Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 19 maja 2021

Sinienie palców u rąkSinienie palców u rąk nigdy nie jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Zazwyczaj wskazuje na toczące się patologie układu krwionośnego. Sinienie palców rąk bardzo często wskazuje na tak zwany objaw Raynauda, czyli odwracalne, powtarzające się zaburzenie naczynioruchowe, którego istotą jest skurcz naczyń obwodowych powstający pod wpływem zimna, stresu, czynników chemicznych lub bez ewidentnej przyczyny.

Z czego wynika sinienie palców rąk?

Sinienie palców rąk może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Wtórny wskazuje na toczącą się chorobę tkanki łącznej lub reumatologiczną. Omawiając przyczyny wtórnej postaci dolegliwości należy wyróżnić wspomniany objaw Raynauda, krioglobulinemię oraz acrocyanosis. Może się również okazać, że przyczyna jest nieco bardziej błaha, choć też nie należy jej bagatelizować. Sporadyczne sinienie palców rąk może występować u osób, które skarżą się na ogólnie zimne stopy i dłonie. To zjawisko najczęściej wskazuje na zaburzenia krążenia. Ryzyko sinienia zwiększa palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, a także długotrwałe przebywanie w niskich temperaturach bez odpowiedniej ochrony rąk.

Zobacz również: Choroby cywilizacyjne.

Objaw Raynauda

Występuje do 5% populacji ogólnej, najczęściej zimą oraz w miejscach o chłodnym klimacie. Czynnikami ryzyka wystąpienia tego objawu są:

  • przyjmowanie preparatów hormonalnych zawierających estrogen;
  • spożywanie alkoholu;
  • palenie papierosów.

Objaw Raynauda występuje często w przebiegu następujących chorób:

  • choroby układowe tkanki łącznej – twardzina, toczeń, RZS, mieszana choroba tkanki łącznej;
  • zespół cieśni nadgarstka;
  • zespół górnego otworu klatki piersiowej;
  • szpiczak mnogi;
  • chłoniaki, białaczki;
  • nadpłytkowość;
  • fibromialgia;
  • przetoki tętniczo-żylne.

Sinienie palców rąk pod postacią objawu Raynauda może pojawić się również wskutek długotrwałego przyjmowania leków: beta-sdrenolityków, preparatów immunosupresyjnych czy bromokryptyny. W większym stopniu narażone są osoby wykorzystujące zawodowo dłonie (szczególnie w warunkach niskich temperatur), np. pianiści, maszyniści, pracownicy chłodni.

Zobacz również: Choroby sercowo-naczyniowe.

Acrocyanosis

To schorzenie, które może wystąpić w każdym wieku bez względu na płeć, zwykle jednak dotyczy młodych kobiet. Występuje znacznie rzadziej niż opisany powyżej objaw Raynauda. W przebiegu acrocyanosis występuje typowe sinienie dłoni, ale także nadmierna potliwość oraz swędzenie skóry palców dłoni. Przyczyny tej dolegliwości nie są poznane. Uważa się, że czynnikiem sprawczym jest tutaj zaburzenie skurczu i rozkurczu drobnych naczyń dystalnych części kończyn.

Krioglobulinemia

Dolegliwość wiąże się z występowaniem w osoczu patologicznych białek. Występuje zwykle u kobiet w średnim wieku i towarzyszy innym, ogólnoustrojowym chorobom, zwykle:

  • zespołowi Sjogerna;
  • nowotworom;
  • WZW typu B lub C;
  • RZS;
  • przewlekłym zapaleniom: tarczycy, wątroby i innych narządów wewnętrznych.

Aby potwierdzić krioglobulinemię należy wykonać badania krwi.

Jak zlikwidować sinienie palców u rąk?

Leczenie sinienia palców u rąk jest zależne od przyczyny dolegliwości. W przypadku przewlekłych chorób całkowite wyleczenie tego objawy zwykle nie będzie możliwe. Należy leczyć chorobę podstawową, a jeśli będzie ona stabilna, sinienie palców u rąk może nie występować. Jednakże samodzielnie jesteśmy w stanie dbać o prawidłowe krążenie, poprzez:

  • regularną aktywność fizyczną;
  • rezygnację z używek;
  • kontrolę ciśnienia tętniczego krwi;
  • zdrową i zbilansowaną dietę wpływającą korzystnie na układ naczyń (witamina C, kolagen, Spirulina, witaminy z grupy B, NNKT);
  • unikanie stresu.

Badaniem, które może wskazać na przyczynę sinienia palców u rąk jest kapilaroskopia.

Zobacz również: Suche dłonie – przyczyny i domowe sposoby.

Na czym polega kapilaroskopia?

Kapilaroskopia to nieinwazyjne badanie oceniające naczynia krwionośne w obrębie wału paznokciowego. Wykonuje się je zazwyczaj u pacjentów z zespołem Raynauda, jednak wskazań może być więcej. Prawidłowe naczynia włosowate są porównywane do odwróconej litery U lub do wyglądu spinki do włosów i składają się z ramienia tętniczego, żylnego oraz szczytu naczynia. Są one rozmieszczone równolegle względem siebie, w regularnych odstępach. Wszelkie zaburzenia od normy mogą wskazywać na patologie i wymagają dalszej diagnostyki.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wojteczek A., Ziętkiewicz M., Zdrojewski Z., Objaw Raynauda – obraz kliniczny, diagnostyka i leczenie jednego z najczęściej spotykanych objawów reumatologicznych w praktyce lekarskiej, Annales Academiae Medicae Gedanensis, 44/2014.
  2. Puszczewicz M., Objaw Raynauda – problem initerdyscyplinarny, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2008.
  3. Dańczak-Pazdrowska A., Polańska A., Żaba R., Adamski Z., Znaczenie kapilaroskopii w autoimmunizacyjnych chorobach tkanki łącznej, Forum Reumatologiczne, 1/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami