Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 31 października 2022

HematologHematolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób związanych z krwią i całym układem krwiotwórczym. W dzisiejszych czasach obserwuje się sporo odchyleń od normy u osób w każdym wieku. Wizyta u hematologa pozwala zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości, np. zaburzenia krzepnięcia krwi czy nawet nowotwory układu krwiotwórczego, a następnie dobrać odpowiednie leczenie.

Hematolog – czym się zajmuje?

Hematolog diagnozuje i leczy między innymi następujące problemy zdrowotne:

I wszystkie inne, które mogą objawiać się zburzeniem w odniesieniu do ilości i proporcji składników krwi. Hematolog przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad i niekiedy już na tej podstawie może wysnuć pewne podejrzenia. Aby mieć pełny obraz stanu zdrowia pacjenta wykonuje jednak morfologię i biochemiczne badania krwi. Należy pamiętać, aby nigdy nie interpretować wyników badań laboratoryjnych samodzielnie w domu. Przykładowo, obniżony poziom leukocytów może być konsekwencją przyjmowania niektórych leków bądź niedoborów pokarmowych, jak również poważnych chorób nowotworowych. Hematolog musi zatem powiązać wynik poziomu leukocytów z innymi wynikami (erytrocytów, trombocytów itd.), aby tym samym móc rzetelnie wystawić diagnozę. Osoba bez wykształcenia medycznego nie jest w stanie samodzielnie dokonać prawidłowej interpretacji poprzez kompleksowe spojrzenie na wyniki badań.

Kiedy do hematologa?

Wizyta u hematologa powinna odbyć się zawsze wtedy, gdy pojawią się objawy mogące wskazywać na zaburzenia układu krwiotwórczego. Takimi objawami są przede wszystkim:

  • częste nadżerki w jamie ustnej;
  • przewlekłe zmęczenie i osłabienie;
  • nagła utrata apetytu lub napady wilczego głodu;
  • tendencja do siniaków i wybroczyn;
  • przerost dziąseł i częste krwawienie z dziąseł;
  • częste krwotoki z nosa, pogorszenie gojenia się ran;
  • bladość skóry;
  • nagła utrata masy ciała bez konkretnej przyczyny;
  • zaburzenia w oddawaniu moczu, np. częstomocz, moczenie nocne.

Takich objawów jest oczywiście znacznie więcej, jednak już na podstawie badań krwi bardzo często można stwierdzić ich przyczynę. Do hematologa należy wybrać się również w sytuacjach, gdy wykonane wyniki badań (prywatnie bądź na zlecenie innego lekarza, np. rodzinnego) są niepokojące. Hematolog często współpracuje z innymi specjalistami w celu zapewnienia pacjentowi kompleksowej pomocy. Przykładem jest choćby białaczka, której leczeniem zajmuje się zarówno hematolog, jak i onkolog.

Jak wygląda wizyta u hematologa?

Wizyta u hematologa niczym nie odbiega od wizyty u innych specjalistów. Rozpoczyna się przedstawieniem przez pacjenta swoich problemów, po czym lekarz przeprowadza z nim szczegółowy wywiad zdrowotny. Mogą paść pytania dotyczące chorób w rodzinie, codziennej diety czy nawet aktywności fizycznej i nałogów. Następnie hematolog zleca konieczne badania – na kolejną wizytę należy zabrać ze sobą wyniki. Jeśli natomiast pacjent przychodzi do tego specjalisty z pakietem wyników, hematolog dokonuje ich interpretacji i zaleca odpowiednią terapię. Zwykle opiera się ona na przyjmowaniu określonych leków oraz zmianie nawyków żywieniowych. W zależności od potrzeb hematolog może skierować pacjenta do innych specjalistów.

Na wizycie hematolog może zlecić dowolne badania z zakresu oceny czynności układu krwiotwórczego. Najczęściej wykonuje się morfologię krwi, obejmującą ilość poszczególnych elementów morfotycznych (erytrocytów, trombocytów, leukocytów), stężenie hemoglobiny, poziom CRP i OB oraz hematokryt. Uzupełnieniem są badania biochemiczne – w zależności od podejrzeń i wskazań. Mogą obejmować m.in. ocenę kreatyniny, bilirubiny, mocznika, glukozy, amylazy bądź obecności patogenów chorobotwórczych.

Ile kosztuje wizyta u hematologa?

Z pomocy hematologa można skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), jednak wcześniej należy otrzymać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Chcąc udać się do hematologa prywatnie należy liczyć się z wydatkiem rzędu 100-300 zł, w zależności od renomy lekarza i lokalizacji jego gabinetu.

Polecane produkty

Spirulina + Żelazo - naturalne wsparcie krwi
Naturalny produkt Spirulina + żelazo od bioalgi jest czysto roślinnym źródłem żelaza, wyprodukowanym wyłącznie przez Matkę Naturę. Jego biodostępność jest dzięki temu na wysokim poziomie co pozwala m.in. na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jędrzejczak W., Basak G., Hematologia – kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
  2. Nowak W., Skotnicki A., Podstawy hematologii, Wydawnictwo MP, Kraków 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami