Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 marca 2023

Gorzknik kanadyjskiGorzknik kanadyjski (łac. Hydrastis canadensis) to roślina chętnie stosowana w ziołolecznictwie ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i immunomodulujące. Zioło to pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie ludność rdzenna uznawała je za „lek na wszystko”. Współcześnie roślina jest zagrożona wyginięciem. Ciekawostką jest, że nie ma drugiej rośliny, która wykazywałaby podobny skład i tak kompleksowe działanie jak gorzknik kanadyjski. To unikat, zioło jedyne w swoim rodzaju.

Gorzknik kanadyjski – charakterystyka

Gorzknik kanadyjski to bylina z rodziny jaskrowatych, preferująca stanowiska zacienione i wilgotne. W celach leczniczych wykorzystuje się kłącze tej rośliny, czyli jej część podziemną. Jest on zakrzywiony i pogięty, o średnicy do do 8 mm i długości do 5 cm. Gorzknik kanadyjski wzrasta do wysokości około 30 cm. Posiada 2-3 duże liście oraz mały, pojedynczy kwiat o żółto-zielonym kolorze.

Gorzknik kanadyjski – skład

W składzie gorzknika kanadyjskiego znaleźć można między innymi:

Za właściwości rośliny odpowiada jednak przede wszystkim wysoka zawartość berberyny i hydrastyny.

Właściwości gorzknika kanadyjskiego

Gorzknik kanadyjski w największym stopniu wpływa na układ immunologiczny. Łagodzi stany zapalne i objawy alergii oraz w dużym stopniu wzmacnia odporność, pozwalając na efektywną walkę z patogenami i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Wykazuje skuteczność zarówno w stosunku do bakterii, jak i wirusów. Wpływa na utrzymanie prawidłowej homeostazy. Skuteczność tej rośliny przeciwko zakażeniom grzybiczym Candida została niejednokrotnie potwierdzona.

Ponadto roślina wpływa korzystnie na układ pokarmowy i trawienny. Przywraca prawidłową mikroflorę jelitową i wzmacnia kondycję błon śluzowych dróg pokarmowych. Stymuluje metabolizm i może efektywnie wspomóc odchudzanie. Coraz częściej po suplementy diety z gorzknikiem kanadyjskim sięgają osoby z problemami hormonalnymi, kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną oraz diabetycy. To jednak nie wszystko.

Gorzknik kanadyjski działa antyseptycznie, łagodzi objawy wielu chorób dermatologicznych i przyspiesza powrót do zdrowia w przebiegu grypy. Płukanie jamy ustnej wywarem z gorzknika kanadyjskiego pozwala na szybkie pozbycie się pleśniawek. Z kolei wcieranie go w skórę i stosowanie w formie okładów przyczynia się do likwidacji owrzodzeń, grzybicy i wyprysków. W ziołolecznictwie uznaje się, że jest to bezpieczny, naturalny antybiotyk.

Gorzknik kanadyjski – przeciwwskazania

Gorzknik kanadyjski nie powinien być stosowany przez kobiety ciężarne oraz karmiące piersią, ponieważ berberyna wpływa negatywnie na rozwój płodu. Przeciwwskazaniami do jego spożywania są także: hipoglikemia, wysokie i nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze oraz niewydolność enzymatyczna. Zawsze należy stosować to ziele zgodnie z przeznaczeniem, w umiarkowanych dawkach. Zbyt wysokie spożycie hydrastyny może bowiem wywołać skurcze tężcowe mięśni szkieletowych i znacznie obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, natomiast nadmiar berberyny może rozregulować gospodarkę węglowodanową organizmu.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Brown P.N., Roman M.C., Determination of hydrastine and berberine in goldenseal raw materials, extracts, and dietary supplements by high-performance liquid chromatography with UV: collaborative study. J AOAC, 4/2008.
  2. Hasik J., Lutomski J., Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych. Racjonalny poradnik dla lekarzy i farmaceutów, Wydawnictwo Borgis, Warszawa 2000.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami