Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 marca 2022

Jak wydłużyć życie?Od setek lat pada pytanie – jak wydłużyć życie? Każdy chce bowiem przeżyć jak najwięcej lat w szczęściu i zdrowiu, a jeszcze lepiej pozostając młodym. Niestety, zjawiskiem fizjologicznym jest stopniowe starzenie się poszczególnych tkanek, a więc i całego ustroju, a także zmiany biochemiczne. Jednak za pomocą prostych metod jesteśmy w stanie poprawić stan zdrowia, wygląd i wydłużyć swoje życie.

Czynniki skracające życie

Istnieje wiele zachowań i czynników, które wpływają na skrócenie życia oraz wystąpienie wielu poważnych chorób, które pogarszają jego jakość, a także wpływają na zmniejszenie jego długości. Do czynników zależnych od człowieka należą:

  • nieodpowiednia dieta – bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, cukry proste oraz sztuczne, chemiczne dodatki i toksyny. Takimi produktami są m.in. słodycze, fast-foody oraz słodkie napoje gazowane. Śladowe ilości metali ciężkich można również spotkać w dużych rybach morskich;
  • używki – zażywanie narkotyków, palenie papierosów, zbyt częste picie kawy;
  • brak aktywności fizycznej – siedzący tryb życia, praca zdalna i bierny odpoczynek po niej;
  • ekspozycja na spaliny i zanieczyszczenia powietrza, np. miejsce zamieszkania obok wielkich firm produkcyjnych;
  • nadmierny stres i brak umiejętności radzenia sobie z nim.

Bardzo ważną rolę w skracaniu życia i rozwoju chorób cywilizacyjnych odgrywają wolne rodniki tlenowe. To związki i cząsteczki, które tworzą się w ustroju wskutek działania czynników takich jak promieniowanie słoneczne, przyjmowanie wielu leków, stres, zanieczyszczenia i wszystkie pozostałe, wymienione wyżej czynniki. Jeśli ich ilość jest większa niż zdolność organizmu do neutralizacji, powstaje stres oksydacyjny, który warunkuje rozwój licznych chorób, między innymi: sercowo-naczyniowych, depresji, otyłości, a także schorzeń neurodegeneracyjnych i nowotworów.

Jak wydłużyć życie?

Aby wydłużyć życie najlepiej przede wszystkim skupić się na tym, na co mamy wpływ. Za najważniejsze uważa się regularną aktywność fizyczną oraz zdrową, zbilansowaną dietę. Uważa się, że każdy człowiek powinien przynajmniej 3 razy w tygodniu uprawiać aktywność przez około 45 minut, jednak wartości te powinny dotyczyć raczej osób starszych. Młodszym zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną każdego dnia oraz 3 razy w tygodniu większe wysiłki. Warto korzystać ze schodów zamiast z windy lub z roweru zamiast komunikacji miejskiej.

Kolejnym aspektem jest dieta. Musi zawierać wszystkie cenne składniki odżywcze, a przede wszystkim antyoksydanty, które eliminują nadmiar wolnych rodników tlenowych. Popularnymi antyoksydantami są: witamina E, koenzym Q10, karotenoidy, fikocyjanina czy polifenole. Występują one między innymi w orzechach, Spirulinie, świeżych owocach i warzywach. Warto co jakiś czas zapewnić organizmowi detoks przy użyciu np. Chlorelli – oczyszcza ona ustrój z zanieczyszczeń, toksyn i metali ciężkich.

Aby wydłużyć życie nie tylko ruch i dieta są ważne. Dodatkowo należy:

  • unikać sytuacji stresowych lub wykształcić umiejętność radzenia sobie z nimi – jeśli to możliwe, warto odciąć się od toksycznych osób, zmienić pracę lub sięgnąć po techniki medytacji i wyciszenia. Jeśli stres jest bardzo duży, pomocna może się okazać wizyta u psychoterapeuty;
  • pić przynajmniej 1,5 l wody mineralnej dziennie – można do niej dodać sok z cytryny, listki mięty czy odrobinę cynamonu;
  • wysypiać się – optymalny czas snu wynosi 8 godzin, jednak jest to kwestia wysoce indywidualna. Niektórzy czują się wyspani już po 6 godzinach, nie powinni więc leżeć w łóżku dodatkowe 2 godziny;
  • zadbać o dobre relacje z innymi – pozytywne kontakty, przyjazne osoby w najbliższym otoczeniu i wsparcie ludzi sprawiają, że poprawia się samoocena i samopoczucie. Stajemy się weselsi, rozumiani i optymistyczni. Dobre relacje z ludźmi to podstawa do udanego życia.

Oczywiście nie należy pomijać istoty medycyny.

Regularne badania lekarskie

Regularnie należy wykonywać podstawowe badania diagnostyczne, aby wykryć ewentualną chorobę na jak najwcześniejszym etapie. Zagwarantuje to możliwość wyleczenia jej i uniknięcia poważnych powikłań. Warto co 2-3 lata wykonywać badanie moczu i badanie morfologiczne, zaś po ukończeniu 55. roku życia – każdego roku. Kobietom zaleca się regularne samobadanie piersi, wizyty u ginekologa, cytologię, USG piersi i mammografię, w zależności od wieku i czynników takich jak np. przyjmowanie środków antykoncepcyjnych. Natomiast każdy mężczyzna po 50. roku życia powinien udać się na badanie prostaty.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Leszczyńska A., Sport to zdrowie! Refleksje o aktywności fizycznej Polaków, Acta Universitatis Lodziensis, 45/2013.
  2. Pilch W., Janiszewska R., Makuch R., Mucha D., Pałka T., Racjonalne odżywianie i jego wpływ na zdrowie, Hygeia Public Health, 2/2011.
  3. Węgrzyn M., Wydłużanie życia ludności a problem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego.
  4. Puzanowska-Tarasiewicz H., Kuźmicka L., Tarasiewicz M., Antyoksydanty a reaktywne formy tlenu, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 1/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami