Koenzym Q10 promocja
Koenzym Q10

Aktualizacja: 5 lutego 2022

SerotoninaSerotonina to inaczej 5-hydroksytryptamina (5-HT), będąca biologicznie czynną aminą. Jest hormonem tkankowym wytwarzanym w ośrodkowym układzie nerwowym, jelitach i elementach morfotycznych. Działa jako neuroprzekaźnik, a powszechnie znana jest jako hormon szczęścia. Jej niedobór zauważalnie wpływa na nasze codzienne samopoczucie. Za wysoki poziom hormonów szczęścia w organizmie odpowiada w dużej mierze urozmaicona, zbilansowana dieta.

Gdzie znajduje się serotonina?

Serotonina znajduje się w największych stężeniach w płytkach krwi oraz w przewodzie pokarmowym, gdzie zlokalizowana jest w komórkach chromafinowych jelit oraz w splotach nerwowych warstwy mięśniowej jelit. Mniejsze ilości serotoniny znajdziemy w mózgu i siatkówce oka.

Synteza i wydzielanie serotoniny

Serotonina jest produkowana w ustroju wskutek hydroksylacji i dekarboksylacji jednego z niezbędnych aminokwasów – tryptofanu. Po uwolnieniu z neuronów serotoninergicznych znaczna część podlega wychwytowi zwrotnemu przez mechanizm wychwytu aktywnego. Następnie związek podlega unieczynnieniu MAO, czego efektem jest wytworzenie kwasu 5-hydroksyindolooctowego. To substancja stanowiąca główny metabolit serotoniny obecny w moczu. W szyszynce serotonina ulega przekształceniu w melatoninę.

Aby mogło dojść do produkcji serotoniny, należy dostarczyć do organizmu tryptofan. Jest to aminokwas egzogennym co oznacza, że organizm nie jest w stanie samodzielnie go wytworzyć. Musi być podany wraz z dietą.

W czym jest serotonina

Bogatymi źródłami tryptofanu są między innymi:

Jednym ze sposobów na poprawienie biodostępności tryptofanu jest zwiększenie spożywania ilości węglowodanów złożonych lub prostych, co wzmaga wydzielanie insuliny. Ta natomiast sprawia, że spore stężenie aminokwasów wraz z nadmiarem cukru jest przenoszone do wątroby, mięśni i innych organów, tym samym dając szansę na przedostanie się tryptofanu z pożywienia do organizmu. W efekcie nie musi on konkurować z innymi aminokwasami.

Ciekawostką jest, że produkcję serotoniny mogą zmniejszać 2 czynniki – witamina B3 oraz brak światła słonecznego. Z kolei biodostępność tryptofanu, a więc i prawidłową syntezę serotoniny, wspierają witamina B6, witamina B9 oraz witamina B12.

Serotonina – funkcje

Serotonina odgrywa niezwykle istotną rolę w układzie nerwowym człowieka, zwłaszcza w mózgu. Reguluje procesy związane z proliferacją, migracją i różnicowaniem komórek nerwowych. Udowodniono nawet, że zaburzenia czynności układu serotoninergicznego w życiu płodowym i w okresie postnatalnym prowadzą do powstawania strukturalnych oraz funkcjonalnych nieprawidłowości w obrębie kory mózgowej i hipokampa. Jest ważnym neuroprzekaźnikiem. Oznacza to, że pośredniczy w przenoszeniu informacji z jednej części mózgu do innej poprzez przekazywanie pobudzenia między kolejnymi neuronami. Do funkcji serotoniny można zaliczyć również:

 • wpływ na pozytywne samopoczucie;
 • zapewnianie spokojnego i nieprzerwanego snu;
 • zwiększanie popędu seksualnego (libido);
 • regulację temperatury ciała;
 • wpływ na procesy trawienne;
 • zwiększanie apetytu, umożliwianie czerpania przyjemności z jedzenia;
 • regulację ciśnienia tętniczego krwi i procesów jej krzepnięcia;
 • regulację czynności ośrodkowego układu nerwowego;
 • kontrolę nad procesem dojrzewania płciowego.

Udowodniono również, że serotonina ma swój udział w odczuwaniu bólu. Jeśli w organizmie stężenie tego związku jest niskie, dużo mocniej odczuwamy ból i zmagamy się z częstymi epizodami migreny.

Zobacz również: Endorfina – hormon szczęścia.

Niedobór serotoniny

Ze względu na to, że serotonina jest hormonem szczęścia i odpowiada za nasze dobre samopoczucie, jej niedobór będzie odczuwalny przede wszystkim jako apatia, agresja, zły nastrój czy problemy ze snem. Zmagamy się z mniejszą pamięcią i koncentracją oraz zaburzeniami orientacji. Udowodniono, że niedobór serotoniny znacznie zwiększa ryzyko otyłości i depresji, a także wielu innych problemów natury psychicznej. Ostatnio przeprowadzone badania wykazały związek z brakiem serotoniny u niemowląt a śmiercią łóżeczkową.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
 2. Semczuk-Kaczmarek K., Filipiak K., Szymańska-Tutak A., Płatek A., Szymański F., Ryś A., Związek układu serotoninergicznego i układu sercowo-naczyniowego, Folia Cardiologica, 5/2018.
 3. Buczko P., Cylwik D., Stokowska W., Metabolizm tryptofanu w ślinie szlakiem kinureninowym, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami