Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 lipca 2022

Domowe sposoby na skurcze nógSkurcze nóg to nagłe, bolesne skurcze mięśniowe, polegające na zmianie długości i napięcia włókien mięśniowych. Najczęściej dotyczą łydek, ale mogą pojawiać się niemal we wszystkich mięśniach – stóp, karku, rąk czy brzucha. Na ogół pojawiają się w nocy, choć i to nie jest regułą. Przyczyn upatruje się w niedoborach składników odżywczych, choć w rzeczywistości przyczyn może być znacznie więcej.

Przyczyny skurczów nóg

Za najczęstszą przyczynę skurczów nóg uznaje się niedobory elektrolitowe, głównie potasu, magnezu i wapnia. Może to nastąpić wskutek nadmiernej aktywności fizycznej, gdy wraz z wydychanym powietrzem i potem organizm pozbywa się tych ważnych minerałów. Niedobory elektrolitów są również konsekwencją nieodpowiedniej diety, przewlekłych biegunek i wymiotów oraz każdego stanu związanego z nadmierną potliwością, np. grypa przebiegająca z gorączką. Wśród pozostałych przyczyn wyróżnia się między innymi:

  • zaburzenia metaboliczne w przebiegu ciąży;
  • żylaki podudzi;
  • zmęczenie mięśni, np. wskutek przetrenowania;
  • nową aktywność ruchową, czyli nowe bodźce dla mięśni nóg;
  • przyjmowanie niektórych leków, np. estrogenów;
  • zaburzenia neurologiczne.

Skurcze mięśni (niekoniecznie tylko w obrębie nóg) są charakterystycznym objawem wielu chorób, między innymi:

  • zespołu Isaacsa;
  • tężyczki;
  • zespołu sztywności uogólnionej;
  • zespołu Morvana.

Nieco inaczej wygląda sytuacja skurczów mięśni, które pojawiają się wyłącznie w nocy. Mogą one wynikać z niedokrwienia (np. wskutek cukrzycy) lub ograniczenia aktywności fizycznej. Należy wiedzieć, że skurcze mięśni nóg nieco częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn.

Skurcze nóg podczas ciąży

Częstą dolegliwością w przebiegu ciąży są właśnie skurcze mięśni nóg. Wynika to zazwyczaj ze zmian w gospodarce hormonalnej i wodno-elektrolitowej. Zarówno w przebiegu tych zmian, jak i związanych z anatomią kobiecego ciała, może dojść do ucisku naczyń tętniczych i nerwów. Zjawisko występuje najczęściej w III trymestrze ciąży.

Domowe sposoby na skurcze nóg

Postępowanie zależy oczywiście od tego, co jest dokładną przyczyną bolesnych skurczów nóg. Jeśli wynikają one z niedoborów elektrolitowych należy zmienić dietę i zainteresować się dodatkową suplementacją. Warto sięgać po produkty spożywcze zawierające:

Konieczne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Aby mięśnie mogły prawidłowo funkcjonować należy dostarczać do organizmu przynajmniej 1,5 l wody dziennie. Warto rozważyć dodatkową suplementację, ale wyłącznie naturalną lub profesjonalną, zapisaną przez lekarza. Wiele popularnych, dostępnych powszechnie suplementów minerałowych nie cieszy się wysoką biodostępnością. Warto sięgać po Spirulinę, ponieważ posiada ona wszystkie niezbędne składniki dla pracy włókien mięśniowych.

Aktywny tryb życia

Aby mięśnie nie doświadczały skurczów muszą być odpowiednio nawodnione i ukrwione. Najlepszym sposobem na to jest regularna aktywność fizyczna, głównie aerobowa. Wskazane są dłuższe spacery, jazda na rowerze, jogging, nordic walking czy joga. Dodatkowo można się rozciągać, co wpłynie na zachowanie właściwej długości włókien mięśniowych. Zaleca się aktywność fizyczną każdego dnia przez przynajmniej 30 minut, w tym 3 razy w tygodniu nieco dłuższą i bardziej męczącą.

Pozostałe sposoby

Istnieją doniesienia, że na bolesne skurcze mięśni nóg pomagają zmiennocieplne prysznice i suche szczotkowanie ciała. Poprawia to krążenie w nogach, a więc wpływa bezpośrednio na czynność mięśni.

Korzystając z odpowiedniej diety i pozostałych domowych sposobów na rezultaty należy poczekać kilka tygodni. Jeśli mimo domowych sposobów skurcze mięśni nie ustępują, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania. Być może przyczyna leży w rozwijającej się chorobie ogólnoustrojowej. Warto wykluczyć taką ewentualność nie tylko celem likwidacji skurczów nóg, ale i zachowania pełnego zdrowia przez wiele lat. Wczesne wykrycie choroby umożliwi skuteczne leczenie.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nicpoń K., Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, Polski Przegląd Neurologiczny, 3/2007.
  2. Budziszewska K., Zaburzenia metaboliczne i wodno-elektrolitowe u pacjentów z hematologicznymi chorobami nowotworowymi, Hematologia, 1/2018.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami