Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 20 lipca 2023

O jakiej porze dnia brać Omega 3?O jakiej porze dnia brać Omega 3 i czy ma to wpływ na efekt suplementacji w dłuższej perspektywie czasu? Kwasy tłuszczowe Omega 3 zalicza się do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które są konieczne w diecie każdego człowieka bez względu na płeć. Ich przyjmowanie zaleca się już kobietom w ciąży, gdyż stanowią one związek niezbędny do rozwoju płodu i kształtowania się układu nerwowego. Jak wygląda kwestia suplementacji w zależności od pory dnia?

O jakiej porze dnia brać Omega 3?

Nie ma konkretnej godziny, o której powinno się suplementować kapsułki z kwasem tłuszczowym Omega 3. Istnieje niepisana zasada, mówiąca, że suplementacja NNKT powinna odbywać się o takiej porze, która zagwarantuje konsumentowi regularność. Jeśli prowadzimy więc nieregularny tryb życia wieczorem, często wyjeżdżamy i wychodzimy na spotkania, najlepiej przyjmować kapsułki z samego rana. Jeśli natomiast rano się śpieszymy i nigdy nie mamy czasu nawet na to, aby w spokoju zjeść śniadanie, suplementację najlepiej przełożyć na porę obiadową lub wieczór.

Wielu specjalistów zaleca jednak przyjmowanie suplementów diety do południa, ponieważ układ pokarmowy będzie miał najwięcej czasu, aby rozpuścić otoczkę kapsułek i efektywnie wchłonąć ich zawartość. Jest on najbardziej aktywny właśnie w ciągu dnia. Na noc czynność układu pokarmowego zwalnia, co może przełożyć się na biodostępność składników odżywczych zawartych w suplementach.

Równie dobrym pomysłem jest przyjęcie Omega 3 tuż po obiedzie lub tuż po śniadaniu, ponieważ zazwyczaj urozmaicone potrawy bogate są w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. W konsekwencji kontaktu takich witamin z Omega 3 (który jest tłuszczem) zostaną one lepiej wchłonięte i wykorzystane. Przyjmowanie Omega 3 po jedzeniu zwiększa również szansę na regularność, która jest kluczem każdej suplementacji.

Z czym łączyć Omega 3?

Podstawą nie jest wiedza, o jakiej porze dnia brać Omega 3. Decyzja o tym, czy kwasy tłuszczowe przyjmujemy rano czy wieczorem jest kwestią indywidualną. Niezwykle ważną kwestią jest jednak łączenie Omega 3 z innymi suplementami lub żywnością bogatą w określone składniki odżywcze. Udowodniono, że najkorzystniejszym połączeniem jest przyjmowanie Omega 3 wspólnie z witaminą D. Źródłem pokarmowym zawierającym oba te związki są ryby i owoce morza. Można także zdecydować się na suplementację ich obu.

Zgodnie z badaniami wykonanymi przez National Institutes of Health, łączenie witaminy D i Omega 3 może widocznie obniżyć ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo zmniejsza się ryzyko chorób autoimmunologicznych i poprawia się sprawność mózgu, a wszystko to w znacznie wyższym stopniu, niż miałoby to miejsce przy odrębnej suplementacji. Inne badania przeprowadzono w University od Georgia. Wyniki były zaskakujące, połączenie witaminy D i Omega 3 statystycznie zmniejsza ryzyko i opóźnia rozwój chorób związanych z wiekiem.

Omega 3 można również łączyć z innymi witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach, np. witaminą E, witaminą K, witaminą A. Witaminy te zwiększą działanie kwasów tłuszczowych, zaś kwasy tłuszczowe sprawią, że będą one mogły szybciej i efektywniej wchłonąć się w układzie pokarmowym.

Zobacz również: Z czym nie łączyć Omega 3?

Czym popijać Omega 3?

Zgodnie z zaleceniami producentów suplementów diety oraz specjalistów, Omega 3 w kapsułkach należy popijać czystą wodą w dużych ilościach. Najlepiej 1 kapsułkę popić pełną szklanką wody, aby mogła ona rozpocząć w żołądku proces rozpuszczania otoczki kapsułki. Nie zaleca się natomiast popijania suplementów diety napojami zawierającymi alkohol i kofeinę, a także mlekiem i naparami ziołowymi.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Łupińska A., Michałus I., Zygmunt A., Stawerska R., Witamina D i kwasy tłuszczowe omega-3 a układ immunologiczny i prewencja nowotworów, Lekarz POZ, 5/2022.
  2. Marciniak-Łukasiak K., Rola i znaczenie kwasów tłuszczowych Omega-3, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 6/2011.
  3. Materac E., Marczyński Z., Bodek K., Rola kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w organizmie człowieka, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2013.
  4. Dutkowska A., Rachoń D., Rola kwasów tłuszczowych n-3 oraz n-6 w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego, Choroby Serca i Naczyń, 3/2015.
  5. Saran-Jagodzińska A., Kiedy należy rozważyć stosowanie kwasów omega-3?, Lekarz POZ, 5/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami