Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 1 grudnia 2023

Uzależnienie od cukruUzależnienie od cukru jest jednym z powszechniej występujących uzależnień XXI wieku. O tyle groźnym, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że problem dotyczy również ich lub bagatelizuje jego istotę. Niestety nadmiar cukru w codziennej diecie jest głównym czynnikiem ryzyka chorób takich jak otyłość, zespół metaboliczny, rak jelita grubego, nadciśnienie i inne choroby sercowo-naczyniowe czy schorzenia dermatologiczne.

Uzależnienie od cukru – przyczyny

W dzisiejszych czasach nietrudno uzależnić się od spożycia cukru, który znajduje się powszechnie wokół nas. Cukier zwiększa atrakcyjność i smak produktów spożywczych. Popyt na „niezdrowe” produkty jest wysoki, a ich cena stosunkowo niska w porównaniu z żywnością BIO, która ma nie tylko wysoką jakość, ale przeważnie także cenę. Dodatkowo cukier zapobiega psuciu się żywności, dlatego trwałość produktów z jego dodatkiem i termin przydatności do spożycia jest o wiele dłuższy. Wiele osób sięga po słodycze każdego dnia, nawet wielokrotnie. Przyczynami takich zachowań mogą być:

  • problemy dnia codziennego i chęć zajadania smutków;
  • chęć odstresowania się;
  • próbowanie nowych smaków i szukanie coraz to innych słodkości;
  • nawyki społeczne, czyli zamawianie deseru po obiedzie w restauracji lub ciasta do kawy w kawiarni, aby miło spędzić czas z bliskimi;
  • nuda, czyli chęć wypełnienia czymś nadmiaru wolnego czasu.

Słodycze są ogólnie tanie i dobrze dostępne, dlatego uzależnienie od nich rozwija się podstępnie i szybko. Tym bardziej że spożycie cukru stymuluje produkcję endorfin (hormonów szczęścia), co poprawia chwilowo samopoczucie konsumenta. Należy pamiętać, że cukier znajduje się nie tylko w słodyczach oraz w domowej cukierniczce. Jego ukryte spore ilości spotkać można również w jogurtach owocowych, serkach homogenizacyjnych, deserach mlecznych, napojach gazowanych, wodach smakowych, pieczywie, daniach instant, gotowych sosach, ketchupie, płatkach śniadaniowych i wielu innych produktach spożywczych.

Objawy uzależnienia od cukru

Uzależnienie od cukru można rozpoznać w momencie, gdy dana osoba:

  • stale podjada słodycze w ciągu dnia, wręcz nie wyobrażając sobie dnia bez choćby jednej słodkiej przekąski;
  • zawsze je słodycz do kawy lub po posiłku w ramach deseru;
  • nie wyobraża sobie wizyty w restauracji lub kawiarni bez zamówienia słodkiego, a takie wizyty są w jej życiu bardzo częste;
  • odczuwa nieprzyjemne emocje (smutek, przygnębienie, rozdrażnienie, wahania nastroju), gdy nie ma dostępu do słodyczy przez dłuższy czas;
  • odczuwa przyjemne emocje (radość, euforia, zaspokojenie) po spożyciu słodkiego;
  • podczas każdych zakupów spożywczych kupuje słodkie przekąski, a w domu ma zawsze zapas słodyczy;
  • traci kontrolę nad ilością spożywanych słodyczy, czemu towarzyszy niepohamowany głód nie tyle fizyczny, co psychiczny.

Konsekwencje uzależnienia od cukru mogą być bardzo poważne i dotyczą wszystkich układów organizmu. Cukier nie tylko wywołuje wiele poważnych chorób, ale i nasila objawy tych już występujących, pogarszając rokowania leczenia.

Uzależnienie od cukru – leczenie

Uzależnienie od cukru można leczyć przyczynowo – należy znaleźć powód, dla którego osoba uzależniona tak chętnie sięga po słodkie. Przeważnie jest to nadmiar czasu, chęć zajadania smutków lub niemożność wyobrażenia sobie popołudniowej kawy bez ciastka. Silne uzależnienia leczy psychoterapeuta podczas wizyt indywidualnych, jednak warto wcześniej spróbować ograniczać spożycie cukru samodzielnie.

Między 3. a 7. dniem detoksu cukrowego, może pojawić się mocny kryzys. Chęć na słodycze będzie większa niż kiedykolwiek wcześniej. Nie należy się poddawać. To czas, gdy najlepiej zaplanować sobie wiele rozmaitych aktywności, które pozwolą odwrócić uwagę od chęci spożycia słodkiego. Bardzo dobrze sprawdzą się różnego rodzaju aktywności fizyczne czy spotkania ze znajomymi (pomijając wyjścia do obiektów gastronomicznych).

Osoby uzależnione od cukru często zmagają się z licznymi problemami zdrowotnymi, poczynając od zagrzybienia organizmu. Należy więc zadbać o jego oczyszczenie, wprowadzając do diety i suplementacji: olejek z oregano, Chlorellę, wyciąg z pestek grejpfruta, witaminę C, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (witamina A, witamina D, witamina E, witamina K) oraz cynk. Osoby z cukrzycą powinny udać się do diabetologa, aby wdrożyć leczenie mające na celu regulację poziomu glukozy we krwi, zaś osoby z nadwagą i otyłością powinny normalizować masę ciała, np. pod okiem dietetyka i trenera personalnego. Wskazane są regularne badania krwi.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pietras K., Lesiów T., Wpływ spożywania nadmiernej ilości cukrów prostych i przetworzonej żywności na rozwój grzybicy ogólnoustrojowej oraz stan wiedzy ankietowanych na ten temat, Nauki Inżynierskie i Technologie, 3/2019.
  2. Molly C., Jak zerwać z cukrem. Porzuć diety i żyj pełnią życia, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami