Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 kwietnia 2023

Drobne czerwone krostki na ciele dzieckaDrobne czerwone krostki na ciele dziecka najczęściej wskazują na reakcję alergiczną lub pokrzywkę niemowlęcą, mogą mieć jednak zupełnie inne przyczyny. Ze względów bezpieczeństwa zawsze warto skonsultować je z lekarzem pediatrą. Zwłaszcza, gdy towarzyszą im inne objawy, np. gorączka lub obrzęki wokół zmian skórnych.

Drobne czerwone krostki na ciele dziecka – przyczyny

Obserwując drobne czerwone krostki na ciele dziecka w pierwszej kolejności należy wykluczyć potówki oraz reakcję alergiczną. Potówkami zwiemy zmiany skórne, które w niektórych przypadkach mogą być wypełnione płynem. Rzadko wywołują świąd lub pieczenie, a ich przyczyną jest lekkie podrażnienie naskórka wskutek działania wysokich temperatur. Z kolei wysypka alergiczna u niemowlaka przebiega z zaczerwienieniem i niekiedy nawet lekkim obrzękiem ciała. Jest reakcją na czynniki alergiczne, takie jak środki piorące, niektóre leki i składniki kosmetyków czy składniki pokarmowe, zwłaszcza, gdy rodzice zaczynają rozszerzać dietę. Dziecko jest rozdrażnione, płaczliwe i nerwowe.

Wykwity pokrzywkowe pojawiają się nagle i zazwyczaj ustępują bez śladu w ciągu kilku godzin. Bąble mogą lokalizować się na dowolnej części ciała dziecka, a po zniknięciu mogą zajmować zupełnie inny obszar skóry. Przyczynami pokrzywki mogą być: infekcje wirusowe, alergeny, czynniki fizyczne (zimno, ciepło, drgania) oraz stres. Inne możliwe przyczyny występowania drobnych czerwonych krostek na ciele dziecka:

Na obecność chorób przewlekłych lub infekcyjnych wskazuje charakter wysypki np. utrzymuje się przez długi czas i jest oporna na domowe metody leczenia oraz objawy dodatkowe.

Drobne czerwone krostki na ciele dziecka – kiedy do lekarza?

Do pediatry należy udać się wówczas, gdy krostkom na ciele dziecka towarzyszą następujące objawy:

A także wówczas, gdy krostki utrzymują się na ciele dziecka przez dłuższy czas lub ich intensywność nasila się, zamiast słabnąć.

Drobne czerwone krostki na ciele dziecka – leczenie

Skóra niemowlęcia jest szczególnie delikatna, dlatego wszelkie metody leczenia miejscowego dobiera się wyjątkowo starannie. Przy ostrych stanach zapalnych i problemach dermatologicznych można wprawdzie przez krótki czas aplikować miejscowo maść z łagodnym glikokortykoidem, jednak zawsze po konsultacji z lekarzem, wcześniej próbując innych maści i kremów łagodzących. Dąży się do leczenia przyczynowego. Jeśli wysypka jest wynikiem alergii, należy jak najszybciej wyeliminować kontakt z alergenami, które ją wywołują. Z kolei przy pieluszkowym zapaleniu skóry znaczenie ma miejscowa pielęgnacja ciała oraz jak najczęstsze odsłanianie skóry, aby mogła „oddychać”. Przy infekcjach wirusowych stosuje się głównie leczenie objawowe.

Niektóre krostki u niemowląt znikają samoistnie i rodzic nie musi podejmować żadnych działań ukierunkowanych na pozbycie się ich. Warto jednak zaopatrzyć się w sprawdzone i bezpieczne kosmetyki, które pomogą w codziennej pielęgnacji. Powinny być stworzone z myślą o dzieciach już od 1. dnia życia. Zwraca się uwagę na łagodny i naturalny skład, bez żadnych sztucznych i chemicznych dodatków. Należy pamiętać, aby podczas kąpieli czy wycierania niemowlęcia ręcznikiem nie pocierać krostek.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Błaszczyk A., Pokrzywka przewlekła – aspekty demograficzne i patogenetyczne, Poznań 2018.
  2. Kaszuba A., Burkhart C., Morrell D., Praktyczna dermatologia dziecięca, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014.
  3. Czarnobilska E., Obtułowicz K., Wsołek K., Reakcja alergiczna typu IV i jej podtypy, Przegląd Lekarski, 7-8/2007.
  4. Marek K., Alergia pokarmowa u dzieci, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2013.
  5. Głaz P., Kowalczuk D., Zjawisko alergii w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami