Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 20 marca 2022

Sposoby na napięciowy ból głowySposoby na napięciowy ból głowy powinien znać każdy, kto zmaga się z tym nieprzyjemnym, utrudniającym funkcjonowanie problemem. Ból głowy należy do najczęstszych powodów konsultacji neurologicznych. Postać napięciowa dolegliwości bólowych stanowi nawet do 80% wszystkich przypadków.

Jak wygląda napięciowy ból głowy?

Napięciowy ból głowy określa się jako ból tępy, uciskowy, o charakterze obręczy i gniecenia. Nierzadko promieniuje do potylicy lub czoła i obejmuje tylną część szyi. Nie ma charakteru pulsującego, przez co można go z łatwością odróżnić od innych postaci bólów głowy. Atak napięciowego bólu głowy trwa od kilkudziesięciu minut niekiedy do kilku dni. Dodatkowo ból występuje obustronnie.

Natężenie bólu określa się jako łagodne do umiarkowanego, nie stwierdza się nasilenia bólu przez rutynowe czynności. Oznacza to, że pacjenci w trakcie bólu mogą angażować się w swoje codzienne aktywności zawodowe lub rodzinne. W trakcie bólu nie pojawiają się nudności ani wymioty, za wyjątkiem przewlekłego napięciowego bólu głowy, w którego przebiegu możliwe jest występowanie łagodnych nudności.

Napięciowy ból głowy – przyczyny

Do głównych przyczyn napięciowego bólu głowy zalicza się:

  • zespół bólu mięśniowo-powięziowego – czyli występowanie hiperwrażliwych miejsc w obrębie mięśni szkieletowych, które można z łatwością wyczuć palpacyjnie jako guzek w napiętym paśmie mięśniowym;
  • zaburzenia ośrodkowej równowagi nocyceptywnej;
  • dysfunkcje w obrębie twarzoczaszki;
  • nadmierny stres w życiu codziennym i brak umiejętności radzenia sobie z nim.

Dokładna przyczyna rozwoju dolegliwości nie została poznana, dlatego nie jest dostępne leczenie przyczynowe. Wykazano, że niektóre czynniki związane z życiem codziennym zwiększają ryzyko wystąpienia bólu głowy i nasilają jego intensywność. Są to między innymi: odwodnienie, głód, niewyspanie się czy brak składników odżywczych. Ponadto, w przypadku kobiet napięciowe bóle głowy mogą towarzyszyć zespołowi napięcia przedmiesiączkowego.

Zobacz również: Ból głowy po kawie – przyczyny i sposoby radzenia.

Sposoby na napięciowy ból głowy

Wykazano, że pacjenci najczęściej sięgają po środki farmakologiczne o działaniu przeciwbólowym, warto jednak wcześniej spróbować innych, zdrowszych metod. Należą do nich:

  • prowadzenie dzienniczka – w którym pacjent zapisuje epizody występowania bólów głowy wraz z okolicznościami ich rozwoju. Umożliwi to zidentyfikowanie czynników wyzwalających ból i naukę ich unikania;
  • zmiana stylu życia – unikanie sytuacji stresowych, regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu (nawet zwykłe spacery), wysypianie się i picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie;
  • ziołolecznictwo – często sprawdzają się napary z mięty, melisy, kozłka lekarskiego, kory wierzby, imbiru, chmielu, szałwii czy miłorzębu;
  • suplementacja – ponieważ osoby z tego typu bólem głowy często doświadczają niedoborów pokarmowych. Warto przyjmować magnez, witaminę B2 (oraz kompleks innych witamin z grupy B) oraz NNKT. Dobrze sprawdzi się przyjmowanie Chlorelli, która wykazuje działanie oczyszczające i usuwające toksyny;
  • automasaż – powolne, okrężne ruchy o umiarkowanej intensywności, które należy wykonywać w okolicy skroni, karku i mięśni żwaczy. Warto poprosić bliską osobę o wykonanie krótkiego masażu górnej części grzbietu;
  • oddychanie – warto nauczyć się metod prawidłowego oddechu torem dolnożebrowym, co skutecznie niweluje napięcia w całym ciele, nie tylko w obrębie głowy. Bazując na takim oddychaniu należy wykonać 2-3 ćwiczenia.

Gdy napięciowy ból głowy pojawia się podczas intensywnych prac, szczególnie umysłowych, najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie krótkiej, 20-30 minutowej przerwy od wykonywanych czynności. W tym czasie można po prostu poleżeć z zamkniętymi oczami lub wyjść na krótki spacer. Podczas takiej przerwy należy pić dużo czystej wody i sięgnąć po ulubiony owoc lub napar ziołowy.

Zobacz również: Domowe sposoby na ból głowy.

Fizjoterapia

Zdecydowanie najskuteczniejsza będzie wizyta u doświadczonego fizjoterapeuty, który przy wykorzystaniu wielu metod terapii manualnej szybko upora się z problemem. Do skutecznych metod fizjoterapeutycznych w przypadku napięciowych bólów głowy zalicza się:

  • terapię punktów spustowych – w obrębie między innymi: czworobocznego grzbietu, płatowatego głowy, półkolcowego głowy, mięśni gnykowych, żwacza, mięśni podpotylicznych i czepca ścięgnistego;
  • techniki relaksacyjne – obejmujące masaż relaksacyjny, delikatne rozciągane tkanek;
  • masaż tkanek głębokich;
  • pinoterapię, terapię narzędziową;
  • terapią oddechem;
  • kinesiotaping.

Pacjent otrzyma również zestaw ćwiczeń, które należy wykonywać przy zbliżającym się ataku lub przy jego wystąpieniu. Fizjoterapeuta uczy technik autorelaksacji, co ma niezwykle duże znaczenie w profilaktyce i leczeniu napięciowych bólów głowy.

Zobacz również: Jak pozbyć się zawrotów głowy.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Chochowska M., Ogrodowczyk R., Klonowska J., Marcinkowski J., Napięciowe bóle głowy a zespół bólu mięśniowo-powięziowego. Część II. Leczenie niefarmakologiczne – uwalnianie punktów spustowych (terapia manualna), Hygeia Public Health, 2/2015.
  2. Siemiński M., Napięciowe bóle głowy w praktyce lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2017.
  3. Chochowska M., Ogrodowczyk R., Klonowska J., Marcinkowski J., Napięciowe bóle głowy a zespół bólu mięśniowo-powięziowego, Część I. Klasyfikacja, etiopatogeneza, kryteria doagnostyczne, Hygeia Public Health, 2/2015.
  4. Stępień A., Napięciowy ból głowy, Nowa Medycyna, 2/2003.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami