Kolagen do picia
Kolagen do picia

Kwas hialuronowy na skóręKwas hialuronowy na skórę to jeden z cenniejszych i bardziej polecanych suplementów diety. Zwłaszcza dla osób dojrzałych oraz zmagających się z nadmiernie przesuszoną, zniszczoną skórą nie tylko twarzy, ale i całego ciała. Najistotniejszą zaletą tego związku jest bowiem wiązanie cząsteczek wody i tym samym – intensywne nawilżanie „od środka”. Suplementy działają mocniej i wszechstronniej niż kremy z dodatkiem kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy a skóra

Kwas hialuronowy to związek chemiczny będący polisacharydem z grupy glikozaminoglikanów. W największych ilościach znajduje się właśnie w skórze właściwej oraz w mazi stawowej. Podstawowym jego zadaniem jest wiązanie wody. Udowodniono, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać nawet 250 cząsteczek wody. W skórze młodych osób tego związku jest pod dostatkiem, ponieważ jest naturalnie, fizjologicznie syntezowany przez komórki ustroju. Wszelkie niedobory są na bieżąco uzupełniane. Jednak w okolicach 25.-30. roku życia ta produkcja zaczyna spadać. Właśnie dlatego dzieci mają jędrną, gładką i elastyczną skórę, natomiast osoby dorosłe zaczynają zmagać się ze zmarszczkami, a ich skóra traci pierwotny blask i sprężystość.

Kwas hialuronowy na skórę – działanie

W odniesieniu do skóry kwas hialuronowy odpowiada przede wszystkim za następujące kwestie:

  • utrzymywanie wysokiego poziomu nawilżenia;
  • przeciwdziałanie przesuszaniu się;
  • ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, silny wiatr czy mróz;
  • przyspieszanie regeneracji po uszkodzeniach lub po opalaniu;
  • zwiększanie elastyczności i sprężystości;
  • opóźnianie powstawania zmarszczek mimicznych;
  • zwiększanie blasku i wyrównywanie kolorytu.

Kwas hialuronowy na skórę może być stosowany w 3 różnych postaciach:  kremu, iniekcji lub suplementu diety.  Właściwości kwasu hialuronowego są nieocenione dla skóry.

Jaki kwas hialuronowy na skórę?

Iniekcje z kwasem hialuronowym stosowane są najczęściej celem wypełniania zmarszczek, podnoszenia kącików ust czy wyrównywania blizn potrądzikowych. Zabieg polega na wstrzyknięciu w głąb naskórka specjalnego preparatu z kwasem hialuronowym, zwykle po wcześniejszym znieczuleniu skóry za pomocą kremu. Efekty utrzymują się 6-18 miesięcy. Do wad takiej opcji można zaliczyć jej inwazyjność i wysoką cenę, a także konieczność regularnego powtarzania. Ze względu na dużą liczbę przeciwwskazań nie każdy może zdecydować się na iniekcje.

Kremy z kwasem hialuronowym cieszą się ogromną popularnością w grupie wiekowej 30+. Producenci wskazują na przezskórne przenikanie cząsteczek tego związku i uzupełnianie jego niedoborów wewnątrz tkanek, co mówiąc w uproszczeniu jest chwytem marketingowym. Należy bowiem wiedzieć, że cząsteczki kwasu hialuronowego, podobnie jak cząsteczki kolagenu, są zbyt duże, aby przenikać przez pory skóry. Mimo tego takie kosmetyki mogą wykazywać skuteczność, ponieważ tworzą warstwę ochronną na powierzchni skóry, która zapobiega nadmiernej utracie wody oraz chroni przed czynnikami zewnętrznymi.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest jednak stała, regularna suplementacja kapsułek z kwasem hialuronowym. Ten naturalny suplement diety wspiera kondycję skóry od wewnątrz. Cząsteczki kwasu hialuronowego przenikają przez błonę śluzową jelita cienkiego, po czym są transportowane w miejsca największego zapotrzebowania,  zwykle skórę i stawy. Efekty będą jednak widoczne dopiero po kilku tygodniach, ponieważ działanie suplementów jest procesem powolnym. Aby przyjmowanie kwasu hialuronowego było skuteczne, należy zwrócić uwagę również na czynniki takie jak:

Chcąc zadbać o kondycję skóry warto udać się na konsultację do specjalisty z dziedziny kosmetologii. Przyjemne zabiegi takie jak masaż Kobido czy kinesiotaping estetyczny mogą przynieść ogromne korzyści. Kluczem jest jednak uzupełnianie niedoboru związków, które w największym stopniu wpływają na wygląd, elastyczność i jędrność skóry np. kwas hialuronowy, kolagen.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bernat M., Matysek-Nawrocka M., Cioczek W., Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, Kosmetologia Estetyczna, 6/2016.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami