Kolagen do picia
Kolagen do picia

PolisomnografiaPolisomnografia (PSG, inaczej: badanie snu) jest techniką diagnostyczną wykorzystywaną do rozpoznawania zaburzeń występujących podczas snu. Podczas badania dokonywany jest zapis elektrycznej aktywności mózgu, ruchu gałek ocznych, czynności mięśni oraz serca, a także wielu innych parametrów. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, dlatego bez obaw można wykonywać je zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych.

Polisomnografia – na czym polega?

Najczęściej na pracownię polisomnograficzną składa się pokój pełniący funkcję sypialni pacjenta i dodatkowe pomieszczenie przeznaczone dla osoby nadzorującej przebieg badania. Samo badanie polega na podłączeniu do określonych części ciała pacjenta różnego rodzaju elektrod i przyrządów, które mogą na bieżąco śledzić wszelkie zmiany zachodzące w jego organizmie. Na badania polisomnograficzne składają się:

  • elektroencefalografia (EEG) – najczęściej stosowana metoda do badania aktywności kory mózgowej, aktualnie wykorzystywana przy diagnozie uszkodzeń mózgu, chorób psychicznych, bezsenności, napadów padaczki czy oceny wpływu leków na czynności mózgu. Sygnał jest rejestrowany za pomocą elektrod rozmieszczonych na powierzchni głowy pacjenta. Obecnie do celów diagnostycznych stosuje się co najmniej 19 elektrod, a amplituda sygnału EEG rzadko przekracza 20 µV;
  • elektrookulografia (EOG) – badanie narządu wzroku opierające się na pomiarze potencjału spoczynkowego. W tym celu wykorzystuje się 2 kanały do monitorowania ruchów poziomych i pionowych gałek ocznych. Przeważnie elektroda E1 umieszczana jest 1 cm poniżej zewnętrznego kącika lewego oka, zaś elektroda E2 – około 1 cm powyżej zewnętrznego kącika prawego oka;
  • elektrokardiografia (EKG) – rejestruje elektryczną czynność mięśnia sercowego. Sygnał EKG jest wynikiem zsumowania wszystkich potencjałów wygenerowanych w cyklu pracy serca. Wykorzystuje się 12 odprowadzeń: 3 dwubiegunowe kończynowe, 3 jednobiegunowe kończynowe oraz 6 odprowadzeń jednobiegunowych przedsercowych;
  • elektromiografia (EMG) – zapisuje czynność elektryczną mięśni. W polisomnografii badanie EMG znajduje zastosowanie przede wszystkim przy wykrywaniu fazy REM. W tym celu rejestrowany jest sygnał pochodzący od grup mięśniowych położonych na lub poniżej brody. Przy zespole niespokojnych nóg elektrody nakłada się na kończyny dolne, głównie łydki.

Do grona badań polisomnograficznych zalicza się także czujniki oddechowe, analizę pozycji ciała oraz pulsoksymetrię.

Polisomnografia – co pokazuje?

W trakcie badania dokonywany jest zapis:

  • elektrycznej aktywności mózgu;
  • ruchu gałek ocznych;
  • czynności mięśni, w tym mięśnia sercowego;
  • przepływu powietrza przez drogi oddechowe;
  • ruchów klatki piersiowej i brzucha;
  • zawartości tlenu we krwi;
  • chrapania;
  • zmiany pozycji ciała w czasie snu.

Oprogramowanie oblicza kluczowe dla specjalistów parametry takie jak:

  • liczba przebudzeń;
  • całkowita liczba bezdechów;
  • epizody spłyconego oddychania;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • częstość i intensywność chrapania;
  • częstość zmian pozycji ciała podczas snu.

Dzięki badaniu polisomnograficznemu można zdiagnozować takie zaburzenia jak: bezdech senny, zaburzenie nadmiernej senności, insomnia, napady lunatyczne czy zaburzenie rytmiki snu.

Zobacz również: Lunatykowanie.

Polisomnografia – przeciwwskazania

Polisomnografia jest badaniem całkowicie bezpiecznym, bezbolesnym, nieinwazyjnym. Nie wiąże się z wystąpieniem absolutnie żadnych działań niepożądanych czy skutków ubocznych. Dlatego nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Można wykorzystać je w diagnostyce dzieci, seniorów, osób dorosłych, pacjentów przewlekle chorych czy kobiet w ciąży.

Jak przygotować się do polisomnografii?

Na badanie należy przynieść piżamę dwuczęściową, aby bez problemu można było nałożyć na ciało elektrody. Pacjent przed przybyciem do ośrodka powinien wziąć kąpiel – ciało musi być czyste, aby elektrody utrzymały się jak najdłużej. Zarost u mężczyzn i polakierowane paznokcie u pań uniemożliwiają wykonanie badania, dlatego należy się ogolić i zmyć lakier do paznokci. Aby ułatwić sobie zaśnięcie, warto zadbać o to, aby być odpowiednio zmęczonym. Przeciwwskazane są zatem drzemki w ciągu dnia, ale również picie kawy, mocnej herbaty, alkoholu i napojów o działaniu pobudzającym.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pracki T., Pracka D., Polisomnografia. Rozwój metod badawczych nad czynnością bioelektryczną mózgu we śnie, Sen, 1/2006.
  2. Szulecka M., Badanie korelacji bezdechu sennego z sygnałem EEG za pomocą analizy czasowo-częstotliwościowej, Warszawa 2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami