Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 października 2023

Krwiściąg lekarskiKrwiściąg lekarski (łac. Sanguisorba officinalis L.) to roślina występująca na wilgotnych stanowiskach w umiarkowanej strefie Europy i Azji. Gatunek ten należy do rodziny różowatych. Znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, wykazuje bowiem właściwości przeciwkrwotoczne (stąd jego nazwa), przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe oraz ściągające.

Krwiściąg lekarski – charakterystyka

Roślina preferuje wilgotne stanowiska na terenie Europy i Azji, gdzie panuje klimat umiarkowany. W Polsce najczęściej spotyka się ją na Pogórzu Sudeckim oraz na południowym wschodzie kraju. Surowcem leczniczym są głównie silnie zgrubiałe korzenie, bogate w składniki aktywne.

Krwiściąg lekarski dorasta do 1 metra wysokości, a jego łodyga jest widlasto rozgałęziona i prosta. Posiada krótkie kłącze, z którego wyrastają solidne korzenie. Kwiaty są niepozorne, małe, zebrane na długich szypułkach, kwitną od czerwca do września. To lubiana przez owady (zwłaszcza motyle i muchówki) roślina miododajna. Ciekawostką jest, że stanowi pokarm dla zagrożonych wyginięciem motyli o nazwie Błyszczka zosimi.

Krwiściąg lekarski – co zawiera?

W korzeniach krwiściągu lekarskiego znaleźć można przede wszystkim:

Nieco mniejsze znaczenie (ze względu na niższą zawartość) mają składniki mineralne, np. żelazo, magnez, potas, krzem czy cynk, a także witamina C i witamina K. Wartościowym składnikiem jest olejek eteryczny, zawierający substancje gorzkie.

Krwiściąg lekarski – właściwości zdrowotne

Wyciąg z krwiściągu lekarskiego charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi i antybakteryjnymi. Roślinę stosuje się w medycynie alternatywnej, głównie w leczeniu chorób układu moczowego, układu pokarmowego oraz skóry. W postaci nasiadówek łagodzi hemoroidy i stany zapalne zewnętrznych narządów płciowych. W formie okładów może zmniejszać intensywność świądu skóry, owrzodzeń żylnych oraz pokrzywki. Krwiściąg lekarski bardzo dobrze sprawdza się również w pielęgnacji skóry i włosów. Płukanki bazujące na naparze z tej rośliny zmniejszają intensywność łupieżu i łuszczycy, jak również regulują czynność gruczołów łojowych, przeciwdziałając nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy i wspierając cerę tłustą.

Najbardziej znane działanie obejmuje jednak tamowanie krwawień oraz absorbowanie z krwi ubocznych produktów przemiany materii. Roślina działa więc oczyszczająco oraz reguluje parametry krwi przepływającej przez łożyska naczyń. Udowodniono, że wykazuje działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne, głównie ze względu na zawartość kwercetyny i związków fenolowych. Okłady z krwi ściągu lekarskiego bezpośrednio na skórę zmniejszają objawy schorzeń dermatologicznych, zwłaszcza łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy, trądziku, egzemy, atopowego zapalenia skóry oraz alergii kontaktowych.

Warto również wspomnieć o właściwościach ściągających krwiściągu lekarskiego. Sprawdza się on przy zapaleniu błony śluzowej żołądka, wrzodach dwunastnicy, a także zapaleniach żył i żylakach. Działa napotnie i przeciwgorączkowo. Uważa się wręcz, że to jedna z roślin o najszerszym spektrum działania na ludzkie zdrowie.

Krwiściąg lekarski – przeciwwskazania

Rośliny nie powinny stosować osoby uczulone na gatunki różowate. Dodatkowo przeciwwskazaniem bezwzględnym jest zakrzepica ze względu na jej działanie hemostatyczne. Ze względu na brak badań dotyczących wpływu krwiściągu lekarskiego na płód, zabrania się stosowania go w przypadku kobiet w ciąży.

Krwiściąg lekarski – zastosowanie

Ziele krwiściągu lekarskiego można wykorzystać do przygotowania naparu, który następnie pije się drobnymi łyczkami (najlepiej po konsultacji z lekarzem). Z ostudzonego naparu można przyrządzać okłady na skórę, jak również można dodać go do kąpieli lub wykonać nim płukanie gardła. Aby przyrządzić napar, należy 3 łyżeczki ziela zalać 500 ml wrzącej wody i pozostawić pod nakryciem na 20 minut.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bączek K., Magsar J., Sharkhuu A., Przybył J., Angielczyk M., Ejdys M., Gzowska M., Węglarz Z., Porównanie składu chemicznego krwiściągu lekarskiego pochodzącego z obszaru Polski i Mongolii, Warszawa.
  2. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitotetrapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami