Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

Ostre zespoły wieńcoweOstre zespoły wieńcowe (OZW) to grupa schorzeń charakteryzujących się zmianami w krążeniu wieńcowym. Ich wspólną cechą jest ponadto znaczne ograniczenie bądź nawet ustanie przepływu w tętnicach wieńcowych, co jest sytuacją bezpośrednio zagrażającą życiu pacjenta. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest zakrzep tworzący się w miejscu pęknięcia blaszki miażdżycowej.

Ostre zespoły wieńcowe – spis schorzeń

Do ostrych zespołów wieńcowych zaliczamy:

  • UA – niestabilna choroba wieńcowa. Pojawiają się objawy typowe dla niedokrwienia mięśnia sercowego, nie towarzyszy im jednak wzrost wskaźników martwicy mięśnia sercowego ani zmiany elektrokardiograficzne;
  • NSTEMI – zawał mięśnia sercowego bez uniesienia odcinka ST;
  • STEMI – zawał mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST;
  • zawał serca nieokreślony;
  • nagły zgon sercowy.

Schorzenia te różnią się między sobą głównie obrazem klinicznym oraz biochemicznymi markerami martwicy mięśnia sercowego.

Ostre zespoły wieńcowe – przyczyny

Najczęstszą przyczyną wystąpienia ostrych zespołów wieńcowych jest zakrzep tworzący się w miejscu oderwania blaszki miażdżycowej. Zakrzep zmniejsza drożność tętnicy wieńcowej, uniemożliwiając swobodny przepływ krwi i pogarszając ukrwienie mięśnia sercowego. W medycynie wyróżnia się czynniki ryzyka ostrych zespołów wieńcowych, które dzielimy na niepodlegające modyfikacji oraz podlegające modyfikacji. W pierwszej grupie znajdują się:

  • wiek – mężczyźni powyżej 45. roku życia oraz kobiety powyżej 55. roku życia są bardziej narażeni na ostre zespoły wieńcowe;
  • płeć męska;
  • wczesne występowanie choroby w rodzinie.

Z kolei czynnikami ryzyka I rzędu (najczęściej występującymi) podlegającymi modyfikacji są:

Wyróżnia się także czynniki ryzyka II rzędu podlegające modyfikacji, takie jak:

  • zwiększone stężenie lipoproteiny A;
  • siedzący tryb życia i niska aktywność fizyczna na co dzień;
  • hiperhomocysteinemia;
  • nadużywanie alkoholu;
  • podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi;
  • nadmierny stres w życiu przy braku zdolności radzenia sobie z nim.

Jak można zauważyć, na wystąpienie ostrych zespołów wieńcowych ogromny wpływ ma nieodpowiedni styl życia.

Zobacz również: Miażdżyca tętnic wieńcowych.

Objawy ostrych zespołów wieńcowych

Głównym i najbardziej charakterystycznym objawem ostrych zespołów wieńcowych jest ból w klatce piersiowej. Ma charakter gniotący, ściskający, niekiedy kłujący. Typowo lokalizuje się za mostkiem, jednak może promieniować do pleców, szyi, żuchwy czy lewej kończyny górnej. Ma nagły początek i trwa zwykle więcej niż 20 minut. Charakterystycznym zjawiskiem jest to, że ból nie ustępuje po podaniu nitrogliceryny pod język. Dzięki temu można odróżnić ból zawałowy od bólu pojawiającego się np. przy stabilnej dławicy piersiowej. Objawami, które dodatkowo mogą pojawić się przy ostrych zespołach wieńcowych, są:

Wystąpienie tych objawów oraz podejrzenie ostrych zespołów wieńcowych są wskazaniem do natychmiastowego wezwania pogotowia ratunkowego.

Ostre zespoły wieńcowe – diagnostyka

Podstawą diagnostyki jest badanie EKG, wykonywane każdorazowo u pacjenta z podejrzeniem lub stwierdzeniem ostrych zespołów wieńcowych. Dodatkowo należy oznaczyć troponiny sercowe, czyli poziom białek wchodzących w skład komórek mięśnia sercowego. Ich ilość zmienia się w ciągu kilku godzin od zawału serca, dlatego wykonuje się kilka oznaczeń.

Zobacz również: ECHO serca.

Ostre zespoły wieńcowe – leczenie

Leczenie zależy od objawów klinicznych, rodzaju ostrych zespołów wieńcowych oraz ogólnego stanu pacjenta. Najczęściej wykonuje się koronarografię, czyli inwazyjną metodę obrazowania tętnic wieńcowych. Jednocześnie wykonuje się PCI, czyli przezskórną interwencję wieńcową. Zwykle jest to przezskórna angioplastyka wieńcowa z wszczepieniem stentu lub bez niego. Alternatywą jest leczenie farmakologiczne, a więc dożylne podanie leków rozpuszczających zakrzep powstały na pękniętej blaszce miażdżycowej. Leczenie farmakologiczne nie jest jednak tak skuteczne co leczenie inwazyjne i może wiązać się z wystąpieniem powikłań.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Filipiak K., Opolski G., Ostre zespoły wieńcowe, Acta Scientifica Academiae Ostroviensis, 28/2007.
  2. Kózka M., Majda A., Wróbel K., Styl życia i ryzyko występowania ostrych zespołów wieńcowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 4/2013.
  3. Korzeniowska K., Wietlicka I., Szałek E., Ostre zespoły wieńcowe – część I, Farmacja Współczesna, 4/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami