Acerola
Acerola

Aktualizacja: 18 marca 2022

Olejek goździkowyOlejek goździkowy to eteryczny olejek pozyskiwany z drzewa goździkowego. Goździki w przyrodzie występują jako nieotwarte, różowe pąki kwiatów. Zbierane ręcznie pąki kwiatów suszy się do momentu ich zbrązowienia, a następnie mieli na proszek, który przekształca się w olejek goździkowy stosowany do celów leczniczych. W przeciwieństwie do innych przypraw, goździki mogą być uprawiane przez cały rok. Ułatwia to znacząco wykorzystywanie ich właściwości.

Właściwości goździków

Wysoka zawartość składników odżywczych takich jak m.in. mangan, potas, magnez czy wapń pozwala:

 • zmniejszyć choroby dziąseł;
 • wspomóc walkę z pasożytami;
 • wpłynąć na poprawę krążenie krwi;
 • zwiększyć energię;
 • wspomóc eliminację trądziku;
 • w naturalny sposób zwalczyć zapalenie;
 • wyeliminować grzyby i pleśń;
 • zapobiegać osteoporozie;
 • zmniejszyć objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS);
 • wspomóc leczenie anemii.

Jakie zastosowanie ma olejek goździkowy?

Olejek goździkowy od wieków używany był do leczenia stanów zapalnych. Jednak dopiero niedawno Journal of Immunotoxicology opublikował pierwsze w historii badania, które potwierdzają, że zawarty w oleju z goździków eugenol rzeczywiście ma bardzo duże działania przeciwzapalne. Pokazują one również, że małe dawki eugenolu mogą chronić przed chorobami wątroby. Dodatkowo zaobserwowano, że eugenol odwraca zapalenie i utlenianie komórkowe (które wpływa na starzenie). Wywnioskowano także, że przyjmowanie dużych dawek zewnętrznie może podrażnić wrażliwą skórę, a podawanie wewnętrzne w zbyt dużych ilościach może wpłynąć szkodliwie na układ trawienny.

Ze względu na to, że olejek goździkowy ma bardzo silne działanie należy mieszać go z innymi, delikatnymi olejami takimi jak np. olej kokosowy przy zastosowaniu miejscowym oraz w przypadku wewnętrznego użytku przyjmować go przez krótki okres (do dwóch tygodni). Oprócz tego, że udowodnione zostało działanie przeciwzapalne, olejek goździkowy jest powszechnie stosowany jako środek antyseptyczny przy zakażeniach jamy ustnej, a także przeciwbakteryjnie.

Olejek goździkowy – właściwości i korzyści

Właściwości i korzyści ze stosowania olejku goździkowego są bardzo duże. Obejmują m.in. wspieranie skóry, włosów, a nawet wątroby. Poniżej przedstawiamy najczęstsze zastosowanie olejku goździkowego.

Skóra i trądzik

Olejek goździkowy wykazuje właściwości antyseptyczne i antygrzybiczne, dlatego idealnie nadaje się do odkażania ran czy skaleczeń. Radzi sobie także z grzybicą i świerzbem. Rozcieńczony olejek można również aplikować na miejsca po ukąszeniach owadów. Na działanie olejku goździkowego wrażliwe są nawet takie bakterie jak E.Coli czy gronkowiec. W walce z trądzikiem warto więc go zastosować w połączeniu z miodem. Przenika głęboko w skórę i działa zabójczo na bakterie beztlenowe, które mają wypływ na wywoływanie trądziku. Skóra zwykle dobrze toleruje ten olejek i nie wysusza się ani nie podrażnia.

Jama ustna

Warto sięgnąć po olejek goździkowy podczas higieny jamy ustnej. Jego bakteriobójcze właściwości sprawiają, że jest bardzo skuteczny w łagodzeniu bólu zębów, dziąseł a nawet w leczeniu owrzodzenia jamy ustnej. Płukanie gardła rozcieńczonym olejkiem pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych, bólu i podrażnień. Ze względu na charakterystyczny zapach pomaga również w eliminowaniu nieświeżego oddechu. Ze względu na swoje właściwości olejek goździkowy często dodawany jest do różnego rodzaju produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej, a nawet jako składnik tymczasowych wypełnień zębów.

Krążenie krwi

Dzięki zawartości w olejku goździkowym aktywnego składnika, jakim jest eugenol, może on wpływać na poprawę metabolizmu poprzez poprawę cyrkulacji krwi w organizmie. Lepsze krążenie zmniejsza ciśnienie, które często jest powodem bólu głowy. Ponadto dzięki poprawie krążenia więcej tlenu dostarczane jest do najważniejszych organów, poprawiając ich funkcjonowanie.

Stres

W naturze olejek goździkowy służy między innymi jako afrodyzjak. Z tego powodu może być doskonałym sposobem na pozbycie się stresu. Przyjmowany w odpowiednich dawkach może stymulować układ nerwowy, odświeżać umysł i usuwać zmęczenie psychiczne. Również przy problemach z zasypianiem warto zainteresować się tym olejkiem.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico – 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Kędzia A., Ocena działania przeciwbakteryjnego olejku goździkowego, Postępy Fitoterapii, 2/2007.
 2. Nowak K., Ogonowski J., Jaworska M., Grzesik K., Olejek goździkowy – właściwości i zastosowanie, Chemik, 2/2012.
 3. Kędzia A., Ziółkowska-Klinkosz M., Lossmann Ł., Kochańska B., Kusiak A., Gębska A., Wojtaszek-Słomińska A., Przeciwgrzybicze działanie olejku goździkowego, Postępy Fitoterapii, 1/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami