Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 19 września 2022

Witamina B12 kobalaminaWitamina B12 (inne nazwy to kobalamina lub cyjanokobalamina) współpracując z innymi witaminami z grupy B odgrywa podstawową rolę w metabolizmie, czyli przetwarzaniu energii chemicznej pożywienia na energię przydatną w organizmie. Jest niezwykle pomocna w leczeniu chorób serca, zaburzeń psychicznych, anemii, wzmacnia odporność i utrzymuje nasz organizm  w dobrej kondycji.

Za co odpowiada witamina B12?

Witamina B12 współpracując z kwasem foliowym i witaminą B6 jest niezbędna do prawidłowej przemiany energii z pożywienia. Wpływa na obniżanie homocysteiny we krwi, która jest aminokwasem uszkadzającym naczynia krwionośne, wywołującym miażdżycę  i zakrzepy żylne. W wielu przypadkach wysokie stężenie homocysteiny, wiąże się również  z wystąpieniem zawałów serca. Wywiera korzystny wpływ na formowanie się czerwonych krwinek niezbędnych do transportu tlenu w krwiobiegu i formowanie się białych krwinek zwalczających infekcje w naszym organizmie. Bierze czynny udział w tworzeniu otoczki mielinowej – ochronnej warstwy tłuszczowej pokrywającej komórki nerwowe i przewodzącej elektryczne impulsy nerwowe wewnątrz ciała.

Niedobór witaminy B12

Jeśli posiadamy niedobory witaminy B12 możemy cierpieć na zaburzenia układu nerwowego i pogorszenie funkcji umysłowych. Ma to związek z tym, że kobalamina uczestniczy w tworzeniu się acetylocholiny potrzebnej do produkcji najważniejszych neuroprzekaźników mózgowych odpowiedzialnych za pamięć, jasność umysłu i wiele innych procesów zachodzących w mózgu.

Niedobór witaminy B12 powoduje:

  • długotrwałe stany rozdrażnienia;
  • irytację;
  • lęki;
  • depresje;
  • zmęczenie;
  • drętwienie rąk i nóg;
  • trudności z chodzeniem;
  • jąkanie się;
  • powiększenie wątroby;
  • choroby oczu;
  • szumy w uszach;
  • halucynacje.

Permanentny brak witaminy B12 sprzyja ciężkim, nieodwracalnym schorzeniom układu nerwowego. Niedobór manifestuje się często jako złożony zespół chorobowy, którego głównymi objawami są zmiany neurologiczne, kardiologiczne i immunologiczne. Może doprowadzić do karłowatości, kłopotów z pamięcią i problemów z koncentracją. Nałogowi palacze, osoby chorujące na gościec, problemy trawienne i wrzody, po operacjach wszczepienia bajpasów gastrycznych i zażywający leki przeciwzakrzepowe mogą również cierpieć na niedobór witaminy B12.

Osoby starsze mające często trudności z przyswajaniem witaminy B12 potrzebują jej dodatkowych dawek nawet powyżej 1000 mikrogramów na dobę. Udowodniono również, że kobiety w wieku emerytalnym, cierpiące na deficyt kobalaminy zapadają na depresję 2 razy częściej niż te dbające o jej prawidłowy poziom w organizmie. Warto również wiedzieć, że suplementy z potasem i duże dawki witaminy C sprawiają, że witamina B12 gorzej się wchłania, przez co potrzebujemy jej nieco więcej.

Zobacz również: Witamina B12 – korzyści zdrowotne i objawy niedoboru.

Witamina B12 – źródła

Najlepszym źródłem witaminy B12 są głównie produkty zwierzęce. Wegetarianie i weganie (przede wszystkim dzieci) powinni szczególnie zadbać o prawidłowy poziom kobalaminy w organizmie i rozważyć jej dodatkową suplementację. Witaminę B12 znajdziemy w aptekach, drogeriach i sklepach ze zdrową żywnością pod różnymi postaciami takimi jak:

  • tabletki doustne;
  • pastylki pod język;
  • w kroplach do nosa.

Zastrzyki z witaminą B12 przepisywane są natomiast tylko na receptę pod ścisłą kontrolą lekarską. Jednak najlepszym jej źródłem są produkty pochodzenia naturalnego, np.:

Przyswajalność witaminy B12 zależy również od prawidłowej podaży innych witamin z grupy B oraz od czynnika wewnętrznego, zwanego także czynnikiem Castle’a, produkowanego w żołądku. Profilaktyczne zażywanie preparatów zawierających witaminę B12  jest bezpieczne i nie zanotowano żadnych toksycznych reakcji nawet przy wyższej niż zalecana przez RDA dawce. Jeśli jednak zamierzamy przyjmować większe dozy kobalaminy, warto naszą decyzję skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Zubowska M., Zalewska-Szewczyk B., Stengert W., Mycko K., Młynarski W. Ciężki niedobór witaminy B12 o nieznanej etiologii u 10-miesięcznej dziewczynki, Hematologia, 1/2011.
  2. Zboch M., Gwizdak-Siwkowska B., Serafin J., Śmigórski K., Tyfel P., Leszek J. Niedobór witaminy B12 jako czynnik rozwoju procesu otępiennego, Medycyna Rodzinna, 1/2010.
  3. Biernat J., Bronkowska M., Interakcje z lekami wskazaniem suplementacji diety witaminą B12, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 4/2014.
  4. Kośmider A., Czaczyk K., Witamina B12 – budowa, biosynteza, funkcje i metody oznaczania, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 5/2010.
  5. Zabrocka J., Wojszel Z., Niedobór witaminy B12 w wieku podeszłym – przyczyny, następstwa, podejście terapeutyczne, Geriatria, 7/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami