Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

Jak obniżyć tętno?Jak obniżyć tętno domowymi i bezpiecznymi sposobami? Tętno jest pomiarem pracy naczyń krwionośnych i serca, które wpompowuje w nie rytmicznie krew. W dużej mierze zależy od płci, wieku, masy ciała oraz wielu czynników zewnętrznych, takich jak stres czy aktywność fizyczna. Nie należy mylić tętna z ciśnieniem tętniczym. Prawidłowe tętno dorosłego człowieka powinno wynosić w spoczynku od 65 do 90 uderzeń na minutę.

Wysokie tętno – przyczyny

Najczęściej zbyt wysokie tętno wynika właśnie ze stresu, ze strachu lub aktywności fizycznej. Może jednak być spowodowany zaburzeniami i patologiami zdrowotnymi – często jest to tachykardia, wynikająca z zaburzeń rytmu serca. Nie można tego bagatelizować ani ignorować, ponieważ może doprowadzić do choroby niedokrwiennej serca. Pozostałymi możliwymi przyczynami wysokiego tętna są:

Nie należy mierzyć pulsu bezpośrednio po wypiciu kawy lub zielonej herbaty, ponieważ będzie ono wtedy zawsze nieco wyższe. Wysokie tętno jest charakterystyczne także dla ostatnich etapów ciąży. To naturalna reakcja organizmu na nadmierne obciążenie spowodowane noszeniem rosnącego dziecka. Mimo wszystko, w spoczynku nie powinno przekraczać 90 uderzeń na minutę.

Wysokie tętno przy niskim ciśnieniu tętniczym

Wysoki puls w przebiegu niskiego ciśnienia tętniczego są połączeniem charakterystycznym dla odwodnienia. Podstawowym krokiem będzie więc zapewnienie sobie nawodnienia. Najlepiej pić wodę z odrobiną soli kłodawskiej, która jednocześnie uzupełni niedobory ważnych minerałów. Wystarczą już 3-4 ziarna soli rozpuszczone w 1 szklance ciepłej wody. Uznaje się, że każdy człowiek powinien wypijać przynajmniej 1,5 l wody dziennie, przy czym wiele czynników (choroba, aktywność, wysoka temperatura na zewnątrz) zwiększa to zapotrzebowanie.

Mając wysoki puls przy niskim ciśnieniu można podejrzewać również poważne choroby serca, takie jak wady zastawek, zapalenie mięśnia sercowego, choroby infekcyjne mięśnia sercowego. Należy udać się do lekarza, który rozwieje wszelkie wątpliwości odnośnie stanu zdrowia. Zwłaszcza, gdy wysokie tętno współwystępuje z dusznościami, kołataniem serca lub jakimikolwiek innymi objawami.

Jak mierzyć tętno?

Większość ciśnieniomierzy nadgarstkowych posiada funkcję jednoczesnego pomiaru tętna, a wyniki wyświetlane są na ekranie urządzenia. Tętno można zmierzyć również własnoręcznie, jednak nie wykorzystujemy do tego kciuka. Znajdujemy tętnicę w okolicach nadgarstka lub na szyi, a następnie przykładamy do niej palec wskazujący i/lub środkowy. Włączamy stoper i przez 60 sekund mierzymy ile razy tętnica się skurczyła.

Nie zaleca się pomiaru w krótszym czasie, ponieważ wiele zaburzeń pojawia się co 30 sekund lub rzadziej. Mierząc tętno przez 10-15 sekund nie będziemy tym samym w stanie wykryć ewentualnych anomalii.

Jak obniżyć tętno?

Na samym początku warto spróbować metod oddychania, jako najprostszych i zawsze bezpiecznych. Wystarczy wziąć kilka spokojnych, głębokich wdechów na świeżym powietrzu. Jeśli nie jest możliwe wyjście na zewnątrz można po prostu otworzyć okno. Konieczne jest jednak dostarczenie tlenu. Kolejnym sposobem jest wypicie szklanki chłodnej wody, najlepiej po metodzie oddechowej. Osoby palące papierosy powinny zrezygnować z tej używki.

Pomocne będą również wszystkie techniki relaksacyjne – joga, rozciąganie, trening autogenny Schultza czy medytacja. Można spróbować akupresury, czyli uciskania konkretnych punktów na ciele, począwszy od skroni i nasady nosa. Przede wszystkim jednak należy unikać stresu, który jest głównym czynnikiem ryzyka wszelkich problemów sercowo-naczyniowych.

Zobacz również: Jak złagodzić stres?

W celu utrzymania prawidłowego poziomu tętna należy stosować odpowiednio zbilansowaną, zdrową dietę. Powinna być bogata w pełnoziarniste pieczywo, świeże warzywa i owoce, chude mięso oraz nabiał. Ograniczeniu należy poddać cukier i sól, zastępując je naturalnymi słodzikami oraz ziołami i przyprawami. Dobrym wyborem będą uspokajające zioła, które można pić zarówno regularnie, jak i doraźnie w momencie wysokiego tętna. Sprawdzą się napary z męczennicy cielistej, kozłka lekarskiego, melisy czy lawendy. W razie wątpliwości lub niepokoju najlepiej udać się do lekarza, który wykluczy poważne problemy zdrowotne.

Zobacz również: Jak obniżyć ciśnienie krwi?

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bartmańska M., Adamczak M., Więcek A., Wybrane produkty spożywcze, które mogą powodować wzrost ciśnienia tętniczego, Arterial Hypertension, 5/2013.
  2. Popiołek L., Siga O., Dzieża-Grudnik A., Popiołek I., Moląg M., Królczyk J., Grodzicki T., Walczewska J., Rutkowski K., Cechy osobowości a powikłania narządowe nadciśnienia tętniczego, Psychiatria Polska, 5/2019.
  3. Metody terapeutyczne w rehabilitacji kardiologicznej, Folia Cardiologica, 8/2004.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami