Kolagen do picia
Kolagen do picia

RezerpinaRezerpina to związek chemiczny zaliczany do grona alkaloidów pochodzenia naturalnego. Można wyizolować ją w największych ilościach z rauwolfii żmijowej, rośliny dziko rosnącej głównie w pobliżu Himalajów. Od setek lat znajduje zastosowanie w medycynie alternatywnej, choć podczas stosowania tego związku jako lek należy zachować szczególną ostrożność.

Rezerpina – charakterystyka

Rezerpina jest organicznym związkiem chemicznym o wzorze sumarycznym C33H40N2O9 i masie molowej 608,68 g/mol. Pełna, profesjonalna jego nazwa brzmi: ester metylorezerpinowy kwasu 3,4,5- trimetoksybenzowego. To główny zasadowy związek zawierający azot występujący w Rauwolfii żmijastej (łac. Rauvolfia serpentina). To roślina pochodząca z Azji o właściwościach silnie uspokajających i hipotensyjnych. Związek ten spotkać można w niektórych lekach, jednak powinny być one stosowane zawsze po konsultacji z lekarzem. Rezerpina po raz pierwszy pojawiła się na rynku farmaceutycznym już w 1955 roku w Stanach Zjednoczonych, a wprowadzona została przez firmę Lannett.

Rezerpina bez większych problemów wchłania się z przewodu pokarmowego, jednak działa dość wolno (potrzebuje więcej czasu, aby wywołać pożądane rezultaty). Ma tendencję do gromadzenia się w tkankach bogatych w lipidy. Równie łatwo przenika do ośrodkowego układu nerwowego.

Rezerpina – działanie

Rezerpina wiele lat temu była powszechnie dodawana do leków psychotycznych, wykorzystywanych np. w terapii farmakologicznej schizofrenii, a także do leków przeciwnadciśnieniowych. Współcześnie jednak stosuje się ją niemal wyłącznie w lekach SPC (Single-pil combination) i stosuje coraz rzadziej ze względu na wysoki profil działań niepożądanych. Są nimi:

Rezerpina zmniejsza zdolności gromadzenia katecholamin w synapsach (blokowanie pompy protonowej), a także długotrwale obniża ciśnienie tętnicze krwi. Wskazaniem do jej stosowania jest aktualnie głównie nadciśnienie tętnicze. Jaki jest jednak mechanizm działania tego leku? Uniemożliwia on właściwe działanie przekaźników w mózgowiu i nerwach obwodowych, znosząc przekaźnictwo nerwowe w układzie współczulnym. To w konsekwencji prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi. Co się z tym wiąże, wykazuje działanie uspokajające (niekiedy aż za bardzo, prowadząc do apatii). Ciekawostką jest, że w Polsce pozostał obecnie już wyłącznie 1 preparat zawierający rezerpinę – Normatens. Jest on dostępny na receptę.

Rezerpina – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania rezerpiny są następujące:

W razie wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Przedawkowanie leku lub zastosowanie go przy przeciwwskazaniach może mieć bardzo poważne konsekwencje, od zaburzeń neurologicznych, aż do utraty przytomności i śpiączki.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Widecka K., Leki a-adrenolityczne i działające centralnie, Nadciśnienie Tętnicze, 2007.
  2. Herman Z., Kostowski W., Farmakologia – podstawy farmakoterapii, tom 1 i 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  3. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie. IWZZ Warszawa, 1987.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami