Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 sierpnia 2023

Czy od kolagenu się tyje?Ostatnimi czasy coraz więcej osób zastanawia się, czy od kolagenu się tyje. Każdy chce nie tylko wspierać swoje zdrowie, ale i jak najdłużej zachować zgrabną sylwetkę. Kolagen natomiast jest białkiem naturalnie występującym w organizmie człowieka, stanowiącym także jeden z najczęściej wybieranych suplementów diety XXI wieku.

Co to jest kolagen?

Kolagen znajduje się w niemal wszystkich tkankach ludzkiego organizmu, pełniąc w nich rolę budulcową. W okolicach 25. roku życia jego fizjologiczna synteza zaczyna powoli spadać, a od 30. roku życia spadek ten jeszcze bardziej przyspiesza, aby po 60. roku życia ulec całkowitemu zahamowaniu. Widać to zwłaszcza w pogarszającej się kondycji skóry i stawów. Pojawiają się zmarszczki, sztywność stawów, ból stawów, zwyrodnienia i wiele innych problemów. Wówczas zastosowanie znajdują wysokiej jakości suplementy diety, jako że źródła pokarmowe kolagenu są niewystarczające do pokrycia dziennego zapotrzebowania na ten związek.

Zobacz również: Jaki kolagen najlepiej się wchłania?

Czy od kolagenu się tyje?

Nie potwierdzono w żadnych badaniach naukowych, aby nawet długotrwałe przyjmowanie kolagenu wiązało się z przyrostem tkanki tłuszczowej. Suplementacja nie ma żadnego wpływu na wzrost masy ciała, a wręcz przeciwnie, może okazać się sprzymierzeńcem w walce z nadwagą i otyłością. Nagłe tycie nie jest skutkiem ubocznym przyjmowania kolagenu, jako że jest to białko strukturalne, którego podstawowym celem jest wzmacnianie tkanek i budowanie ich.

Kolagen – wpływ na masę ciała

Od kolagenu się nie tyje, może on jednak wpływać korzystnie na masę ciała. Badania naukowe udowodniły, że umożliwia przemianę glukozy w energię i pobudza procesy metaboliczne. To zaś sprzyja utracie zbędnych kilogramów. Dodatkowo organizm musi bardziej się zaangażować, aby strawić białko. Spali więc więcej kalorii, niż ma to miejsce przy trawieniu tłuszczów. Choć zjawisko to w niewielkim stopniu wpływa na ostateczną masę ciała, jest kolejnym dowodem na to, że kolagen nie przyczynia się do tycia.

Zobacz również: Jak szybko schudnąć?

Kolagen a problemy związane z otyłością

Otyłość odpowiada między innymi za zmiany w ochronnej funkcji skóry, nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych, nadmierne wydzielanie łoju oraz potu, zaburzenia przepływu w naczyniach limfatycznych i naczyniach żylnych, przyleganie fałdów skórnych, upośledzone gojenie ran, a także zaburzenia w budowie i funkcjonowaniu kolagenu. Regularnie uzupełniając poziom kolagenu w organizmie, można więc wpływać na wszystkie wymienione kwestie.

Udowodniono, że regularna suplementacja kolagenu (a więc utrzymywanie prawidłowego poziomu tego białka w organizmie), łagodzi objawy schorzeń dermatologicznych tak często towarzyszących otyłości. Takimi schorzeniami są m.in. rogowacenie ciemne, rozstępy skórne czy odparzenia pomiędzy fałdami tkanki tłuszczowej. Jest to więc suplement, który może okazać się niezwykle pomocny na drodze walki z otyłością.

Zobacz również: Co daje codzienne picie kolagenu?

Kolagen w walce z otyłością

Każda osoba zmagająca się z nadmiarem kilogramów i tkanki tłuszczowej powinna dążyć do uregulowania masy ciała. Nadwaga i otyłość to zjawiska patologiczne, które mogą zagrażać zdrowiu. Zwiększają ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego, cukrzycy typu 2, rozmaitych chorób serca i zakrzepicy. Dodatkowo nadmierna masa ciała szkodliwie wpływa na zdrowie stawów, przyspieszając tworzenie się zmian zwyrodnieniowych. Kolagen jest zalecanym suplementem diety w przypadku osób otyłych nie tylko ze względu na wyżej wymienione kwestie.

Należy pamiętać, że podstawą walki z nadwagą jest zdrowa, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Aktywność fizyczna w przypadku osób otyłych wiąże się natomiast z obciążaniem stawów, zwłaszcza stawów kolanowych i stawów biodrowych. Może pojawić się ich ból, a na dłuższą metę choroba zwyrodnieniowa stawów. Podstawowe działanie kolagenu to wzmacnianie stawów, przeciwdziałanie ich dolegliwościom bólowym oraz sztywności, a także korzystny wpływ na maź stawową. Suplementacja kolagenu nie tylko poprawia kondycję stawów, ale i zmniejsza ryzyko kontuzji stawów czy okolicznych tkanek miękkich.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kożuch-Sajdak K., Najczęstsze problemy dermatologiczne w otyłości, Kosmetologia Estetyczna, 3/2014.
  2. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study, 2/2017.
  3. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2/2012.
  4. Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 4/2014.
  5. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami