Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 czerwca 2023

Kto powinien brać koenzym Q10?Kto powinien brać koenzym Q10? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto wiedzieć, jakie działanie wykazuje wspomniany związek. Występuje on naturalnie praktycznie we wszystkich komórkach ludzkiego ciała, odpowiadając przede wszystkim za produkcję energii niezbędnej do życia. Związek dostępny jest w postaci suplementów diety.

Działanie koenzymu Q10

Koenzym Q10 działanie ma wszechstronne. Między innymi uczestniczy on w fizjologicznej syntezie energii w postaci cząsteczek ATP. Taka energia wykorzystywana jest w przebiegu rozmaitych procesów i reakcji zachodzących we wszystkich komórkach ludzkiego organizmu, zwłaszcza w reakcjach anabolicznych. Pobudza wzrost i regenerację komórek spowalniając procesy ich starzenia. Dodatkowo jest silnym przeciwutleniaczem, chroni komórki przez stresem oksydacyjnym i stabilizuje ich błony komórkowe.

Zobacz również: Suplementy z koenzymem Q10.

Kto powinien brać koenzym Q10?

Do zaburzeń naturalnej produkcji koenzymu Q10 dochodzi m.in. wskutek złej diety, stresu i rozmaitych infekcji, ale również w konsekwencji przyjmowania niektórych leków. Poniżej przedstawiamy grupy konsumentów, które z pewnością odniosą korzyści z przyjmowania koenzymu Q10.

Koenzym Q10 dla osób stosujących farmakoterapię

Najbardziej zauważalne spadki poziomu tej substancji obserwuje się u osób przyjmujących statyny, czyli leki obniżające cholesterol. Statyny blokując szlak syntezy łańcucha bocznego koenzymu Q10 doprowadzają nawet do 50% spadku jego zawartości w organizmie. Jak sugerują naukowcy, może być to jednym z czynników odpowiedzialnych za powodowane przez statyny miopatie (bóle mięśni). To właśnie osoby sięgające po taką farmakoterapię powinny rozważyć przyjmowanie koenzymu Q10.

Koenzym Q10 dla par starających się o dziecko

Wszystkie reakcje związane z poczęciem dziecka mają charakter anaboliczny, zaś plemniki potrzebują mnóstwo energii do przemieszczania się drogami rodnymi kobiety. Koenzym Q10 uznawany jest za lek II rzutu w leczeniu męskiej niepłodności. Udowodniono, że związek ten poprawia ruchliwość plemników u mężczyzn oraz jakość oocytów u kobiet. Wpływa na przebieg ciąży, zmniejszając ryzyko poronienia oraz zwiększając szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Koenzym Q10 dla osób przewlekle zmęczonych

Niedobory energii w postaci cząsteczek ATP skutkują m.in. uczuciem silnego zmęczenia. Taki człowiek staje się apatyczny, drażliwy, senny. Nie ma w nim witalności i optymizmu, a organizm staje się podatny na infekcje. Koenzym Q10 przeciwdziała zmęczeniu, dzięki czemu codziennie jesteśmy pełni energii. Wykorzystuje się go pomocniczo w terapii wypalenia zawodowego i zespołu chronicznego zmęczenia.

Koenzym Q10 dla pięknej skóry

Koenzym Q10 to cenny składnik dla komórek skóry, ponieważ pomaga utrzymać jej prawidłowe funkcje oraz jest kluczowy do jej regeneracji, np. po opalaniu się czy uszkodzeniach naskórka. Jako składnik zaangażowany w proces produkcji ATP, uczestniczy zarówno w procesach podziałów komórkowych, jak i w syntezie białek podporowych i enzymów. Dodatkowo pełni funkcje antyoksydacyjne, opóźniając procesy starzenia się skóry i zmniejszając widoczność zmarszczek mimicznych.

Koenzym Q10 dla pacjentów przewlekle chorych

Koenzym Q10 wykorzystywany jest jako lek pomocniczo stosowany w terapii chorób układu krążenia:

Rekomenduje się także przyjmowanie koenzymu Q10 osobą zmagającym się z chorobami takimi jak:

  • parodontopatia;
  • zespół przewlekłego zmęczenia.

Koenzym Q10 zwiększa wytwarzanie i wykorzystanie energii w komórkach mięśnia sercowego i zauważalnie podnosi odporność, która w przebiegu chorób przewlekłych zazwyczaj słabnie. Odpowiedni poziom koenzymu Q10 w organizmie pozwala na szybsze radzenie sobie z chorobami, choćby ze zwykłą grypą.

Koenzym Q10 dla zdrowej wątroby

Omawiany związek hamuje produkcję cholesterolu w wątrobie oraz przeciwdziała utlenianiu frakcji LDL (powszechnie zwanej złym cholesterolem, ponieważ ma tendencję do odkładania się w świetle naczyń krwionośnych, tworząc niebezpieczne zakrzepy i blaszki miażdżycowe). Tym samym odciąża wątrobę i dzięki temu może ona bez trudności spełniać swoje liczne funkcje. Koenzym Q10 dodatkowo wspomaga regenerację wątroby i oczyszczanie organizmu z toksyn.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Siemieniuk E., Skrzydlewska E., Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
  2. Gałka U., Ogonowski J., KoenzymQ – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, LAB, 5/2015.
  3. Zeifer A., Koenzym Q10. Budowa, źródła pozyskiwania oraz zastosowanie, Kosmetologia Estetyczna i Medycyna, 4/2021.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami