Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 lipca 2023

Kąpiel perełkowaKąpiel perełkowa to jeden z przyjemniejszych i częściej wykorzystywanych zabiegów z zakresu wodolecznictwa. Opisuje kąpiel w zwykłej wodzie, do której przez specjalne dysze w dnie wanny wprowadza się pęcherzyki powietrza. Delikatnie drażnią skórę i odpowiadają za jej mikromasaż. Taka kąpiel oddziałuje w największym stopniu na układ nerwowy.

Na czym polega kąpiel perełkowa?

Kąpiele perełkowe wymyślono już w 1909 roku, a są wykorzystywane również do dnia dzisiejszego. Napędzany prądem agregat wciąga powietrze i wciska je do maty leżącej na dnie wanny. Tam sprężone powietrze dzięki ustnikom przemienia się w tysiące pęcherzyków powietrza, które odczuwalne i widoczne są w postaci bąbelków.

Pacjent w czasie zabiegu zwykle jest zanurzony aż po szyję w wodzie o temperaturze 36-37 stopni C. Kluczowe jest, aby oddziaływać na jak największą powierzchnię ciała przez co najmniej niż 20 minut. Woda powinna oddziaływać bezpośrednio na skórę, w związku z czym rekomenduje się maksymalne odsłonięcie jej powierzchni, dopuszczając jednak zastosowanie stroju kąpielowego. Fachowcy rekomendują do 20 zabiegów w serii, w odstępach 2-dniowych.

Kąpiel perełkowa – działanie

Kąpiel perełkowa oddziałuje głównie na zakończenia nerwów autonomicznych. Powoduje ogólne rozluźnienie i odprężenie nerwowe oraz działa przeciwbólowo, dając wyraźną poprawę samopoczucia. Niewielkie bąbelki powietrza pozostają przez chwilę w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Czynniki związane z kąpielami perełkowymi oraz ich oddziaływanie na organizm człowieka można przedstawić następująco:

  • siła wyporu – dzięki niej ciało traci na wadze, zmniejsza się też kompresja na stawy;
  • ciśnienie wody – pobudza przepływ krwi w kierunku serca i poprawia perystaltykę jelit;
  • nawilżenie – usprawnia regulację cieplną naczyń i przyspiesza metabolizm, a więc oczyszczanie organizmu z toksyn;
  • temperatura – może być niska, neutralna lub wysoka, co może jednocześnie działać na zasadzie zimnolecznictwa lub ciepłolecznictwa;
  • duże pęcherzyki powietrza – powodują silny masaż uderzeniowy;
  • małe pęcherzyki powietrza – są naładowane elektrycznie i osiadają na skórze. W efekcie ciało staje się jeszcze bardziej bezwładne, a bąbelki mogą wciskać się w pory skóry.

Kąpiel perełkowa wywiera więc wszechstronny wpływ na organizm człowieka. Podsumowując, zabieg ten daje możliwość relaksu i odprężenia osobom przeciążonym pracą, poddawanym permanentnemu oddziaływaniu czynników stresowych. Wspiera walkę z niektórymi problemami emocjonalnymi, uspokaja, zwiększa odporność. Dodatkowo uelastycznia i wygładza skórę, detoksykując ją. Przeciwdziała bezsenności, reguluje pracę układu krwionośnego oraz zmniejsza dolegliwości bólowe kręgosłupa i uczucie ciężkości nóg. Kąpiele perełkowe można stosować również u dzieci.

Kąpiel perełkowa – wskazania

Podstawowymi wskazaniami do kąpieli perełkowych są:

Takich wskazań jest jednak znacznie więcej. Niektóre osoby decydują się na kupno urządzeń do kąpieli perełkowych, aby w ten sposób relaksować się we własnym domu.

Kąpiel perełkowa – przeciwwskazania

Przed wykonaniem kąpieli perełkowych w placówkach fizjoterapeutycznych zawsze przeprowadza się wywiad zdrowotny.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  2. Roeder G., Leczymy wodą, Wydawnictwo Fundacja Źródło Życia, Mszczonów 2013.
  3. Robertson V., Ward A., Low J., Reed A., Fizykoterapia. Aspekty kliniczne i biofizyczne, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami