Kolagen do picia
Kolagen do picia

Palpitacja sercaPalpitacja serca, zwana również kołataniem serca, to uczucie nieprzyjemnego, zbyt szybkiego i mocnego bicia serca. Może pojawiać się po wysiłku fizycznym, w stanach skrajnych emocji lub silnego stresu, jak również może być przejawem chorób, najczęściej kardiologicznych. Często powtarzające się palpitacje serca są wskazaniem do konsultacji u kardiologa.

Palpitacja serca – przyczyny

Wśród przyczyn patologicznych palpitacji serca wyróżnia się między innymi:

Epizody palpitacji serca można jednak zauważyć w zupełnie naturalnych sytuacjach, np. u kobiet w ciąży. Wiąże się to z faktem, że w tym okresie wzrasta zapotrzebowanie płodu na krew, która jest pobierana z krwiobiegu matki. Nie pozostaje to bez znaczenia dla mięśnia sercowego i może powodować stany przedomdleniowe lub właśnie palpitacje. Innymi przyczynami kołatania serca mogą być:

  • znaczny stres, trema;
  • silny lęk, strach;
  • podekscytowanie;
  • silne podniecenie;
  • menopauza;
  • znaczny wysiłek fizyczny, szczególnie w przypadku osoby z niską wydolnością.

W momencie pojawienia się palpitacji serca warto więc zwrócić uwagę czy jest to objaw, którego podłoże można wyjaśnić zachowaniem, sytuacją lub stylem życia.

Co to są palpitacje serca?

Palpitacje serca są objawem subiektywnym, co oznacza, że w większości przypadków nie można ich zbadać, są jedynie odczuwalne przez pacjenta. Opisuje się je jako uczucie nieprawidłowej akcji serca, zbyt mocnego bicia serca w klatce piersiowej. Bardzo często pojawiają się jako objaw izolowany, choć w niektórych przypadkach mogą towarzyszyć im dodatkowe objawy, zwłaszcza:

Na podstawie objawów dodatkowych można wysnuć podejrzenia dotyczące określonych chorób.

Palpitacje serca – diagnostyka

Jeśli palpitacje serca pojawiają się często, bez określonych przyczyn lub gdy towarzyszą im inne niepokojące objawy warto udać się do kardiologa na szczegółową diagnostykę. Podstawowym badaniem w tym przypadku jest EKG, najlepiej w momencie wystąpienia palpitacji. W praktyce ciężko jest jednak trafić na taki moment, w którym akurat pojawia się omawiana dolegliwość, w związku z czym u większości pacjentów stosuje się EKG Holter mierzący czynność serca nieprzerwanie w ciągu 24 godzin. W tym czasie należy podejmować codzienne aktywności i nie ingerować w zwykły tryb życia. Zależnie od wyników EKG uzupełniająco wykonuje się ECHO serca.

Nie zawsze jednak palpitacje serca wynikają ze schorzeń i chorób układu sercowo-naczyniowego. Dlatego często w procesie diagnostycznym wykonuje się dodatkowo badania krwi, szczególnie w kontekście hormonów tarczycy i hormonów płciowych, a także badania obrazowe (przy podejrzeniu guzów, nowotworów, nacieków, urazów wewnętrznych itd.).

Palpitacje serca – leczenie

Zawsze wdraża się leczenie przyczynowe. Oznacza to, że jeśli kołatanie serca wynika z nadczynności tarczycy, za pomocą leków i dietoterapii dąży się do jej ustabilizowania. Z kolei w przypadku depresji konieczne będzie skorzystanie z fachowej pomocy psychoterapeuty. Problemy sercowo-naczyniowe leczy się u kardiologa, najczęściej za pomocą farmakoterapii i modyfikacji stylu życia. Jedynie w skrajnych przypadkach pojawia się konieczność interwencji chirurgicznej.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy palpitacje serca pojawiają się u danej osoby w związku z emocjami czy aktywnością fizyczną, a wszelkie przyczyny patologiczne zostały wykluczone. Wówczas należy dbać o regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną, zdrową dietę, wysypianie się oraz unikanie stresu. W sytuacjach skrajnych emocji należy sięgnąć po popularne techniki relaksacyjne (medytacja, oddychanie torem przeponowym itd.). Przyda się również suplementacja Omega-3 oraz koenzymu Q10.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Hoffman P., Ponikowska P., Witkowski A., Lipiec P., Kardiologia – podręcznik Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2019.
  2. Pruszczyk P., Hryniewiecki T.,Wielka interna – kardiologia z elementami angiologii, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami