Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 1 września 2023

Koenzym Q10 na serceKoenzym Q10 wpływa korzystnie na wszystkie narządy wewnętrzne, w tym również na serce. Dzieje się tak, ponieważ jest on niezbędnym substratem do wielu procesów zachodzących w tych narządach. Dodatkowo warunkuje procesy oddychania komórkowego oraz wykazuje działanie antyoksydacyjne.

Koenzym Q10 na serce – jak wpływa?

Próbki mięśnia sercowego pobrane podczas zabiegów kardiochirurgicznych zawierały mniejszą ilość koenzymu Q10 niż w przypadku osób zdrowych. Sugeruje to, że związek ten w dużym stopniu wpływa na czynność serca. Dzieje się tak, ponieważ koenzym Q10 warunkuje między innymi prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego i zapewnia tym samym dotlenienie narządów wewnętrznych. Jego niski poziom może przyczyniać się do niewydolności mięśnia sercowego. Należy również wspomnieć, że koenzym Q10 w organizmie człowieka gromadzi się przede wszystkim w narządach potrzebujących do pracy dużej dawki energii, m.in. w nerkach, śledzionie, płucach czy właśnie w sercu.

Koenzym Q10 między innymi:

  • zmniejsza poszerzenie jam serca;
  • warunkuje prawidłową siłę rozkurczową tego mięśnia;
  • poprawia funkcję lewej komory serca;
  • zwiększa pojemność wyrzutową.

Dodatkowo koenzym Q10 wpływa korzystnie na cały układ krwionośny (a tym samym i czynność serca), ponieważ:

  • obniża obwodowy opór naczyniowy;
  • zmniejsza zbyt podwyższone ciśnienie tętnicze krwi;
  • chroni lipoproteiny przed peroksydacją i hamuje pierwszy etap utleniania tłuszczów, przez co wykazuje działanie antyoksydacyjne.

Wspomniane działanie antyoksydacyjne jest niezwykle ważne w zapobieganiu chorób sercowo-naczyniowych. Utlenianie cholesterolu frakcji LDL w dużym stopniu przyspiesza tworzenie blaszek miażdżycowych i powoduje uszkodzenie śródbłonka naczyń. Koenzym Q10, jako silny przeciwutleniacz, zapobiega tym szkodliwym zjawiskom. Wykazano, że działa on silniej niż witamina E czy witamina C, które również znane są ze swojego działania antyoksydacyjnego.

Koenzym Q10 – funkcje

Koenzym Q10 odgrywa ważną rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie. Związek ten między innymi:

  • przenosi elektrony w mitochondrialnym łańcuchu oddechowym;
  • warunkuje pozamitochondrialny transport elektronów;
  • działa antyoksydacyjnie w fazie lipidowej;
  • reguluje fizykochemiczne właściwości błon biologicznych;
  • zapobiega dysfunkcjom nabłonka;
  • wpływa na ilość odpowiednich substancji znajdujących się na powierzchni monocytów.

Poprzez wszystkie wymienione czynniki wpływa bezpośrednio i pośrednio na pracę wszystkich komórek organizmu, także komórek mięśnia sercowego. Uznaje się zatem, że suplementacja koenzymem Q10 może przyczynić się do usprawnienia funkcjonowania serca.

Koenzym Q10 w chorobach układu sercowo-naczyniowego

Koenzym Q10 przynosi sporo korzyści przy leczeniu chorób takich jak:

Obniżenie zawartości koenzymu Q10 w mięśniu sercowym prowadzi do deficytu bioenergetycznego. Serce nie otrzymuje odpowiedniej ilości energii do prawidłowego funkcjonowania, co powoduje niewydolność tego narządu. Z kolei w przypadku nadciśnienia tętniczego już dawka do 10 mg koenzymu dziennie stosowana przez niecały miesiąc powoduje widoczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Zaleca się suplementację koenzymu zwłaszcza przy tych chorobach układu sercowo-naczyniowego, które mają swoje podłoże w zaburzeniach komórkowego mechanizmu energetycznego.

Koenzymu Q10 na serce – suplementacja

Jednorazowa podaż koenzymu Q10 nie wpływa na czynność układu krążenia oraz innych tkanek czy narządów organizmu. Badania wykazały, że pierwsze efekty widać dopiero po kilkunastu dniach suplementacji. Aby je podtrzymać nie należy przerywać czynności. Suplementacja jest szczególnie istotna u osób dojrzałych, ponieważ wraz z upływem lat ilość syntezowanego naturalnie przez organizm koenzymu stopniowo się zmniejsza.

Zobacz również: Jak długo można brać koenzym Q10?

Podsumowując – aby wspierać czynność mięśnia sercowego oraz wpłynąć korzystnie na układ krążenia należy regularnie suplementować koenzym Q10 przez dłuższy okres czasu.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Tułaza M., Karmańska A., Karwowski B., Propedeutyka suplementów diety – koenzym Q10, Aptekarz Polski, 2020.
  2. Siemieniuk E., Skrzydlewska E., Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i ludzi, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
  3. Gałka U., Ogonowski J., Koenzym Q – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, LAB, 5/2015.
  4. Danysz A., Koenzym Q10 i jego rola w lecznictwie, Wydawnictwo Hedat, Warszawa 2000.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami