Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 24 lipca 2023

Jak długo można brać koenzym Q10?Jak długo można brać koenzym Q10? Koenzym Q10 to związek fizjologicznie występujący w organizmie człowieka, dostępny również w postaci suplementu diety. Dzięki temu można na bieżąco uzupełniać niedobory, jako że nie ma możliwości dostarczenia go wraz z dietą. Aby efekty były widoczne, należy jednak przyjmować go regularnie przez określony czas. Jak wygląda to w praktyce i czym dokładnie jest koenzym Q10?

Czym jest koenzym Q10?

Koenzym Q10 to związek syntezowany przez tkanki każdego człowieka. Jedną z jego najistotniejszych funkcji jest eliminacja wolnych rodników tlenowych, czyli działanie przeciwutleniające. Ponadto stanowi on czynnik niezbędny do życia każdej komórki, ponieważ odpowiada za produkcję energii w postaci ATP. Cząsteczki ATP są każdego dnia wykorzystywane w dużych ilościach przez komórki ustroju m.in. do procesów anabolicznych (np. wzrastanie, gojenie się ran, trawienie). Koenzym Q10 został również uznany za lek II rzutu w leczeniu męskiej niepłodności. Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje tego związku:

  • ubichinon – postać utleniona;
  • ubichinol – postać zredukowana;
  • rodnik ubisemichinionowy – postać pośrednia.

Substancja ulega cyklicznym zmianom i utlenianiu, a jej budowa strukturalna przypomina budowę witaminy E czy witaminy K. Produkcja koenzymu Q10 odbywa się we wszystkich tkankach, do czego potrzebne są odpowiednie ilości witamin takich jak niacyna, kwas foliowy, ryboflawina czy pirydoksyna. Składnikami warunkującymi biosyntezę są także tyrozyna i kwasy tłuszczowe.

Zobacz również: Koenzym Q10 w leczeniu niepłodności

Wykazano, że największe stężenie związku w organizmie człowieka występuje w okolicach 20. roku życia. W późniejszych latach poziom koenzymu Q10 może spadać, co jest możliwe również u młodych osób, jeśli prowadzą one nieodpowiedni tryb życia. Z pomocą przychodzi suplementacja.

Jak długo można brać koenzym Q10?

Wielu specjalistów uważa, że koenzym Q10 można bezpiecznie przyjmować długoterminowo. Wszystko z tego względu, że jest to związek w pełni naturalny, fizjologicznie występujący w organizmie każdego człowieka. Nie można go dostarczyć wraz z dietą, dlatego jego uzupełnianie poprzez suplementację jest szczególnie ważne. Taki mechanizm można przykładowo porównać do suplementacji witaminy D, na którą zapotrzebowania również nie pokryjemy dietą i którą należy przyjmować przez całe życie.

Osoby, które nie chcą jednak suplementować koenzymu Q10 przez całe życie, mogą zdecydować się na tzw. bloki czasowe, podczas których codziennie przyjmują koenzym Q10, a po upływie określonego czasu robią przerwę takiej samej długości. Jeden blok czasowy powinien wynosić wówczas 3 miesiące.

Nie ma odgórnie ustalonego przedziału czasowego, w którym należy przyjmować koenzym Q10, ponieważ w praktyce można stosować go przewlekle. Wyznaczono jednak minimalny czas suplementacji, niezbędny do zaobserwowania korzystnych efektów i wywołania w organizmie pozytywnych, pożądanych reakcji. Sugeruje się, że czas suplementacji koenzymu Q10 nie może być krótszy niż 3 miesiące, jednak optymalne efekty obserwuje się przy stosowaniu tego związku codziennie przez co najmniej 12 tygodni. Aby kompleksowo zadbać o zdrowie zaleca się jednak ciągłą suplementację koenzymem Q10.

Koenzym Q10 – skutki uboczne

Większość konsumentów bardzo dobrze reaguje na suplementację koenzymu Q10. Jednak podobnie jak przy każdej suplementacji, również tej naturalnej, u osób szczególnie wrażliwych pojawia się minimalne ryzyko działań niepożądanych takich jak: nudności, bóle głowy, zgaga, utrata apetytu czy niestrawność. Objawy te występują niezwykle rzadko i szybko ustępują po zaprzestaniu suplementacji.

Koenzym Q10 – wskazania

Po koenzym Q10 powinny sięgnąć przede wszystkim osoby, które zmagają się z:

Związek znajduje zastosowanie także w terapiach chorób związanych z uszkodzeniami mitochondriów oraz tych, gdzie spada ilość mitochondrialnego koenzymu. Tkankami o największym zapotrzebowaniu na energię są: serce, mózg, wątroba oraz mięśnie. Wszelkie ostre czy przewlekłe choroby tych narządów mogą dobrze reagować na suplementację koenzymu Q10. Przed jej rozpoczęciem należy skonsultować się z lekarzem.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gałka U., Ogonowski J., KoenzymQ – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, LAB, 5/2015.
  2. Danysz A., Koenzym Q10 i jego rola w lecznictwie, Wydawnictwo Hedat, Warszawa 2000.
  3. Siemieniuk E., Skrzydlewska E., KoenzymQ10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
  4. Czernic A., Bartosz M., Błaszczyk J., Andysz A., Błaszczyk-Suszyńska J., Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na enzymatyczną obronę antyoksydacyjną krwinek czerwonych ludzi zdrowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2011.
  5. Janicki B., Buzała M., Rola koenzymu Q u ludzi i zwierząt, Medycyna Weterynaryjna, 4/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami