Kolagen do picia
Kolagen do picia

alkohol etylowyAlkohol etylowy (etanol) to najczęściej stosowana substancja psychoaktywna, będąca w Polsce w pełni legalna od 18. roku życia. Znajduje się we wszelkich napojach alkoholowych – piwie, winie, wódce, nalewkach i wielu innych. Posiada wzór sumaryczny C2H5OH. Nadmierne spożycie może doprowadzić do zatrucia, a nawet śmierci. Z kolei częste picie przez dłuższy czas szybko wywołuje uzależnienie.

Alkohol etylowy – charakterystyka

Alkohol etylowy jest organicznym związkiem chemicznym należącym do alkoholi. Stanowi ciecz lżejszą od wody, przezroczystą, o charakterystycznym piekącym smaku i ostrym zapachu. Łatwo pali się słabo widocznym, niebieskim płomieniem. Etanol jest małą cząsteczką rozpuszczalną zarówno w wodzie, jak i lipidach. Dzięki temu przenika do wszystkich tkanek ciała i wpływa na funkcje życiowe. Wykazuje zdolność przekraczania bariery krewmózg w 90%, w efekcie czego może wywoływać nawet zakłócenia potencjałów czynnościowych nerwów. Nie ulega jednak wchłanianiu przez skórę.

W normalnych warunkach występuje w organizmie człowieka jako alkohol fizjologiczny, w stężeniu nieprzekraczającym 0,15 promila. Wchłanianie rozpoczyna się natychmiast po spożyciu alkoholu, już w jamie ustnej, a jego tempo zależy głównie od szybkości przesuwania się treści pokarmowych z żołądka do dwunastnicy i jelit, a także od zawartości tłuszczu w pożywieniu. To właśnie w obrębie jelit do krwi wchłania się najwięcej alkoholu etylowego. Jego najwyższe stężenie po spożyciu zaobserwować można natomiast w ślinie, moczu, krwi, żółci i płynie mózgowo-rdzeniowym. Alkohol etylowy osiąga swoje maksymalne stężenie po upływie około 1-1,5 godziny od chwili jego spożycia. Proces metabolizowania alkoholu (w 90% odbywający się w wątrobie) przebiega wolniej niż proces jego wchłaniania, dlatego część osób jeszcze przez cały kolejny dzień zmaga się z objawami tzw. kaca.

Objawy spożycia alkoholu etylowego

Objawy występujące po spożyciu alkoholu mogą różnić się w zależności od wypitej ilości. Jeśli we krwi znajduje się od 0,3 do 0,5 promila, obserwuje się nieznaczne zaburzenia równowagi, euforię, obniżenie krytycyzmu, a także upośledzenie koordynacji wzrokowo-słuchowej.

Wartość do 0,7 promila skutkuje pojawieniem się zaburzeń sprawności ruchowej, obniżeniem samokontroli, błędną oceną własnych możliwości. Wartość do 2 promili daje objawy takie jak zaburzenia równowagi, sprawności i koordynacji ruchowej, obniżenie progu bólu, spadek sprawności intelektualnej, opóźnienie czasu reakcji, drażliwość, zachowania agresywne, pobudzenie seksualne. 3 promile alkoholu etylowego we krwi manifestują się najczęściej mową bełkotliwą, spowolnieniem, zaburzeniem równowagi, sennością, brakiem samokontroli.

Rzadko spotyka się wartości rzędu 4 promili. Stanowią one zagrożenie śpiączką i zgonem, pojawiają się głównie u osób nadmiernie spożywających alkohol przez długi okres czasu. Obserwuje się spadek ciśnienia tętniczego, temperatury ciała, osłabienie mięśni, zanik odruchów oraz głębokie zaburzenia świadomości. Powyżej tego limitu dochodzi do porażenia ośrodka oddechowego i ośrodka naczyniowo-ruchowego przez alkohol etylowy.

Wpływ alkoholu etylowego na organizm człowieka został bardzo dobrze poznany. Wykazano, że m.in.:

  • tymczasowo uszkadza dendryty w mózgu i synapsy neuronalne, a także trwale uszkadza neurony, które nie mają zdolności do regeneracji;
  • obniża produkcję hormonu antydiuretycznego;
  • obniża szybkość skurczu mięśnia sercowego i jego maksymalne napięcie;
  • pochłania warstwę śluzu w żołądku i stymuluje wydzielanie płynów żołądkowych i ślinowych, powodując podrażnienie błony śluzowej i ostatecznie przewlekłe zapalenie żołądka;
  • przyczynia się do powstania choroba refluksowa;
  • zmniejsza aktywność leukocytów (krwinek białych układu immunologicznego), przyczyniając się do spadku odporności;
  • zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, zwłaszcza na raka jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku oraz wątroby;
  • w dłuższej perspektywie czasu wywołuje włóknienie wątroby i jej trwałą niewydolność, co może doprowadzić nawet do śmierci.

Warto zaznaczyć, że alkohol etylowy może też wywoływać uzależnienie bez względu na wiek. Jego spożywanie przez kobiety ciężarne prowadzi do upośledzenia rozwoju płodu i do wystąpienia FAS – płodowego zespołu alkoholowego. Problem ze spożyciem alkoholu należy jak najszybciej leczyć przy pomocy doświadczonego lekarza i psychoterapeuty ds. uzależnień.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pańszczyk J., Gańko T., Gawrysiak G., Wpływ alkoholu etylowego na proces rozwoju niewydolności wątroby u osób w wieku 18-40 lat, Review of Medical Practice, XXVIII/2022.
  2. Wiechuła D., Rochel R., Toksyczne działanie alkoholi, Biblioteka Główna SUM w Katowicach.
  3. Kasicka-Jonderko A., Alkohol a układ trawienny – czy zawsze trzeba o nim mówić źle?, Przegląd Gastroenterologiczny, 7/2012.
  4. Woronowicz B., Bez tajemnic o uzależnieniach i ich leczeniu, Warszawa 2003.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami