Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 grudnia 2022

Dławica piersiowaDławica piersiowa to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów choroby niedokrwiennej serca. Wiąże się z silnym bólem w klatce piersiowej wskutek niedostatecznego dotlenienia mięśnia sercowego. Problem może mieć charakter stabilny bądź niestabilny – w zależności od tego dobiera się optymalne metody lecznicze. Diagnostyką i leczeniem dławicy piersiowej zajmuje się lekarz kardiolog.

Dławica piersiowa – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną dławicy piersiowej jest choroba niedokrwienna serca, a ta natomiast wynika ze zmniejszenia dostawy tlenu bądź zwiększenia zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen. Zmniejszenie dostawy tlenu może mieć następujące podłoże:

Z kolei zwiększenie zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen może mieć następujące podłoże:

  • przerost mięśnia sercowego;
  • stres, zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej;
  • tachyarytmie.

Poważnymi czynnikami ryzyka choroby niedokrwiennej serca są również:

Innymi słowy, choroba niedokrwienna serca, a więc i dławica piersiowa, w dużej mierze wynikają ze współczesnego stylu życia. Z tego względu problemy te zalicza się do grona chorób cywilizacyjnych.

Dławica piersiowa – objawy

Obraz kliniczny dławicy piersiowej nie jest charakterystyczny – może wskazywać na rozmaite problemy zarówno układu sercowo-naczyniowego, jak i układu oddechowego czy nawet pokarmowego. Z tego względu tak duży nacisk kładzie się na szczegółową diagnostykę różnicową. W przebiegu dławicy piersiowej pojawiają się:

Najczęściej pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe, które lokalizują się za mostkiem i promieniują najczęściej do lewej strony ciała. Mogą kierować się w stronę pępka, ramienia, łopatki, a nawet lewej strony żuchwy. Ból opisywany jest jako gniotący, ściskający, dławiący lub wręcz rozrywający. W zależności od wielu czynników może trwać od kilku do kilkunastu minut. Czynnikami nasilającymi ból są stres, skrajne emocje oraz aktywność fizyczna. Ustępuje po podaniu odpowiednich leków oraz w trakcie odpoczynku.

Dławica piersiowa – pierwsza pomoc

Podczas ataku dławicy piersiowej należy w pierwszej kolejności uspokoić pacjenta, zapewnić mu ciche miejsce z dostępem świeżego powietrza, w którym będzie mógł usiąść lub się położyć. Napad paniki jedynie zaostrzy objawy. Jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej niż 15 minut należy wezwać pogotowie ratunkowe, ponieważ może rozwinąć się zawał serca. Jeśli natomiast objawy ustąpią, pacjent powinien udać się do kardiologa celem oceny czy nie pojawiły się powikłania po napadzie.

Leczenie dławicy piersiowej

Leczenie problemu opiera się na odpowiednio dobranej farmakoterapii, która zmniejsza intensywność objawów. Jednak nie należy zapominać o metodach uzupełniających, ale równie niezbędnych, takich jak:

  • właściwy, zdrowy styl życia – zbilansowana dieta, redukcja nadwagi, regularna i umiarkowana aktywność fizyczna;
  • regularne badania kontrolne u kardiologa;
  • dążenie do ustabilizowania wszelkich chorób przewlekłych;
  • rezygnacja z palenia papierosów.

U niektórych pacjentów może pojawić się konieczność leczenia chirurgicznego. Zabiegiem z wyboru jest rewaskularyzacja, czyli udrażnianie lub poszerzanie naczyń krwionośnych, czego celem jest przywrócenie właściwego krążenia, a więc i lepsze dotlenienie oraz ukrwienie mięśnia sercowego. Należy pamiętać, że nie jest możliwe całkowite wyleczenie dławicy piersiowej. Odpowiedni styl życia i stosowanie się do zaleceń kardiologa może jednak przyczynić się do ustąpienia objawów i poprawy komfortu życia pacjenta.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Frycz-Kurek A., Buchta P., Szkodziński J., Stabilna choroba wieńcowa – epidemiologia, diagnostyka, wybór postępowania, Choroby Serca i Naczyń, 3/2008.
  2. Hoffman P., Ponikowski P., Witkowski A., Lipiec P., Kardiologia – podręcznik Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2019.
  3. Nessler J., Niewydolność serca przez przypadki, 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami