Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 września 2022

Bladość na twarzyBladość na twarzy może być zarówno objawem mniej lub bardziej poważnych chorób, jak i naturalną reakcją fizjologiczną organizmu choćby na stres czy zmęczenie. Jeśli objaw ten staje się niepokojący lub towarzyszą mu jeszcze inne dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Podstawą diagnostyki są badania krwi i moczu.

 

Bladość na twarzy – przyczyny

Omawiając jednostki chorobowe, bladość na twarzy może wiązać się z następującymi:

Warto wiedzieć, że blada twarz bardzo często pojawia się również w przebiegu gruźlicy, przeziębienia i grypy, udaru słonecznego, zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia), choroby lokomocyjnej, chorób sercowo-naczyniowych, a także różnego rodzaju wstrząsów. Nie jest więc objawem specyficznym.

Bladość na twarzy – przyczyny fizjologiczne

Bladość na twarzy może także wiązać się ze zmianami fizjologicznymi, takimi jak ciąża czy menopauza. Wówczas wynika z nagłych wahań gospodarki hormonalnej. Innymi możliwymi przyczynami bladości skóry są: odwodnienie, niewyspanie, zmęczenie czy stres. Każde wydarzenie związane z silnymi emocjami może powodować zmianę zabarwienia skóry. Zwłaszcza, gdy podczas nich mamy traumę lub się denerwujemy. W tych przypadkach bladość na twarzy przemija po ustąpieniu czynnika stymulującego, np. po wyspaniu się lub zjedzeniu porządnego posiłku.

Mianem „bladej twarzy” opisuje się niejednokrotnie osoby zupełnie zdrowe, które po prostu prowadzą domowy tryb życia i unikają przebywania na większym słońcu. Także mieszkańcy krajów skandynawskich wyróżniają się bardzo jasną cerą, co jest u nich całkowicie naturalne.

Bladość na twarzy – objawy

Bladość twarzy jest objawem stosunkowo łatwym do opisania. Określa się ją jako utrata kolorów i promienności cery. Przestaje być rumiana i pełna blasku, a staje się ziemista i zmęczona. Często blednięcie obejmuje również czerwień wargową. Sygnałem alarmowym jest pojawienie się dodatkowych objawów.

Bladość na twarzy – diagnostyka

Podczas ustalania przyczyn patologicznej bladości skóry w pierwszej kolejności należy wykonać badania krwi, zwłaszcza pod kątem keratyniny, TSH, gospodarki żelazowej oraz podstawowej morfologii. Jednocześnie wykonuje się badania moczu i kału (na krew utajoną). Jeśli wyniki badań nie są rozstrzygające, lekarz może skierować na bardziej szczegółowe badania, np. USG jamy brzusznej przy podejrzeniu guzów układu pokarmowego. Dalsze postępowanie dobiera się zawsze na podstawie wyników badań krwi i moczu.

Bladość na twarzy – leczenie

Należy wdrożyć leczenie przyczynowe, a więc wyeliminować chorobę podstawową, a jeśli nie jest to możliwe – dążyć do jej wyrównania lub uzyskania jak najdłuższego okresu remisji. Uzupełnieniem zawsze jest dieta i zdrowy styl życia. Należy każdego dnia pozostawać aktywnym fizycznie, najlepiej na świeżym powietrzu, dobrze sprawdzą się również kąpiele słoneczne (zgodnie z metodyką, uważając na nadmierne promieniowanie UV). Należy unikać stresu, wysypiać się i pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie.

W kontekście diety najlepiej sprawdzą się jadłospisy bazujące na świeżych owocach i warzywach. Posiłki powinny zawierać także ryby, produkty pełnoziarniste, orzechy, oleje roślinne, jaja, nabiał. Bardzo dobrze sprawdzi się suplementacja Chlorelli i Spiruliny. Algi te dostarczają wielu cennych witamin, minerałów, antyoksydantów, pełnowartościowego białka, węglowodanów złożonych, błonnika i wielu innych ważnych składników odżywczych. W wielu przypadkach pełnowartościowa i zdrowa dieta przywraca skórze blask, nawet przy chorobach i schorzeniach zdrowotnych.

Polecane produkty

Spirulina + Żelazo - naturalne wsparcie krwi
Naturalny produkt Spirulina + żelazo od bioalgi jest czysto roślinnym źródłem żelaza, wyprodukowanym wyłącznie przez Matkę Naturę. Jego biodostępność jest dzięki temu na wysokim poziomie co pozwala m.in. na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Windak A., Mastalerz-Migas A., Chlabicz S., Medycyna rodzinna, Wydawnictwo Termedia, Poznań 2015.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  3. Charliński G., Hematoloia dla lekarzy POZ, Wydawnictwo Medical Tribune Polska,Warszawa 2021.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami