Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 listopada 2022

Gęsia skórkaGęsia skórka to inaczej całkowicie naturalna, fizjologiczna reakcja organizmu każdego człowieka, która może towarzyszyć różnym sytuacjom. Najczęściej obserwuje się ją przy odczuwaniu zimna, ale pojawia się także w sytuacjach silnie emocjonujących i ekscytujących, a nawet przy podnieceniu seksualnym. Jaki mechanizm powstawania ma gęsia skórka i jaki jest jej główny cel? Wyjaśniamy.

Gęsia skórka – przyczyny

Gęsia skórka stanowi konsekwencję kurczenia się mięśni zlokalizowanych u podstawy mieszków włosowych. Efektem jest „wyprostowanie” się włosa, czyli postawienie go na baczność. Najczęściej zjawisko gęsiej skórki obserwujemy w momencie, gdy jest nam zimno. Jest proste wyjaśnienie takiego stanu – włoski znajdujące się na całym ciele po wyprostowaniu chronią skórę przed nadmierną utratą ciepła, jest to więc mechanizm termoregulacji. Dzieje się tak, ponieważ zatrzymują między sobą ogrzane ciałem powietrze. Gęsia skórka miała znacznie większe znaczenie tysiące lat temu, gdy człowiek posiadał bujne i gęste owłosienie. Współcześnie włoski są na tyle cienkie i rzadkie, że nie chronią przed wychłodzeniem, a gęsia skóra jest w pewnym sensie pozostałością po dawnym życiu.

Gęsia skórka może pojawiać się również pod wpływem silnego stresu, skrajnych emocji oraz euforii. Towarzyszy zarówno sytuacjom negatywnym, jak i pozytywnym. W drugim przypadku objawami współtowarzyszącymi są często tzw. „motyle w brzuchu„, czyli przyjemne uczucie łaskotania pod mostkiem i w jamie brzusznej, a także wzrost motywacji i energii. Z kolei w sytuacjach o kontekście negatywnym gęsiej skórce mogą towarzyszyć napady gorąca lub zimna, zawroty głowy, nudności czy uczucie osłabienia.

Gęsia skórka a rogowacenie okołomieszkowe

Często błędnie wykorzystuje się zamiennie słowa „gęsia skórka” i „rogowacenie okołomieszkowe”. Należy wiedzieć, że to 2 zupełnie różne stany, choć obrazem klinicznym mogą przypominać siebie nawzajem. Rogowacenie okołomieszkowe to częsta dolegliwość dotycząca aż 40% osób dorosłych, zwykle ma charakter genetyczny i wiąże się z upośledzonym wchłanianiem witaminy A w organizmie. Często spotkać można również postać nabytą wskutek przesuszania skóry i niewłaściwej pielęgnacji. W obrazie klinicznym schorzenia pojawiają się nieprawidłowości w obrębie naskórka i mieszków włosowych, gdzie nadmiar produkowanej keratyny blokuje ujście mieszków włosowych. W okolicy mieszków włosowych pojawiają się więc drobne grudki, a skóra jest nadmiernie sucha. Może pojawiać się stawianie włosków na baczność.

Z kolei mianem gęsiej skórki zwie się zjawisko naturalne, niemające podłoża patologicznego czy chorobowego. Jest fizjologiczną reakcją organizmu na różne sytuacje lub czynniki. Nie ma sposobów na zmniejszanie gęsiej skórki lub jej leczenie, ponieważ nie stanowi ona patologii.

Jak pielęgnować skórę z rogowaceniem okołomieszkowym?

Aby zmniejszyć efekt gęsiej skórki w przebiegu rogowacenia okołomieszkowego należy przede wszystkim:

  • nie używać zwykłego, zapachowego mydła do mycia ciała, ponieważ mydło dodatkowo przesusza skórę;
  • regularnie, codziennie nawilżać skórę. Warto stawiać na kosmetyki zawierające w składzie kwas salicylowy, mocznik, alantoinę, masło shea, oleje roślinne bądź panthenol;
  • 1-2 razy w tygodniu wykonywać delikatne peelingi, najlepiej enzymatyczne;
  • chronić skórę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym;
  • wycierając się po kąpieli / prysznicu nie pocierać mocno skóry ręcznikiem.

Dodatkowo należy stosować się do zaleceń dermatologa lub kosmetologa.

Co nasila gęsią skórkę?

Gęsia skórka ma związek z działaniem hormonów, głównie adrenaliny. Właśnie dlatego w sytuacjach skrajnych emocji (gdy jednocześnie miejsce ma wyrzut adrenaliny) pojawia się omawiane zjawisko. Także hormony płciowe mają pewien wpływ na powstawanie gęsiej skórki. Nasila się więc ona u kobiet w ciąży, po menopauzie, w określonych dniach cyklu menstruacyjnego oraz u wszystkich osób w okresie dojrzewania. Wahania hormonalne związane z tworzeniem się gęsiej skórki mają miejsce także w przebiegu chorób endokrynologicznych. Innymi czynnikami ryzyka są: korzystanie z gruboziarnistych peelingów, mocno perfumowanych i chemicznych produktów do pielęgnacji oraz nadmierne przesuszanie skóry.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Silverthorn D., Fizjologia człowieka – zintegrowane podejście, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Sar-Pomian M., Współczesna dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami