Kolagen do picia
Kolagen do picia

Elementy morfotyczne krwiElementy morfotyczne krwi to zbiór wszystkich komórek upostaciowanych, znajdujących się we krwi każdego człowieka. Utrzymanie ich właściwego poziomu jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w szczególności układu immunologicznego i układu krwionośnego. Do grona elementów morfotycznych zaliczamy: erytrocyty, leukocyty oraz trombocyty.

Elementy morfotyczne krwi

Krew to tkanka płynna odpowiedzialna za transport substancji odżywczych, gazów oddechowych, produktów przemiany materii, hormonów. Uczestniczy w regulacji temperatury ciała i reakcjach obronnych organizmu. Składa się z płynnego osocza i zawieszonych w nim elementów morfotycznych. Osocze stanowi roztwór wodny, w którym są rozpuszczone związki organiczne i nieorganiczne. Z kolei elementami morfotycznymi są następujące komórki: erytrocyty, leukocyty oraz fragmenty komórek – trombocyty.

Erytrocyty (krwinki czerwone)

Erytrocyty produkowane są w szpiku kostnym czerwonym, co warunkuje erytropoetyna (EPO). Końcowa niedojrzała forma komórkowa, nazywana retikulocytem, opuszcza szpik kostny i wchodzi do krwiobiegu, gdzie dojrzewa do erytrocytu w ciągu około doby. Erytrocyty krążą we krwi obwodowej około 120 dni. Są bardzo elastyczne, za co odpowiada ich cytoszkielet utworzony z sieci cząsteczek spektryny. Cechą charakterystyczną budowy erytrocytów jest forma dwuwklęsłego dysku. Są wypełnione odpowiednimi enzymami i hemoglobiną.

Erytrocyty pełnią jedną z podstawowych i najważniejszych funkcji w organizmie – transportują tlen z płuc do wszystkich komórek organizmu. Dodatkowo eliminują z tych komórek dwutlenek węgla, transportując go do płuc. Normy dla erytrocytów wynoszą 3,5-5,2 mln/mm³ dla kobiet, 4,2-5,4 mln/mm³ dla mężczyzn, 3,5-5,4 mln/mm³ dla dzieci.

Leukocyty (krwinki białe)

Do grona leukocytów zalicza się:

  • granulocyty – zawierają w swojej cytoplazmie ziarnistości i są wytwarzane w szpiku kostnym czerwonym. Wyróżnia się neutrofile, bazofile i eozynofile;
  • limfocyty – wytwarzane w szpiku kostnym czerwonym, grasicy, węzłach chłonnych, śledzionie i grudkach chłonnych przewodu pokarmowego;
  • monocyty – pochodzą ze szpiku kostnego czerwonego. Po przejściu do tkanek i narządów stanowią część komórek układu siateczkowo-śródbłonkowego.

Wszystkie te komórki różnią się między sobą przede wszystkim budową, ale również funkcją – choć jest ona skupiona na obronie organizmu. Krew ludzka w warunkach fizjologicznych zawiera około 4000-11000 leukocytów na mikrolitr. Normy dla poszczególnych leukocytów prezentują się następująco, zaś podane przedziały odnoszą się do jednostki ki/ul:

  • neutrofile (granulocyty obojętnochłonne) – 3000-6000;
  • eozynofile (granulocyty kwasochłonne) – 150-300;
  • bazofile (granulocyty zasadochłonne) – 0-100;
  • limfocyty – 1500-4000;
  • monocyty – 300-600.

Neutrofile produkowane są w większej ilości w odpowiedzi na toczący się proces zapalny. Bazofile wydzielają białka oraz cytokiny, zawierają histaminę i heparynę, które są kluczowe do wywołania reakcji nadwrażliwości typu natychmiastowego. Eozynofile wydzielają substancje wywołujące procesy zapalne, posiadają również możliwość zabijania atakujących mikroorganizmów. Limfocyty dzieli się na 3 podstawowe grupy: limfocyty T, limfocyty B oraz komórki NK. Wszystkie one wykazują zdolność do rozpoznawania antygenów dzięki obecności cząsteczek różnicujących na ich powierzchniach.

Trombocyty (płytki krwi)

Trombocyty nie posiadają jądra komórkowego, a ich średnica wynosi około 2-4 um. Są niewielkimi ciałkami ulegającymi agregacji w miejscu uszkodzenia naczynia krwionośnego. Płytki krwi powstają w konsekwencji oderwania od megakariocytów, komórek olbrzymich szpiku kostnego, fragmentów cytoplazmy, czego następstwem jest wydzielenie ich do krążenia. We krwi znajduje się ich około 300 000/ul (prawidłowy zakres szacuje się na 180 000 – 400 000 w 1 mm3). Trombocyty uczestniczą w procesie krzepnięcia krwi, warunkując jego przebieg, jak również biorą udział w fibrynolizie oraz skurczu naczyń krwionośnych. Ponadto stymulują wzrost fibroblastów i komórek mięśni gładkich.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. Spychalska J., Membranopatie krwinek czerwonych – patogeneza, obraz kliniczny i diagnostyka, Hematologia, 2/2012.
  3. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami