Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 października 2023

Olejek waniliowyOlejek waniliowy to produkt, który przeważnie wykorzystywany jest w przemyśle perfumeryjnym, do produkcji wyrobów zapachowych oraz ogólnie pojętej aromaterapii. Wykazuje właściwości zdrowotne, z tego względu cieszy się dużą popularnością. Można aplikować go bezpośrednio na skórę, nie nadaje się jednak do spożycia.

Olejek waniliowy – charakterystyka

Olejek waniliowy pozyskiwany jest za pomocą bezpośredniej ekstrakcji z suszonych i mielonych owoców wanilii, nazywanych laskami. Dzięki takiej metodzie produkcji to najczystszy i najbardziej skoncentrowany wyciąg z lasek, jaki można uzyskać. Najlepiej kupować wyłącznie olejki umieszczone w ciemnej, szklanej buteleczce, ponieważ dzięki temu składniki są chronione przed szkodliwym działaniem promieni UV czy wpływem plastiku, który mógłby zmieniać ostateczny skład.

Wanilia to roślina ceniona od czasów starożytnych Azteków i często wykorzystywana w perfumach. Co więcej, jest jednym z najpopularniejszych zapachów na świecie, a jej produkcja jest niezwykle kosztowna. Wanilia płaskolistna należy do rodziny storczykowatych, a z jej żółto-białych kwiatów wykształcają się bezzapachowe strąki lub nasiona. Po pracochłonnym procesie zbioru nasiona mieli się, aby zachować naturalny aromat waniliowy. Podczas dwuetapowego procesu ekstrakcji ze składników nasion powstaje olejek eteryczny.

Olejek waniliowy – skład

Głównymi składnikami olejku eterycznego waniliowego są:

  • kwas octowy;
  • kwas kapronowy;
  • eugenol;
  • furfural;
  • kwas izomasłowy;
  • waniliny hydroksybenzaldehydu;
  • kwasy lingosulfonowe.

Związki te odpowiadają za zapach i właściwości produktu. Ma intensywny, ciepły, słodki i przyjemny aromat.

Olejek waniliowy – właściwości zdrowotne

Olejek waniliowy wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Stosowany na skórę pielęgnuje ją, nawilża i poprawia jej elastyczność. Staje się jędrna i pełna blasku. Wykazano, że może wspomagać leczenie stanów zapalnych i zakażeń bakteryjnych skóry. Stosowany na włosy oraz ich cebulki stymuluje wzrost kosmyków oraz zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu. Olejek waniliowy to niezawodny sposób na unormowanie ciśnienia tętniczego krwi i niwelowanie bezsenności. Może stanowić naturalny i niezwykle przyjemny w odbiorze afrodyzjak.

Przeważnie jednak olejek waniliowy wykorzystuje się w aromaterapii. Wówczas kierowany jest głównie osobom z obniżonym nastrojem, przewlekłym zmęczeniem i depresją. Udowodniono, że poprawia samopoczucie, pozwala się uspokoić i niweluje psychiczne czy emocjonalne napięcie. Przeciwdziała nadmiernej senności i reguluje gospodarkę hormonalną. Dodatkowo wspiera leczenie zespołu chronicznego zmęczenia oraz wypalenia zawodowego.

Olejek waniliowy – zastosowanie

Olejek waniliowy często wykorzystuje się do domowej pielęgnacji, dodając go do kosmetyków, np. ulubionego balsamu nawilżającego do ciała, odżywki do włosów, szamponów czy masek odżywczych. Można stosować go jako luksusowe perfumy idealne na wszystkie specjalne okazje lub na co dzień. Kilka kropel dodanych do ciepłej kąpieli sprawia, że można poczuć się jak w SPA. Olejek waniliowy jest cennym składnikiem świec zapachowych, inhalacji czy wkładów do dyfuzorów zapachowych. Z kolei w połączeniu z olejkami bazowymi sprawdza się podczas masaży aromaterapeutycznych.

Olejek waniliowy bardzo dobrze komponuje się z olejkiem cytrynowym, olejkiem mandarynkowym, olejkiem bergamotkowym oraz olejkiem z drzewa herbacianego. Nie należy aplikować go bezpośrednio na skórę bez wcześniejszego rozcieńczenia.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jedlińska A., Janiszewska E., Stasiak M., Witrowa-Rajchert D., Właściwości fizyczne waniliowych aromatów proszkowych o zróżnicowanym składzie chemicznym części aromatycznej, Nauki Inżynierskie i Technologie, 2/2013.
  2. Castillo-Ruz M., Guillermo-Alcocer C., Bojórquez-Gamboa R., Rocha-Uribe J., Extraction of vanilla oleoresin (Vanilla planifolia Andrews) with supercritical CO2, Tecnol Ciencia Ed, 26/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami