Aktualizacja

Suplementy w ciążyZe względu na bardzo duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, suplementacja w trakcie ciąży jest wskazana. Jednak jakie suplementy w ciąży warto przyjmować? Warto przemyśleć zarówno wymagania swoje jak i dziecka. Witaminy i minerały są konieczne w trakcie ciąży do utrzymania zdrowia matki oraz do wspierania prawidłowego rozwoju dziecka.

Zalecane suplementy w ciąży:

  • Kwas foliowy – brany przed zapłodnieniem oraz przez pierwsze 6 tygodni ciąży w dużym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia wad ośrodkowego układu nerwowego u dziecka.
  • Żelazo – podczas ciąży ilość żelaza w organizmie matki ulega zmniejszeniu, ze względu na jego zapotrzebowanie przez płód.
  • Cynk – suplementacja cynkiem zmniejsza ryzyko narodzin dziecka o zbyt małej masie ciała oraz wpływa pozytywnie na ogólny stan płodu.
  • Wapń i fosfor – są podstawą struktur kości i zębów. W ostatnim trymestrze ciąży występuje największe zapotrzebowanie wapnia przez płód właśnie z powodu kształtowania się układu kostnego. Ponadto wykazano, że przyjmowanie przez matkę wapnia podczas ciąży, obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu.
  • Proste suplementy witaminowo-mineralne – zalecane są dla kobiet w ciąży, które nie stosują odpowiedniej diety, dla kobiet z grupy podwyższonego ryzyka (np. palących papierosy, nadużywających alkohol itp.).

Dodatkowe informacje:

  • Kobiety wegetarianki mają zapotrzebowanie ponadto na witaminę B12 i cynk.
  • Dodatkowy kwas foliowy zalecany jest dla kobiet, które mają urodzić bliźniaki.
  • Kobiety, które nie spożywają produktów mlecznych oraz spędzają mało czasu na słońcu powinny zadbać o uzupełnienie diety o witaminę D.
  • Młode kobiety oraz palące papierosy powinny uzupełniać niedobory witamin oraz minerałów.

Pamiętajmy, że suplementy w ciąży nie zawsze są bezpieczne. Niektóre potrafią być wręcz groźne dla kobiet w ciąży, dlatego stosowanie innych niż zalecane, niewiadomego pochodzenia preparatów, powinno być skonsultowane ze specjalistą.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...