Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 25 stycznia 2023

Astma oskrzelowaAstma oskrzelowa to choroba występująca o coraz większej ilości osób, bez względu na wiek.Należy leczyć ją u lekarza specjalisty, ale jest kilka zasad, które można samemu wprowadzić w życie, aby zmniejszyć częstotliwość i nasilenie napadów.

Co to jest astma oskrzelowa?

Astma oskrzelowa to choroba, podczas której w ścianie dróg oddechowych trwa przewlekły stan zapalny powodujący obrzęk ścian oskrzeli i zwężający ich światło. Ogranicza przepływ powietrza, co w rezultacie znacznie utrudnia oddychanie. Szczególnie groźny jest skurcz oskrzelików o najmniejszym przekroju. Napad astmy zaczyna się w momencie, gdy zostaną wydzielone substancje chemiczne wywołujące reakcje zapalne: histamina i leukotrieny. Wywołują one obrzęk i nadmierne wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych. Zazwyczaj przebieg napadu astmy jest łagodny i można go leczyć w warunkach domowych, ale zdarza się również tak, że niektóre ataki grożą skrajną dusznością i niewydolnością oddechową, która prowadzi nawet do śmierci.

Astmy oskrzelowa – przyczyny

Napady astmy oskrzelowej mogą być powodowane przez czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Te ostatnie to przede wszystkim alergen, na przykład sierść zwierząt, żywność, kurz i roztocza kurzu domowego, jad owadów czy pyłki roślin. Również zanieczyszczenie środowiska, w tym także dym tytoniowy, mogą wywołać skurcz oskrzeli. Określenie okoliczności, w którym dochodzi do wyzwolenia w organizmie wewnętrznych czynników powodujących napad jest bardzo trudne, dlatego też nie zawsze udaje się je wyeliminować. Na pewno należą do nich stres, niepokój, gwałtowne zmiany temperatury, wysiłek fizyczny oraz infekcje układu oddechowego.

Objawy astmy oskrzelowej

Astmę oskrzelową na ogół można zdiagnozować szybko i bez problemu. Do jej charakterystycznych objawów zaliczamy między innymi:

  • bezbolesny ucisk w klatce piersiowej, określony jako zaciskanie;
  • świszczący lub gwiżdżący oddech;
  • przyśpieszenie i spłycenie oddechu;
  • utrudnienie oddychania, nasilające się w pozycji siedzącej;
  • suchy lub wilgotny kaszel z dużą ilością odkrztuszanej wydzieliny;
  • bezsenność, sen przerywany dusznością i męczącymi napadami kaszlu, uczucie zmęczenia.

Zestaw objawów może być inny u każdego pacjenta, jednak kaszel i trudności w oddychaniu pojawiają się praktycznie zawsze.

Astma oskrzelowa – domowe sposoby

Wymienione poniżej preparaty wspomagające powinny uzupełniać klasyczne leczenie astmy. Nie wolno przerwać przyjmowania leków przeciwastmatycznych przepisanych przez lekarza specjalistę. Ludzie chorzy na astmę często mają niedobór witaminy C i witaminy B6 oraz magnezu. W błonach śluzowych dróg oddechowych jest dużo witaminy C, głównego przeciwutleniacza naszego organizmu. Działa ona błyskawicznie i neutralizuje silne utleniacze, które dostają się do oskrzeli z wydychanym powietrzem. Może także zahamować reakcję alergiczną, chroniąc komórki przed uwalnianą histaminą. Wspomaga również leczenie astmy powysiłkowej. Badania dowodzą, że zażywanie witaminy C przed wysiłkiem fizycznym może zablokować procesy, które wywołują napad.

Kolejnym produktem jest magnez, który zmniejsza gotowość skurczową mięśniówki oskrzeli. Badania pokazują, że przyjmowanie witaminy B6 zmniejsza objawy astmy, a w szczególności świszczący oddech. Substancje z grupy flawonoidówkwercetyna – blokują uwalnianie histaminy oraz podobnie jak inne przeciwutleniacze, neutralizują wolne rodniki tlenowe, które wywołują stan zapalny ściany dróg oddechowych.

Tłuszcz ryb morskich, takich jak makrela, dorsz, łosoś oraz uzyskiwane z nich oleje rybne zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, które działają przeciwzapalnie na ścianę oskrzeli. Przy leczeniu astmy stosuje się łagodzące lub wykrztuśne preparaty roślinne takie jak: lukrecję, tymianek, babkę lancetowatą, czosnek, ziele hyzopu oraz olej z czarnego kminku.

Pozostałe rady

Co jeszcze można zrobić, aby złagodzić objawy astmy oskrzelowej? Przede wszystkim należy:

  • unikać przebywania w otoczeniu alergenów – kurzu, pyłków roślin, dymu papierosowego;
  • wypijać co najmniej 8 szklanek wody, aby rozwodnić śluz;
  • unikać kontaktu ze zwierzętami domowymi, np. kotami – ich sierść może być silnym alergenem;
  • zachować spokój, opanowanie stresu pomaga w walce z astmą;
  • leczyć przeziębienia i infekcje grypowe;
  • zimą chronić drogi oddechowe przed bezpośrednim kontaktem z mroźnym powietrzem;

Dodatkowo warto prowadzić notatki dotyczące przebiegu choroby, pozwoli to określić czynniki wywołujące napady astmy. Dzięki temu łatwiejsze stanie się ich unikanie.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Grzelewska-Rzymowska I., Górski P., Pneumonologia w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. Balińska-Miśkiewicz W., Diagnostyka i leczenie astmy oskrzelowej u osób dorosłych, Farmakologia Polska, 65/2009.
  3. Likońska A., Kowalski M., Chałubiński M., Zmiany w zaleceniach Światowej Inicjatywy na Rzecz Zwalczania Astmy (GINA) 2019 – ważne modyfikacje sposobu leczenia, Alergia Astma Immunologia, 3/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami