Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 maja 2024

Maska na twarzMaska na twarz to kosmetyk o silnie skoncentrowanym składzie i przeważnie właściwościach regenerujących oraz nawilżających. Choć efekty widoczne są już po jednym nałożeniu produktu, rekomenduje się zachowanie systematyczności w pielęgnacji skóry. Ważny jest również wybór rodzaju maski oraz zwrócenie w szczególnej uwagi na jej skład. Im bardziej naturalny, tym lepiej.

Maska na twarz – czym jest?

Maska to produkt kosmetyczny przeznaczony do pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała. Przeważnie jednak stosuje się ją w odniesieniu właśnie do twarzy. Posiada znacznie bardziej skoncentrowany i bogaty skład, niż na przykład kremy. Przeważnie po dokładnym nałożeniu maski na twarz, pozostawia się ją na skórze na około 15-20 minut, po czym dokładnie spłukuje. Nie nakłada się jej na okolicę oczu oraz ust. Stosowanie maski jest jedynie elementem pielęgnacji, a nie jej jedyną częścią. Właśnie dlatego przed nałożeniem tego produktu należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu skóry i stonizowaniu jej. W tym celu świetnie sprawdzają się peelingi enzymatyczne, żele do mycia oraz toniki i hydrolaty roślinne. Po zmyciu maseczki należy ponownie użyć tonik, który przywróci skórze jej naturalne pH oraz nałożyć na nią ulubiony krem pielęgnacyjny.

Rodzaje masek do twarzy

Dzisiejszy rynek kosmetyczny oferuje mnóstwo rozmaitych produktów do pielęgnacji skóry twarzy. W samym gronie masek jest ich przynajmniej kilka, jeśli chodzi o rodzaj aplikacji. Podstawowymi są:

  • maski do twarzy w płachcie – są istotnym elementem koreańskiej pielęgnacji twarzy, choć uznaje się, że wywodzą się z Japonii. Są niezwykle wygodne w użyciu, ponieważ wystarczy nałożyć na skórę twarzy płachtę naturalnej tkaniny nasączonej składnikami odżywczymi, a po upływie wskazanego czasu po prostu zdjąć ją jednym ruchem;
  • maski do twarzy w kremie – posiadają zbliżony skład, jednak ich stosowanie wymaga nieco więcej czasu. Należy bowiem własnoręcznie nałożyć je na całą powierzchnię skóry, a następnie dokładnie zmyć letnią wodą. Mimo wszystko wiele osób nie wyobraża sobie rytuału pielęgnacyjnego bez użycia maski w kremie, której aplikacja stanowić może wręcz formę wyciszenia się.

Inny ważny podział obejmuje maseczki do twarzy kupione w sklepie lub drogerii oraz maseczki przygotowane samodzielnie w domu wiele osób coraz chętniej decyduje się na korzystanie z domowych masek, których skład jest całkowicie znany i samodzielnie dobrany do własnych potrzeb. Naturalna pielęgnacja zyskuje rosnące grono zwolenników nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale i wyjątkową skuteczność. Do przyrządzenia domowych masek można użyć produktów znajdujących się w każdym domu: miodu, fusów po kawie, kefiru, żółtek jaj, rozgniecionych ogórków i wielu innych. Bardzo dobrze sprawdzają się również algi w proszku, na przykład Spirulina w proszku, którą można kupić jako suplement diety i wykorzystywać na wiele sposobów.

Zobacz również: Maseczka ze Spiruliny.

Maska do twarzy – jak wybrać?

Maska do twarzy zawsze powinna być wybrana indywidualnie, zgodnie z potrzebami skóry i jej rodzajem. Pierwszym elementem jest więc określenie typu cery. Znając go, można zwracać uwagę na skład kosmetyku:

Takich składników jest znacznie więcej. Bardzo ważne jest, aby nie tylko doceniać te składniki, które korzystnie wpływają na dany typ cery, ale pilnować, aby maska nie zawierała składników podrażniających, wysuszających i szkodliwych, takich jak m.in.: SLS, SLES, alkohol, parabeny, silikony, konserwanty, oleje mineralne i parafina, sztuczne barwniki i zapachy.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Goraj A., Piotrowska A., Możliwości wykorzystania glonów i składników z nich pozyskiwanych w przemyśle kosmetycznym Possibilities of using algae and ingredients derived, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
  2. Bernat M., Matysek-Nawrocka M., Cioczek W., Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, Kosmetologia Estetyczna, 6/2016.
  3. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  4. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami