Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 10 października 2022

LepiężnikLepiężnik (łac. Petasites) to roślina z rodziny astrowatych. Choć w dzisiejszych czasach nieco zapomniana, dawniej cieszyła się ogromną popularnością w ziołolecznictwie i medycynie alternatywnej. Wyróżniamy lepiężnik biały oraz różowy, oba posiadają cenny skład i wykazują wszechstronne właściwości zdrowotne. Co warto wiedzieć o tej niezwykłej roślinie?

Lepiężnik – skład

Głównymi czynnymi substancjami w lepiężniku są petasyna i izopetasyna, pozyskiwane z korzenia. W dużej ilości znajdziemy w roślinie także:

W składzie lepiężnika znajdują się również toksyczne alkaloidy pirolizydynowe, dlatego podczas przyjmowania ziela zaleca się szczególną ostrożność. Wiele składników wykazuje silne działanie antyoksydacyjne.

Lepiężnik – właściwości zdrowotne

Roślina działa przeciwzapalnie oraz rozkurczająco w stosunku do tętnic mózgowych poprzez hamowanie syntezy leukotrien. Przeprowadzono badania, które udowodniły, że wyciąg z korzenia lepiężnika zmniejsza częstość napadów migreny aż o około 60 % w ciągu trzech miesięcy leczenia. Co więcej – wyciąg z lepiężnika jako jedyny „naturalny” suplement uzyskał poziom „A” w rekomendacjach Amerykańskiej Akademii Neurologicznej.

Równie silne działanie odnosi się do zmniejszania alergii i nadmiernej reakcji immunologicznej organizmu. Wszystko dzięki temu, że lepiężnik redukuje stany zapalne i hamuje czynność mastocytów, komórek odpowiadających za pojawianie się objawów alergii. Uważa się nawet, że wyciągi z lepiężnika działają skuteczniej od popularnych dzisiaj leków antyhistaminowych, wiążąc się jednocześnie z mniejszym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.

Dodatkowo warto wiedzieć, że lepiężnik:

  • udrażnia zatkany nos i zatoki;
  • wspomaga odkrztuszanie i łagodzi kaszel;
  • ułatwia oddychanie;
  • poprawia trawienie i wpływa pozytywnie na czynność jelit;
  • działa delikatnie przeciwbólowo, żółciopędnie oraz uspokajająco;
  • zwiększa potliwość ciała;
  • rozkurcza mięśnie gładkie;
  • zwiększa dzienną diurezę;
  • obniża ciśnienie tętnicze krwi;
  • wspomaga walkę z nadwagą i otyłością.

Lepiężnik nadaje się dla osób z cukrzycą czy chorobami sercowo-naczyniowymi, po konsultacji z lekarzem.

Lepiężnik – przeciwwskazania i skutki uboczne

Należy zachować ostrożność podczas przewlekłego lub częstego stosowania produktów z lepiężnika, ponieważ istnieje ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby. Roślina jest przeciwwskazania w przypadku kobiet ciężarnych, małych dzieci oraz pacjentów z poważnymi schorzeniami wątroby i nerek.

Jak stosować lepiężnik?

Suszone ziele lepiężnika zakupić można w niemal każdym sklepie zielarskim, ze zdrową żywnością czy w aptece. Najczęściej wykonuje się z niego napar. Wystarczy 1 łyżeczkę ziela zalać szklanką gorącej wody i parzyć pod przykryciem przez około 30 minut. Po upływie tego czasu napar odcedzamy i spożywamy. Należy pamiętać, aby nie przekraczać dziennie limitu 3 filiżanek. Z ziela lepiężnika można z powodzeniem przygotowywać również wywar, odwar oraz nalewkę na bazie alkoholu. Przed spożyciem lepiężnika należy się upewnić, że pochodzi od ze sprawdzonego źródła i że osoba, która chce go przyjąć, nie wykazuje ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kopka M., Lepiężnik w profilaktyce migreny, Migrena, 3/2018.
  2. Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Wydawnictwo RM, Warszawa 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami