Kolagen do picia
Kolagen do picia

Dlaczego włosy wypadają garściami?Dlaczego włosy wypadają garściami? To pytanie zadają sobie wszystkie osoby, które obserwują nadmierne wypadanie kosmyków podczas czesania się, mycia włosów czy nawet przy porannym wstawaniu z łóżka, gdy pozostają one na poduszce. Przyczyn tego zjawiska może być wiele – wlicza się do nich zarówno czynniki chorobowe, jak i związane z nieodpowiednim stylem życia.

Naturalne wypadanie włosów

Każdy włos żyje średnio 2-6 lat i jest to uwarunkowane czynnikami osobniczymi. Jedynie 5% włosów u każdego człowieka znajduje się w fazie spoczynku. Na miejsce tych, które wypadają, rosną kolejne. Każdego dnia wypada do 100 włosów, co często jest niezauważone. Wypadanie włosów jest zatem całkowicie naturalne. Problem pojawia się w sytuacjach, w których jest ono wzmożone. Przyjmuje się, że dotyczy to wypadania ponad 100 włosów dziennie lub pojawiania się widocznych przerzedzeń.

Dlaczego włosy wypadają garściami?

Bardzo często włosy wypadają garściami przy następujących okolicznościach:

  • poród – około 2 miesiące po porodzie może dojść do utraty nawet 30% włosów, co wiąże się z nagłymi zmianami hormonalnymi;
  • nieodpowiednia dieta – zwłaszcza niedobór minerałów i witamin wpływających na wytrzymałość i kondycję włosów;
  • palenie papierosów;
  • przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza beta-blokerów, leków cytostatycznych, leków przeciwzakrzepowych, retinoidów i preparatów obniżających poziom cholesterolu;
  • silny stres;
  • błędna pielęgnacja włosów, zwłaszcza szarpanie włosów podczas ich mycia, czesanie na mokro, stosowanie zbyt mocnych, nieodpowiednich szamponów i odżywek, zbyt silne drapanie skóry głowy podczas mycia włosów;
  • częste farbowanie włosów;
  • zaburzenia hormonalne.

Do przyczyn chorobowych związanych z wypadaniem włosów garściami należą:

Warto zaznaczyć, że w 80% przypadków zmiany, jakie zachodzą w mieszku włosowym w czasie nadmiernego wypadania włosów związane są z łysieniem androgenowym. Obejmują one inwolucję i miniaturyzację mieszka włosowego, który przesuwa się z tkanki podskórnej do warstwy siateczkowej skóry właściwej, przez co włosy są już osłabione, mniejsze i cieńsze. W końcowym etapie dochodzi do zwłóknienia tkanki łącznej wokół cebulki włosa, czemu często towarzyszy proces zapalny. W konsekwencji włosy zaczynają wypadać, a cebulka włosa zanika. Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną łysienia u mężczyzn.

Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę wypadania włosów, dlatego warto wykonać szczegółowe badania krwi (zwłaszcza w kontekście hormonów płciowych, hormonów tarczycy, hormonów nadnerczy oraz poziomu witamin) oraz udać się z wynikami do trychologa. Trycholog uzupełni diagnostykę o badania skóry głowy i włosów w powiększeniu. Może sprawdzić się także wizyta u lekarza rodzinnego – jeśli przyczyną wypadania włosów garściami jest choroba, rozpocznie jej leczenie lub skieruje do odpowiedniego specjalisty.

Sposoby na wypadanie włosów garściami

Każda osoba zmagająca się z nadmiernym wypadaniem włosów powinna zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację włosów i skóry głowy. Pierwszym etapem pielęgnacji jest mycie i oczyszczanie za pomocą szamponu. Warto zwrócić uwagę na zawarte w nim surfaktanty i wybierać te łagodne dla skóry głowy, a unikać tych mogących działać drażniąco i wysuszająco, jak sole siarczanów alkilowych (SLES czy SLS). Chcąc dokładniej oczyścić włosy, np. ze środków do stylizacji, najlepiej wybrać szampon na bazie siarczanów, jednak działających łagodniej niż SLES: Sodium Lauryl Sulfate, czy Sodium Coco- Sulfate. Do substancji hamujących wypadanie włosów zawartych w szamponach należą m.in.: Minoxidil, kwas linolowy, Glutation, FGF, kofeina, olej z czarnuszki egipskiej.

Kolejnym etapem jest wykonywanie systematycznych peelingów skóry głowy (2-3 razy w tygodniu). Zabieg oczyści skórę głowy i usunie złuszczony naskórek, przez co skóra głowy będzie lepiej dotleniona i odżywiona. Po peelingu warto zastosować wcierkę do skóry głowy – te zaś są przeważnie dobierane indywidualnie przez trychologa. Uzupełnieniem jest pielęgnacja samych włosów, czyli regularne stosowanie masek oraz nakładanie odżywek po każdym myciu.

Kolejne rady obejmują delikatne rozczesywanie włosów, unikanie czesania ich na mokro oraz chodzenia spać z niedosuszonymi kosmykami. Każda osoba zmagająca się z nadmiernym wypadaniem włosów powinna rozpocząć suplementację witaminy D+witaminy K2, witamin z grupy B, cynku, krzemu, a także ekstraktów roślinnych, zwłaszcza z pokrzywy i skrzypu polnego.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Imko-Walczuk B., Cegielska A., Głombiowska M., Zmiany w rozmieszczeniu włosów u kobiet w okresie pomenopauzalnym, Przegląd Dermatologiczny, 99/2012.
  2. Sekita-Pilch M., Dlaczego włosy wypadają?, 11/2020.
  3. Krzyżostan M., Włosy osłabione, zniszczone, wypadające, Świat Przemysłu Kosmetycznego, 4/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami