Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 marca 2022

Jak szybko urosnąć?Jak szybko urosnąć i od czego właściwe zależy to zjawisko? Można zauważyć, że ludzie różnią się między sobą nie tylko wyglądem twarzy, budową ciała i charakterem, ale również wzrostem. Dawniej uważano, że mężczyzna powinien być wyższy od kobiety, dziś nie ma to znaczenia. Różnice wzrostu mogą być ogromne, bez względu na płeć.

Od czego zależy wzrost?

Na ogół wzrost jest na stałe wpisany w DNA człowieka, w związku z czym wysocy partnerzy mają dzieci, które w dorosłych życiu także osiągają wysoki wzrost, a niscy partnerzy mają niskie dzieci. Udowodniono jednak, że wiele czynników środowiskowych, a nawet sposób odżywiania się, może modyfikować DNA. Współcześnie różnice wzrostu są ogromne. Najwyższy człowiek ma ponad 2 metry, zaś najniższy znacznie mniej niż 1 m. Można zauważyć, że wysoki wzrost nie dotyczy już wyłącznie mężczyzn, coraz częściej obserwujemy wysokie kobiety. Od czego dokładnie zależy wzrost i co wpływa na tak duże różnice między poszczególnymi ludźmi?

Mowa przede wszystkim o genach, które aż w 80% warunkują ostateczny wzrost dojrzałego człowieka. To, czy osiągniemy limit zapisany w genach zależy w 20% od pozostałych czynników. Kluczowe znaczenie ma dieta w młodym wieku. Powinna ona dostarczać wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Do kolejnych czynników zaliczamy odpowiednią ilość snu, picie dużej ilości wody oraz utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej. Jednak mimo zdrowego stylu życia może się zdarzyć, że ostateczny wzrost wciąż będzie niski. 100% wpływ na modyfikację genów odpowiedzialnych za ten parametr mają wyłącznie specjaliści genetyki, modyfikujący ludzkie gamety jeszcze przed sztucznym zapłodnieniem.

Jak szybko urosnąć?

Nie ma żadnych sposobów, które z całą pewnością doprowadzą do wysokiego wzrostu i spowodują szybkie rośnięcie organizmu. Warto jednak dać mu jak najlepsze warunki do tego, aby wykorzystać limit zapisany w DNA. Dlatego już w młodym wieku, od pierwszych lat życia, rodzice powinni dbać o dietę swojego dziecka. Musi być bogata w:

Ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu, czyli przynajmniej 1,5 l dziennie. Na równi z dietą znaczenie ma aktywność fizyczna. Siedzenie przed telewizorem w młodym wieku rozleniwia organizm, osłabia mięśnie i zmniejsza wydolność. Siedzący tryb życia powoduje osłabienie mięśni klatki piersiowej, spłycenie oddechu i wady postawy. Z kolei regularna aktywność fizyczna, a także gry i zabawy z rówieśnikami, wzmacniają mięśnie i kości oraz stymulują ośrodkowy układ nerwowy, co z kolei prowadzi do pobudzenia syntezy hormonu wzrostu.

Zdrowy sen a wzrost człowieka

Wprawdzie hormon wzrostu uwalniany jest przez całą dobę, ale jego synteza podlega znacznym wahaniom. W ciągu dnia produkcja jest wręcz minimalna. W najwyższym stopniu działa w godzinach nocnych, między 22:00 a 24:00. Organizm musi jednak zapaść w sen. Właśnie dlatego tak ważne jest przestrzeganie właściwych godzin snu. Biorąc pod uwagę fakt, ze człowiek potrzebuje chwili na zaśnięcie, dziecko należy układać do snu około 19:00-21:00, w zależności od wieku. Silne wydarzenia emocjonalne pogarszają jakość snu. Należy zadbać, aby nic nie wybudzało dziecka w ciągu nocy.

Podawanie hormonu wzrostu

Bardzo niskie dzieci mogą mieć podawany hormon wzrostu. Zrównoważy to jego niskie stężenie lub nawet całkowity brak. Należy jednak wiedzieć, że podaż hormonu wzrostu odbywa się wyłącznie pod kontrolą lekarza, a sam proceder zarezerwowany jest wyłącznie dla kilku jednostek chorobowych. Nie ma możliwości podaży tego związku dzieciom zdrowym. Leczenie poprzez wstrzykiwanie preparatów somatotropiny jest refundowane przez NFZ.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami