Naturalne sposoby na poprawę krążeniaWielu ludzi na całym świecie boryka się z problem jakim jest słabe krążenie krwi. Zimne stopy i dłonie, ich drętwienie czy skurcze są pierwszymi objawami zaburzeń w układzie krwionośnym. Jeśli często zauważamy tego rodzaju objawy, należy wybrać się do lekarza specjalisty i wykonać podstawowe badania diagnostyczne. Jednak zanim otrzymamy listę leków wzmacniających nasz układ krwionośny, warto poznać naturalne sposoby na poprawę krążenia krwi, a także które dodadzą nam energii.

W dobie dzisiejszych czasów, kiedy towarzyszy nam ciągły stres i spędzamy długie godziny przed komputerem, na problem z układem krążenia uskarża się coraz więcej osób. Patrząc wstecz dotyczył on głównie osób starszych, dziś niestety również ludzie młodzi skarżą się na objawy złej cyrkulacji krwi.

Jakie są przyczyny zaburzenia krążenia krwi?

Przyczyn zaburzenia krążenia krwi może być wiele. Natomiast do głównych powodów należy utrata ich elastyczności. Jest ona istotnym elementem, ponieważ warunkuje dopasowanie się naczyń krwionośnych do ciśnienia, które reguluje praca serca. Czynnikiem wpływającym na osłabienie krążenia krwi jest także dieta bogata w duże ilości soli, małe nawadnianie organizmu, mała ilość błonnika pokarmowego oraz wysoki poziom cholesterolu. Do problemów z krążeniem przyczynia się również tryb naszego życia. Ciągły stres, długie godziny spędzane przed komputerem, mała ilość ruchu czy palenie papierosów.

Naturalne sposoby na poprawę krążenia krwi

1. Dieta.

Jednym z najważniejszych sposobów poprawienia swojego stanu zdrowia jest odpowiednia dieta. Zaleca się stosowanie produktów, które są bogate w witaminę E. Występuje ona głównie w tłustych rybach, ziarnach zbóż, orzechach czy migdałach. Witamina E jest bardzo ważna w diecie ukierunkowanej na poprawę krążenia, bowiem reguluje ciśnienie krwi. Na układ krążenia korzystnie wpływa również witamina C oraz kwasy omega 3. Dobrze jest też sięgać po czosnek, który jest naturalnym antybiotykiem dla organizmu, ale także wpływa na regulację ciśnienia krwi i dostarcza wielu składników odżywczych.

Warto również wspomóc się suplementami diety i uzupełniać inne, cenne substancje. Polecane są suplementy z zawartością m.in. L-karnityny oraz koenzymu Q10, który jest naturalnym źródłem antyoksydantów.

Zioła to kolejna propozycja wzbogacenia swojej diety tak, aby wspomóc swój układ krążenia. W tym przypadku polecany jest głównie miłorząb japoński, arnika górska, podbiał pospolity i kasztanowiec zwyczajny. Zioła te wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i sprawiają, że stają się one bardziej elastyczne. Zapobiegają również pękaniu oraz usprawniają cyrkulację krwi.

Inne naturalne produkty, które poprawiają krążenie krwi

 • Kurkuma – wykazuje właściwości przeciwzapalne, jest mocnym antyoksydantem, korzystnie wpływa na poprawę krążenia krwi.
 • Arbuz – zawiera przeciwutleniacze, które pozytywnie wpływają nie tylko na naczynia krwionośne, ale i na cały układ krwionośny. Arbuz posiada dużą ilość wody, dobrze więc nawadnia organizm i zapobiega zakrzepom w żyłach i tętnicach.
 • Cytryna – ze względu na dużą zawartość witaminy C korzystnie oddziałuje na naczynia krwionośne, wzmacnia je i uelastycznia, zapobiegając powstawaniu zaburzeń w krążeniu krwi.
 • Imbir – przyspiesza przyswajanie składników odżywczych oraz tlenu, przez co krew otrzymuje wszelkie niezbędne minerały do właściwego krążenia w naczyniach.
 • Chili – jest przyprawą o intensywnym smaku, naturalnie poprawia krążenie krwi.

2. Styl życia.

Ważne jest, aby oprócz zmiany diety zmienić także swój styl życia. Przede wszystkim należy rzucić palenie papierosów, które zmniejsza ilość tlenu kosztem dostarczenia wielu szkodliwych toksyn do organizmu. Należy unikać także tłustej żywności, która dostarcza nam puste kalorie i niepotrzebne organizmowi związki.

Warto wejść w zdrowe nawyki, aktywnie spędzać czas m.in. wykonując ćwiczenia wzmacniające, jeździć na rowerze lub biegać. Najlepszym rozwiązaniem jest aktywność na świeżym powietrzu, wówczas oprócz ogólnego wzmocnienia organizmu możemy go również dobrze dotlenić.

Ćwiczenia polecane na poprawę krążenia krwi:

 • jogging
 • jazda na rowerze
 • spacery
 • chodzenie po schodach
 • przysiady
 • napinanie łydek
 • krążenia stopami

3. Pielęgnacja ciała.

Przy porannej toalecie warto wykonywać naprzemienny prysznic ciepło – zimno. Taka czynność pobudzi krążenie, a także orzeźwia cały organizm i dodaje energii na cały dzień. Ponadto dobrze jest wybrać się raz w miesiącu na przyjemną dawkę masażu do wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Oprócz profesjonalnie wykonanej usługi może również podpowiedzieć jak prawidłowo o siebie dbać.

Prawidłowo wykonany masaż rozszerza naczynia krwionośne usprawniając w nich przepływ krwi. Najczęściej wykonuje się masaż klasyczny, drenaż limfatyczny oraz masaże wodne, które są najskuteczniejsze w poprawianiu krążenia.

Podsumowanie

Aktywność fizyczna, dieta, a także masaże, to czynności, które warto jest wdrożyć w swoje życie jak najszybciej, nawet jeśli nie mamy widocznych problemów z układem krążenia. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Pamiętajmy jednak, jeśli domowe i naturalne sposoby na poprawę krążenia nie pomagają, nie należy zwlekać i trzeba wybrać się do lekarza specjalisty, który przeprowadzi badania diagnostyczne oraz wdroży ewentualne dalsze leczenie.

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...