Acerola
Acerola

Sok z pokrzywy - powody, dla których warto go pićSok z pokrzywy wykazuje szeroki wpływ na nasze zdrowie. Wzmacnia odporność organizmu, usuwa nadmiar toksyn oraz uzupełnia niedobory witaminowe. Co jeszcze sprawia, że napój ten warto włączyć do codziennej diety? Oto powody, dla których warto pić sok z pokrzywy.

Co zawiera sok z pokrzywy?

Sok z pokrzywy to bogate źródło składników odżywczych. W jego składzie występuje m.in.:

Powody, dla których warto pić sok z pokrzywy.

Ze względu na tak dużą zawartość składników odżywczych sok ten wielokierunkowo wpływa na nasze zdrowie. Przedstawiamy zatem najważniejsze powody, dla których warto napój ten włączyć do codziennej diety.

1. Oczyszcza organizm z toksyn.

Regularnie spożywany sok z pokrzywy wykazuje właściwości moczopędne oraz oczyszczające. Oznacza to, że wypłukuje z organizmu nagromadzone produkty przemiany materii, powodując tym lepsze samopoczucie. Ponadto dzięki właściwościom moczopędnym korzystnie oddziałuje na nerki, stymulując je do pracy i tym samym zapobiegając powstawaniu kamicy nerkowej.

2. Działa przeciwalergicznie.

Pokrzywa wykazuje właściwości antyhistaminowe, dzięki którym przygotowany z niej sok może być spożywany również przez alergików np. przy katarze siennym. Ze względu na obecność w nim antyoksydantów dodatkowo zapobiega chorobom organizmu tj. nowotwory oraz spowalnia jego starzenie się.

3. Zmniejsza dolegliwości bólowe.

Od dawna pokrzywę stosuje się w przypadku reumatyzmu, wykonując z niej okłady w miejsca objęte zmianami chorobowymi. Dziś pokrzywę zaleca się stosować również wewnętrznie, w momencie kiedy doskwiera ból w stawach oraz występują stany zapalne.

4. Sok z pokrzywy reguluje poziom cukru we kwi.

Regularne spożywanie soku z pokrzywy jest w stanie wyregulować poziom glukozy we krwi. Oznacza to, że napój ten wskazany jest osobom, które podejrzewają u siebie początki cukrzycy, jak i tym posiadającym jej zaawansowane stadium.

5. Hamuje rozrost prostaty.

Sok z pokrzywy to doskonały napój również dla panów. Jak się okazuje jego spożywanie zapobiega powiększaniu się gruczołu krokowego.

6. Sok z pokrzywy zapobiega infekcjom układu moczowego.

Ze względu na właściwości moczopędne, napój ten pobudza pracę układu moczowego. Powoduje to szybszą diurezę moczu, co chroni przed kumulowaniem się bakterii w pęcherzu i rozwojem infekcji dróg moczowych.

7. Zapobiega anemii.

Sok z pokrzywy posiada możliwość zwiększania poziomu hemoglobiny oraz erytrocytów (czerwonych krwinek). Dzięki temu szczególnie zaleca się go osobom z anemią oraz przy ogólnym osłabieniu organizmu.

Jak wykonać sok z pokrzywy?

Składniki

  • 1 kg świeżych liści z pokrzywy
  • woda

Przygotowanie

Pokrzywę należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą i odsączyć. Następnie liście należy posiekać i włożyć do sokowirówki, dodając jednocześnie odrobinę wody. Tak otrzymany produkt, najlepiej jest przecedzić jeszcze przez gazę. Sok należy przelać do szklanej butelki i przechowywać w lodówce, maksymalnie przez 5 dni. Aby wydłużyć termin przydatności soku warto dodać do niego odrobinę alkoholu lub cukru.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico – 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami