Aktualizacja: 16 października 2020

Suplementy w ciąży - jakie przyjmować?Suplementy przyjmowane w okresie ciąży są tematem wciąż poruszanym przez przyszłe mamy. Powszechnie wiadomo, że w tym okresie wzrasta zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze, jednak ich wybór musi by przemyślany tak, aby nie zaszkodzić dziecku. W związku z tym warto przemyśleć zarówno wymagania swoje jak i dziecka. Witaminy i minerały są konieczne w trakcie ciąży do utrzymania zdrowia matki oraz do wspierania prawidłowego rozwoju dziecka.

Zalecane suplementy w ciąży

Istnieje kilka suplementów diety, których stosowanie jest zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, ponieważ wspierają one nie tylko prawidłowe rozwijanie się płodu, ale również ogólne zdrowie matki. Są to między innymi:

  • kwas foliowy – brany przed zapłodnieniem oraz przez pierwsze 6 tygodni ciąży w dużym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia wad ośrodkowego układu nerwowego u dziecka;
  • żelazo – podczas ciąży ilość żelaza w organizmie matki ulega zmniejszeniu, ze względu na jego zapotrzebowanie przez płód;
  • cynk – suplementacja cynkiem zmniejsza ryzyko narodzin dziecka o zbyt małej masie ciała oraz wpływa pozytywnie na ogólny stan płodu;
  • wapń i fosfor – są podstawą struktur kości i zębów. W ostatnim trymestrze ciąży występuje największe zapotrzebowanie wapnia przez płód właśnie z powodu kształtowania się układu kostnego. Ponadto wykazano, że przyjmowanie przez matkę wapnia podczas ciąży, obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu;
  • proste suplementy witaminowo-mineralne – zalecane są dla kobiet w ciąży, które nie stosują odpowiedniej diety, dla kobiet z grupy podwyższonego ryzyka (np. palących papierosy, nadużywających alkohol itp.);
  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – ich przyjmowanie poprawia rozwój układu nerwowego u płodu, zmniejsza ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego, poprawia rozwój umysłowy dzieci oraz rozwój funkcji motorycznych i poznawczych, zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób w dorosłym wieku.

Ponadto należy pamiętać, że kobiety przebywające na dietach wegetariańskich i wegańskich wykazują wyższe zapotrzebowanie na witaminę B12 i cynk. Dodatkowy kwas foliowy zaleca się kobietom spodziewającym się bliźniaków. Zaś kobiety, które nie spożywają produktów mlecznych oraz spędzają mało czasu na słońcu powinny zadbać o uzupełnienie diety o witaminę D.

Znaczenie kwasu foliowego

Najpowszechniejszym suplementem w przypadku kobiet w ciąży jest właśnie kwas foliowy. Właściwa podaż tego związku w okresie ciąży oraz karmienia piersią w dużej mierze warunkuje prawidłowy rozwój oraz wzrastanie płodu. Foliany stanowią zatem jeden z najistotniejszych elementów niezbędnych w szybko dzielących się komórkach. Pełnią między innymi ważną rolę w syntezie DNA. Niedobór kwasu foliowego w dużym stopniu zwiększa ryzyko powstawania wad cewy nerwowej. Zwiększa się również zagrożenie wystąpienia wrozszczepów wargi i podniebienia, zespołu Downa czy innych ciężkich chorób. Kwas foliowy powinny zatem przyjmować pod postacią suplementów lub pokarmu bogatego w foliany wszystkie kobiety w wieku produkcyjnym.

Optymalne dawkowanie kwasu foliowego powinno mieścić się w granicach 0,4-0,8 mg na dobę. Dolna granica jest wskazana kobietom znajdującym się w grupie niskiego ryzyka, zaś górna granica – kobietom z grupy średniego ryzyka. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się kobiety, których jeden z rodziców lub potomstwo cierpi na wady cewy nerwowej. Powinny one przyjmować 5 mg kwasu foliowego dziennie.

Czy suplementy w ciąży są bezpieczne?

Pamiętajmy, że suplementy w ciąży nie zawsze są bezpieczne. Niektóre potrafią być wręcz groźne dla kobiet w ciąży. Dlatego stosowanie innych niż zalecane, niewiadomego pochodzenia preparatów, należy skonsultować ze specjalistą. Oczywiście istnieją preparaty ogólnie bezpieczne, wręcz wskazane, takie jak kwas foliowy, kompleks witamin czy minerałów. Nie warto jednak przyjmować bez konsultacji z lekarzem środków na bazie ziół czy innych mieszanek dostępnych na rynku.

Bibliografia

  1. Grzelak T., Suliga K., Sperling M., Pelczyńska M., Czyżewska K., Ocena stosowania suplementów diety wśród kobiet ciężarnych lub planujących ciążę. Forum Zaburzeń Metabolicznych, 1/2016.
  2. Makowsja-Donajska M., Hirnle L., Suplementacja witamin i składników mineralnych podczas ciąży, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 4/2017.
  3. Poręba R., Drews K., Karowicz-Bilińska A., Oszukowski P., Pawelczyk L., Radowicki S., Spaczyński M., Szczapa J., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, Ginekologia Polska, 7/2011.
  4. Bomba-Opoń D., Hirnle L., Kalinka J., Seremak-Mrozikiewicz A., Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 5/2017.
Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...