Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 kwietnia 2022

Sposoby na popękane piętyPopękane pięty to wbrew pozorom wcale nie tak rzadka dolegliwość. Może dotyczyć osób w każdym wieku i bez względu na płeć, częściej jednak pojawia się u tych, którzy nie zwracają szczególnej uwagi na pielęgnację skóry stóp. To mało estetyczny problem, który może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak ból podczas chodzenia czy infekcje.

Przyczyny pękających pięt

Skóra na piętach jest aż 2-krotnie grubsza niż w innych miejscach ciała, co wiąże się z dwunożną postawą człowieka. Podczas chodzenia musi być odporna na różnego rodzaju otarcia i obciążenia. Właśnie taka fizjologia sprawia, że naskórek narasta tutaj bardzo szybko i często nie jest w stanie samodzielnie się łuszczyć. Brak prawidłowej pielęgnacji skóry stóp sprawia, że w związku z narastającymi warstwami naskórka staje się ona mało elastyczna, sztywna, sucha i zaczyna rogowacieć. Gdy taka sytuacja trwa dłuższy czas ma miejsce pękanie skóry pięt. Wyróżnia się kilka chorób, które predysponują do pękania skóry na piętach, ponieważ wiążą się z jej dużą wrażliwością. Są to między innymi:

Jeśli nie zareagujemy odpowiednio szybko na pękanie pięt, mogą mieć miejsce poważne konsekwencje. Pęknięcia mogą być znacznie głębsze (nie tylko powierzchowne), co stanowi idealną pożywkę dla bakterii i patogennych drobnoustrojów. Powszechne są mniej lub bardziej poważne infekcje skóry stóp. Dodatkowo dolegliwość sprawia ból, szczególnie podczas chodzenia i obciążania stóp.

Zobacz również: Pękająca skóra na dłoniach.

Leczenie popękanych pięt

Popękane pięty można pielęgnować domowymi sposobami, ważna jest jednak regularność. Takie zabiegi wykonuje się codziennie. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ogólne zdrowie oraz swój styl życia. Jeśli cierpimy na którąkolwiek ze wspomnianych chorób należy dążyć do jej stabilizacji i zwracać szczególną uwagę na pielęgnację skóry ciała. Jeśli do tej pory nie zdiagnozowano u nas żadnych chorób ogólnoustrojowych, a pękających pięt nie można powiązać z żadnym czynnikiem związanym ze stylem życia, być może warto wykonać podstawowe badania krwi oraz moczu, a także udać się do dermatologa.

Czynnikiem związanym ze stylem życia, w największym stopniu predysponującym do pękania pięt, jest niewłaściwe obuwie. Mowa zarówno o butach na zbyt wysokim obcasie, jak i tych na zbyt płaskiej podeszwie, które nie amortyzują dobrze sił wytwarzanych podczas chodzenia. Należy więc wybrać się do dobrego sklepu obuwniczego i zakupić buty wykonane z miękkiej skóry, na lekkim podwyższeniu, jak najlepiej dopasowane do kształtu stopy. Osoby długotrwale stojące w ciągu dnia powinny zwracać uwagę, aby co jakiś czas dać stopom odpocząć.

Domowe sposoby na popękane pięty

Najpopularniejszym domowym sposobem na popękane pięty jest regularne ścieranie nadmiaru zrogowaciałego naskórka przy użyciu specjalnych tarek lub pumeksów. Dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie kupnych peelingów mechanicznych lub enzymatycznych. Przed jakimkolwiek mechanicznym złuszczeniem naskórka stopy należy odpowiednio wymoczyć i rozmiękczyć. Do pozostałych metod pozbywania się popękanych pięt należą:

  • domowe peelingi – można je wykonać z oliwy z oliwek, cukru, miodu, kawy, soku z cytryny, nasion chia czy naturalnych olejków roślinnych. Kombinacji jest wiele, nie ma więc problemu w przygotowaniem peelingu z tego, co akurat mamy w domu;
  • moczenie stóp w misce z ciepłą wodą – najlepiej z dodatkiem płatków mydlanych, miodu czy soli pochodzącej z Morza Martwego;
  • parafinowe, borowinowe lub błotne okłady na stopy – takie preparaty można dziś bez problemu kupić w aptekach lub sklepach internetowych;
  • picie przynajmniej 1,5 l czystej wody dziennie, która odpowiada za nawilżenie i odżywienie skóry, także na piętach;
  • kremy przeznaczone dla bardzo suchej, pękającej skóry pięt – najczęściej posiadają składniki takie jak aloes, mocznik czy alantoina i są wzbogacone w kompleksy witamin;
  • suplementacja – warto sięgnąć po witaminę A, E oraz kolagen.

Podczas kąpieli należy używać naturalnych środków myjących. Wszelkie sztuczne dodatki chemiczne negatywnie wpływają na stan odżywienia skóry pięt oraz całego ciała. Należy więc unikać mydeł i żeli intensywnie pieniących się, które znacznie wysuszają skórę.

Zobacz również: Sucha skóra – 5 sposobów na jej nawilżenie.

Polecane produkty

Krem z kolagenem do rąk
Krem z kolagenem do rąk jest aktywny biologicznie, a dodatkowo hypoalergiczny. Stworzony według specjalnie opracowanego wzoru na bazie naturalnego kolagenu.
Zobacz tutaj ...
Krem z kolagenem Colldermitis Medcrem
Bardzo wysokiej jakości produkt przeznaczony do skóry z problemami takimi jak łuszczyca, egzema i atopowe zapalenie skóry. W jego skład wchodzą substancje pozyskiwane z głębin Morza Bałtyckiego.
Zobacz tutaj ...
Krem kolagenowy do twarzy
Ekskluzywny krem kolagenowy wielowymiarowy, bezzapachowy, pozbawiony sztucznych barwników oraz konserwantów, produkt odpowiedni do każdego rodzaju cery.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Draelos Z., Pugliese P., Fizjologia skóry – teoria i praktyka, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2014.
  2. Rycroft R., Robertson S., Wakelin S., Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. Klamczyńska M., Ciupińska M., Podologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami