Suplementy w ciąży – jakie przyjmować?

Aktualizacja

Suplementy w ciążyZe względu na bardzo duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, suplementacja w trakcie ciąży jest wskazana. Jednak jakie suplementy w ciąży warto przyjmować? Warto przemyśleć zarówno wymagania swoje jak i dziecka. Witaminy i minerały są konieczne w trakcie ciąży do utrzymania zdrowia matki oraz do wspierania prawidłowego rozwoju dziecka.

Zalecane suplementy w ciąży:

 • Kwas foliowy – brany przed zapłodnieniem oraz przez pierwsze 6 tygodni ciąży w dużym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia wad ośrodkowego układu nerwowego u dziecka.
 • Żelazo – podczas ciąży ilość żelaza w organizmie matki ulega zmniejszeniu, ze względu na jego zapotrzebowanie przez płód.
 • Cynk – suplementacja cynkiem zmniejsza ryzyko narodzin dziecka o zbyt małej masie ciała oraz wpływa pozytywnie na ogólny stan płodu.
 • Wapń i fosfor – są podstawą struktur kości i zębów. W ostatnim trymestrze ciąży występuje największe zapotrzebowanie wapnia przez płód właśnie z powodu kształtowania się układu kostnego. Ponadto wykazano, że przyjmowanie przez matkę wapnia podczas ciąży, obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu.
 • Proste suplementy witaminowo-mineralne – zalecane są dla kobiet w ciąży, które nie stosują odpowiedniej diety, dla kobiet z grupy podwyższonego ryzyka (np. palących papierosy, nadużywających alkohol itp.).

Dodatkowe informacje:

 • Kobiety wegetarianki mają zapotrzebowanie ponadto na witaminę B12 i cynk.
 • Dodatkowy kwas foliowy zalecany jest dla kobiet, które mają urodzić bliźniaki.
 • Kobiety, które nie spożywają produktów mlecznych oraz spędzają mało czasu na słońcu powinny zadbać o uzupełnienie diety o witaminę D.
 • Młode kobiety oraz palące papierosy powinny uzupełniać niedobory witamin oraz minerałów.

Pamiętajmy, że suplementy w ciąży nie zawsze są bezpieczne. Niektóre potrafią być wręcz groźne dla kobiet w ciąży, dlatego stosowanie innych niż zalecane, niewiadomego pochodzenia preparatów, powinno być skonsultowane ze specjalistą.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Algi Spirulina i Chlorella - rośliny o wysokiej wartości odżywczej i leczniczej.
Dziś, gdy na nasze zdrowie coraz większy wpływ wywiera postępująca degradacja środowiska naturalnego i coraz mniej wartościowe pokarmy, woda określonych akwenów zawierająca większe stężenie soli mineralnych, oferuje człowiekowi niezwykły dar
Zobacz tutaj ...
2 komentarzy:
 1. Milena
  Milena says:

  Przy pierwszym dziecku nie byłam świadoma tego wszystkiego. Przy drugim już jestem bardziej świadoma. Oprócz właściwej diety biorę również suplementację witamin i minerałów. Dzięki temu ja czuję się lepiej niż za pierwszym razem i wiem, że mój maluszek rozwija się prawidłowo, jest zdrowy i silny:)

  Odpowiedz
 2. ivona
  ivona says:

  Ja w ciąży brałam żelazo niehemowe, a jak nie dało żadnych efektów, wtedy pani farmaceutka poleciła mi żelazo hemowe z witaminą c i kwasem foliowym. Dało dobre wyniki, więc przekazuję dalej, moją nową wiedzę, że żelazo hemowe jest dużo lepsze – lepiej się wchłania z jelit.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *