Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 maja 2023

Co daje picie kolagenu?Co daje picie kolagenu i z czego bierze się fenomen wspomnianego suplementu diety? W ostatnich latach zauważyć można rosnące zainteresowanie kolagenem do picia. Polecają go sportowcy, specjaliści ds. żywienia, lekarze i fizjoterapeuci. Jest całkowicie bezpieczny i neutralny dla organizmu, nie powoduje reakcji alergicznych czy objawów gastrycznych. Wszystko przez to, że kolagen jest białkiem naturalnie występującym w ustroju, a pijąc go, jedynie uzupełniamy niedobory.

Co daje picie kolagenu?

Picie kolagenu oddziałuje kompleksowo na nasz organizm. Największe ilości tego białka lokalizują się w skórze i stawach, dlatego picie kolagenu najbardziej odczuwalne jest właśnie w obrębie tych struktur.

Zobacz również: Jakie są objawy braku kolagenu?

Kolagen na stawy

Co daje picie kolagenu w odniesieniu do stawów? Kolagen jest związkiem występującym naturalnie w tkance stawowej, odpowiada za jej wytrzymałość i siłę. Picie kolagenu sprawia, że bieżące straty omawianego białka są regularnie uzupełniane. W efekcie suplementacja kolagenu pośrednio:

W obecności kolagenu zmniejsza się aktywność enzymów odpowiedzialnych za stany zapalne oraz bóle reumatyczne. Białko to jest odpowiedzialne za rozciąganie chrząstki i zapewnia jej odpowiedni kształt. W efekcie ruchy w stawie są pełne i płynne. Picie kolagenu na stawy jest polecane osobom:

  • z przewlekłymi chorobami narządu ruchu;
  • po kontuzjach i urazach stawowych;
  • po operacjach w obrębie stawów, np. artroskopii;
  • aktywnych fizycznie.

A także każdemu, kto chce zadbać o zdrowie swoich stawów i nie tylko.

Kolagen na skórę

Picie kolagenu daje korzystne efekty nie tylko w odniesieniu do stawów. Są one widoczne i odczuwalne również w obrębie skóry. Wraz z wiekiem (począwszy już od około 25.-30. roku życia) spada synteza endogennego kolagenu, co pogarsza kondycję skóry. Pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne, a skóra staje się wiotka, mało elastyczna i pozbawiona blasku. Co się z tym wiąże, jest bardziej podatna na uszkodzenia, a jeśli już one wystąpią to trudniej się goją.

Picie naturalnego kolagenu sprawia, że:

  • zmarszczki delikatnie się wygładzają, a powstawanie kolejnych jest opóźnione;
  • skóra odzyskuje swój blask i wytrzymałość;
  • wzrasta jędrność i elastyczność skóry, trudniej o jej odkształcenia;
  • zmniejsza się widoczność cellulitu.

Zwłaszcza, gdy jednocześnie będziemy suplementować kwas hialuronowy odpowiadający za nawilżenie i elastyczność skóry. Warto wspomnieć, że wytrzymała skóra o właściwym utkaniu białkowym jest mniej podatna na uszkodzenia zewnętrzne, wywołane m.in. promieniowaniem UV, silnym wiatrem, skrajnymi temperaturami i składnikami chemicznymi kosmetyków.

Co jeszcze daje picie kolagenu?

Choć nie są to już efekty tak spektakularne jak w przypadku stawów i skóry, picie kolagenu może również:

  • do pewnego stopnia wzmocnić odporność, ponieważ jest nośnikiem niektórych leków (np. interferonu) i bierze udział w syntezie przeciwciał;
  • poprawić kondycję włosów, które stają się mniej łamliwe i grubsze;
  • zmniejszać ryzyko złamań kości, ponieważ wzmaga wchłanianie składników mineralnych i zwiększa gęstość tkanki kostnej.

Kolagen znajduje się także w naczyniach krwionośnych, gałkach ocznych i wszystkich narządach wewnętrznych. Choć nie ma w tym kierunku badań naukowych, można przypuszczać, że jego picie będzie korzystnie wpływać również na te struktury anatomiczne.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study, 2/2017.
  2. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2/2012.
  3. Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 4/2014.
  4. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami