Kolagen do picia
Kolagen do picia

Dobowa zbiórka moczuDobowa zbiórka moczu to często wykonywane badanie urologiczne służące do określenia ilości wydalanego moczu w ciągu 24 godzin wraz z poziomem związków chemicznych znajdujących się w badanym moczu. Taka diagnostyka jest prosta, nieinwazyjna i bezbolesna dla pacjenta – wystarczy pamiętać o zbiorze każdej porcji moczu w ciągu doby. Dlatego znajduje szerokie zastosowanie w medycynie.

Dobowa zbiórka moczu – na czym polega?

W celu wykonania dobowej zbiórki moczu należy zaopatrzyć się w sterylny jednorazowy pojemnik do moczu (o pojemności 50-100 ml, zakupiony w aptece i otwarty dopiero przy pierwszej mikcji) oraz naczynie o objętości 2-3 litrów z podziałką i szczelnym zamknięciem (do niego przelewane będą porcje moczu z pojemnika mniejszego, do którego należy oddawać mocz bezpośrednio). Pierwszego dnia badania poranną porcję moczu należy oddać do toalety. Dopiero każdą kolejną zbierać do pojemnika, aż do następnego dnia rano, łącznie z pierwszą poranną porcją moczu drugiego dnia.

Mocz należy przechowywać w chłodnym miejscu i oddać zebraną ilość z rana następnego dnia. Nie powinien on długo leżeć, zwłaszcza poza lodówką lub warunkami chłodnymi. Oddanie moczu może przebiegać na 2 sposoby w zależności od zaleceń ośrodka diagnostycznego. Pacjenci mogą bowiem oddać cały 2-3 litrowy pojemnik, jak również po zakończeniu dobowej zbiórki moczu zmieszać znajdujący się w nim mocz, a następnie odlać około 100 ml do kolejnego sterylnego pojemnika i tę mniejszą próbkę oddać do analizy. Druga opcja praktykowana jest znacznie częściej. Należy wówczas pamiętać, aby odczytać z przedziałki dużego pojemnika całkowitą ilość zebranego moczu i zapisać ją na kartce. To ważna informacja diagnostyczna.

Dobowa zbiórka moczu – co pokazuje?

Dobowa zbiórka moczu analizuje następujące parametry:

W warunkach fizjologicznych mocz zawiera określoną ilość tych substancji odpadowych. Jeżeli nie mieszczą się one w rekomendowanym zakresie lub gdy w moczu wykryto inne związki chemiczne, może to wskazywać na niektóre schorzenia.

Dobowa zbiórka moczu – wskazania

Istnieje wiele wskazań do wykonania dobowej zbiórki moczu. Podstawowymi są:

  • nefropatia cukrzycowa – która może prowadzić do niewydolności nerek;
  • nadciśnienie tętnicze – zarówno przy diagnostyce, jak i monitorowaniu leczenia, ponieważ przewlekłe nadciśnienie ma destrukcyjne działanie na nerki;
  • zespół Alporta – choroba dziedziczna przebiegająca m.in. z uszkodzeniem drobnych naczyń krwionośnych w nerkach;
  • wielotorbielowatość nerek – powiększające się torbiele mogą niszczyć miąższ nerek;
  • śródmiąższowe zapalenie nerek – w przebiegu którego upośledzona zostaje zdolność nerek do filtracji krwi i produkcji moczu;
  • kamica nerkowa – skoncentrowany mocz niszczy stopniowo nerki, czemu towarzyszy odkładanie się mikrokryształków w drogach moczowych;
  • stan przedrzucawkowy – poważne zagrożenie życia ciężarnej kobiety oraz płodu, czego przyczyną jest nieprawidłowa implantacja naczyń podczas powstawania łożyska we wczesnych etapach ciąży.

Poza diagnostyką i monitorowaniem leczenia powyższych chorób dobowa zbiórka moczu wykonywana jest celem śledzenia postępów dializoterapii i żywienia pozajelitowego. Innymi chorobami będącymi wskazaniami do tego badania są: osteoporoza, zaburzenia gospodarki elektorlitowej, alkoholizm, niedobór witaminy D znacznego stopnia, choroby tarczycy i przytarczyc, cukrzyca, kwasica lub zasadowica.

Dobowa zbiórka moczu – przeciwwskazania

Dobowej zbiórki moczu nie powinno się wykonywać się u osób gorączkujących, u kobiet podczas menstruacji lub też bezpośrednio przed i po niej, ponieważ w takiej sytuacji wynik może być zafałszowany. Nie ma jednak chorób, w przebiegu których dobowa zbiórka moczu byłaby niewskazana lub niebezpieczna – to badanie nieinwazyjne, które można wykonywać u ciężarnych, małych dzieci, seniorów czy osób przewlekle chorych.

Należy mieć na uwadze, że silny stres w ciągu dnia, bardzo wysoka aktywność fizyczna oraz nadmierne spożycie kawy czy alkoholu w trakcie zbioru moczu mogą wpływać negatywnie na wyniki, fałszując je. Częstym błędem jest także trzymanie pojemnika z moczem w ciepłym miejscu, np. w toalecie.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jóźwiak M., Szymanowski P., Uroginekologia – algorytmy postępowania terapeutycznego, PTUG, Gdańsk 2019.
  2. Baranowski W., Rogowski A., Uroginekologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami