Kolagen do picia
Kolagen do picia

Nadżerka szyjki macicyNadżerka szyjki macicy (łac. erosio colli uteri) to częsta dolegliwość ginekologiczna, z którą zgłaszają się kobiety do lekarza. Przyczyną tej zmiany jest przeważnie infekcja bądź różnego pochodzenia zaburzenia hormonalne. Najczęściej nie stanowi zagrożenia, jednak nieleczona, w dłuższej perspektywie czasu może stać się zmianą przedrakową.

Co to jest nadżerka szyjki macicy?

Nadżerką szyjki macicy nazywamy płytki ubytek błony śluzowej tego narządu. Opisując dokładniej, zmiana ta lokalizuje się na tarczy części pochwowej szyjki macicy oraz ujściu zewnętrznym jej kanału. Może mieć postać właściwą bądź rzekomą. Właściwa nadżerka szyjki macicy stanowi ubytek prawidłowej tkanki nabłonkowej (nabłonka wielowarstwowego płaskiego pokrywającego szyjkę macicy), co występuje jednak stosunkowo rzadko. Z kolei rzekoma nadżerka szyjki macicy w rzeczywistości nie tyle jest nadżerką, o ile zastąpieniem nabłonka wielowarstwowego płaskiego nabłonkiem gruczołowym (walcowatym). Nie obserwuje się tu więc ubytków. W warunkach fizjologicznych nabłonek gruczołowy znajduje się w kanale szyjki macicy, jednak z różnych patologicznych względów może przemieszczać się niżej.

Nadżerka szyjki macicy – przyczyny

Przyczyną właściwej nadżerki szyjki macicy jest najczęściej przewlekły stan zapalny tej okolicy. Należy zaznaczyć, że nadżerka ta często powstaje wskutek zaawansowanego procesu nowotworowego, nigdy jednak nie jest jego przyczyną. Do przyczyn zaliczyć można urazy mechaniczne, zmiany zanikowe nabłonka związane z niedoborem estrogenów, infekcje grzybicze czy infekcje bakteryjne. Natomiast rzekoma nadżerka przeważnie wynika ze zmian hormonalnych podczas ciąży, po porodzie, przy menopauzie, a rzadziej zaś – infekcje. Aby odróżnić oba rodzaje nadżerki, wykonuje się kolposkopię.

Nadżerka szyjki macicy – objawy

Szacuje się, że problem ten dotyczy nawet do 30% kobiet, jest więc realnym zagrożeniem. Przeważnie przebiega bezobjawowo i jest diagnozowany zupełnie przypadkiem, np. podczas badań kontrolnych. Zdarza się jednak, że nadżerce towarzyszą upławy z pochwy o nieprzyjemnym zapachu, świąd okolic intymnych oraz ból podczas stosunku seksualnego. Pojawić się mogą ponadto plamienia między kolejnymi miesiączkami bądź po stosunku. Rzadziej objawem nadżerek jest ból miednicy mniejszej lub odcinka lędźwiowego i stan ten zawsze wymaga głębszej diagnostyki.

Nadżerka szyjki macicy – diagnostyka

Lekarz używa kolposkopu, aby dokładnie obejrzeć szyjkę macicy. Badanie to umożliwia nawet w ciągu kilku minut rozpoznanie niebezpiecznych stanów chorobowych i podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych. Podczas kolposkopii można dodatkowo pobrać biopsję – niewielki wycinek tkanek do badań histopatologicznych. Jest to całkowicie bezpieczne i bezbolesne, nie wymaga znieczulenia.

Bardzo ważnym elementem diagnostyki chorób szyjki macicy jest cytologia, która powinna być wykonywana u wszystkich kobiet co 2 lata. W jej trakcie ginekolog pobiera śluzową wydzielinę zawierającą próbkę komórek z szyjki macicy, które następnie są dokładnie analizowane w laboratorium.

Nadżerka szyjki macicy – leczenie

Kobiety z nadżerką rzekomą bezobjawową nie wymagają leczenia. Rekomenduje im się dbanie o higienę intymną i zdrowe stosunki seksualne, a następnie pozostawia do obserwacji. Kluczowe są wizyty u ginekologa raz w roku, chyba że lekarz zaleci je częściej. Przy nadżerce objawowej można zastosować farmakoterapię – doustne lub dopochwowe leki przeciwzapalne, ewentualnie hormonalne, które ustabilizują przyczynę problemu. Takie nadżerki można również usuwać, np. drogą prostego zabiegu chirurgicznego, koagulacji fotonowej lub kriodestrukcji.

Największym zagrożeniem są nadżerki właściwe, które mogą wskazywać na stan przedrakowy. Kluczowe jest tu szybkie badanie histopatologiczne. Jeśli wyjdzie dodatnio w kierunku raka szyjki macicy, to ginekolog onkolog decyduje o dalszym postępowaniu. Może być ono różne dla poszczególnych pacjentek.

Nadżerka szyjki macicy a ciąża

Sama obecność bezobjawowej nadżerki szyjki macicy nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę i nie przyczynia się do kobiecej niepłodności. Jako że wiąże się z nią miejscowy stan zapalny, może jednak stanowić pewne utrudnienie. Planując ciążę, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Co warto wiedzieć. Rak szyjki macicy, Wydawnictwo Primopro, Warszawa 2016.
  2. Berek J., Novak E., Ginekologia, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2008.
  3. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami