Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 października 2023

BradykardiaBradykardia to pojęcie opisujące rytm serca wynoszący poniżej 60 uderzeń na minutę. W warunkach prawidłowych bije ono bowiem w zakresie 60-100 uderzeń na minutę, zaś powyżej ten normy mówi się o tachykardii. Diagnostyką i leczeniem obu stanów zajmuje się lekarz kardiolog, a ich stwierdzenie nie jest szczególnie trudne.

Bradykardia – czym jest?

Bradykardia to stan, w którym mięsień sercowy bije wolniej, czyli mniej niż 60 razy na minutę. Można to w prosty sposób stwierdzić na podstawie ręcznej oceny tętna (przykładając palec wskazujący i środkowy do tętnicy na przedramieniu i przez 60 sekund licząc liczbę uderzeń serca). Wiele współczesnych aparatów do pomiaru ciśnienia tętniczego również wyświetla puls. Aby natomiast zdiagnozować przyczyny bradykardii, zaleca się wykonanie EKG Holter oraz ECHO serca. Uzupełnieniem mogą być badania krwi i badanie moczu, jako rutyna we współczesnej diagnostyce i zestaw badań kontrolnych, zalecany każdej osobie.

Bradykardia – objawy

Bradykardii mogą towarzyszyć następujące objawy:

Wszystkie te dolegliwości wynikają z faktu, że mięsień sercowy nie pracuje tak wydajnie, jak powinien. W efekcie nie dostarcza odpowiedniej ilości krwi i tlenu do wszystkich tkanek.

Czy bradykardia jest niebezpieczna?

Bradykardia powinna być ustabilizowana i kontrolowana. W innym razie stanowi zagrożenie życia -może wręcz doprowadzić do zatrzymania akcji serca u pacjenta. Sporym błędem jest rezygnacja z przepisanych przez kardiologa leków bądź samodzielne leczenie problemu wyłącznie domowymi metodami.

Bradykardia – przyczyny

Do najczęściej diagnozowanych przyczyn bradykardii zaliczamy następujące:

Zdarza się jednak, że bradykardia jest stanem fizjologicznym. Ma to miejsce u wyczynowych sportowców (np. kolarzy czy pływaków), u których serce w spoczynku może się kurczyć nawet 40 razy na minutę i nie jest to objawem choroby. Mimo wszystko nawet sportowcy powinni przejść szczegółową diagnostykę kardiologiczną, aby wykluczyć ewentualne patologie.

Bradykardia – leczenie

Leczenie bradykardii zależy od jej przyczyn. Jeśli towarzyszą jej obawy niepokojące, pacjentowi należy podać 500 µg atropiny dożylnie i jeżeli to konieczne, powtarzać tę dawkę co 3-5 minut do całkowitej dawki 3 mg. Jeśli z kolei leczenie atropiną nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy rozważyć leki drugiego rzutu. Należą do nich izoprenalina i adrenalina. Bradykardia spowodowana zawałem serca, przebytym przeszczepem serca bądź urazu rdzenia kręgowego wymaga zastosowania aminofiliny. Farmakoterapię zawsze dobiera się indywidualnie do pacjenta. Zarówno w kontekście rodzaju leku, jak i jego dawki czy częstotliwości podawania.

Bardzo ważna jest rehabilitacja kardiologiczna, dzięki której pacjent będzie mógł wzmacniać mięsień sercowy, a tym samym poprawiać swoją wydolność. Przy regularnej, odpowiednio dobranej aktywności fizycznej nie będzie tak szybko męczył się podczas uprawiania sportu lub wykonywania domowych obowiązków i nie będą przy tym pojawiać się niepokojące objawy somatyczne.

Podstawą jest jednak leczenie przyczynowe. Jeśli więc bradykardia została wywołana chorobami endokrynologicznymi, konieczna jest konsultacja z endokrynologiem, który poprowadzi leczenie podstawowe. Farmakoterapia i rehabilitacja mają wówczas charakter uzupełniający.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wrzosek K., Mamcarz A., Braksator W., Wybrane problemy kardiologii sportowej, Choroby Serca i Naczyń, 4/2005.
  2. Mielczarek W., Arytmie u osób w podeszłym wieku, Część III. Zaburzenia automatyzmu i przewodzenia, Geriatria 13/2019.
  3. Mandecki T., Kardiologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
  4. Pruszczyk P., Hryniewiecki T., Wielka interna – kardiologia z elementami angiologii, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami