Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 20 września 2023

Czy kolagen na stawy działa na skórę?Czy kolagen na stawy działa na skórę? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób rozważających rozpoczęcie suplementacji. Należy wiedzieć, że kolagen jest białkiem strukturalnym stanowiącym nawet do 30% wszystkich białek organizmu. Znajduje się zarówno w stawach, jak i skórze, naczyniach krwionośnych, paznokciach, narządach wewnętrznych czy tkance łącznej. Zatem jego przyjmowanie będzie wspierało wszystkie struktury, które buduje.

Czy kolagen na stawy działa na skórę?

Suplementacja kolagenu oddziałuje na organizm konsumenta wielokierunkowo. W praktyce regularne przyjmowanie kolagenu sprawia, że codziennie wchłania się on w układzie pokarmowym, po czym jest transportowany w miejsca największego zapotrzebowania – przeważnie jest to właśnie skóra i stawy (niedobory kolagenu obserwuje się w pierwszej kolejności właśnie w tych strukturach). Zatem suplementacja będzie oddziaływać na obie te struktury, a nierzadko również na wiele więcej tkanek ustroju.

Dlaczego zatem na niektórych suplementach kolagenowych jest napisane, że nadają się one do poprawy kondycji skóry, a na innych, że są wskazane celem wspierania skóry? Jest to nic innego, jak zabieg producenta, aby trafić do potencjalnie zainteresowanych konsumentów. Jeśli na kolagenie widniałaby informacja, że nadaje się on do wspierania wytrzymałości i kondycji wszystkich tkanek, wiele osób nie wiedziałoby do końca, jakie jest rzeczywiste jego działanie. Osoby szukające wsparcia stawów chętniej sięgają po produkty, na których widnieje informacja o takim przeznaczeniu, podobnie jak ma to miejsce u osób dbających o skórę. Innymi słowy, takim zabiegiem łatwiej jest trafić do potencjalnie zainteresowanych konsumentów. Jednak kolagen na stawy działać będzie także na skórę i inne tkanki.

Działanie kolagenu

Właściwa ilość kolagenu w chrząstkach stawowych wpływa na produkcję odpowiedniej ilości mazi stawowej, co zapewnia wytrzymałość i elastyczność chrząstki. Spada ryzyko uszkodzeń i kontuzji stawowych, a ból stawów (spowodowany np. chorobą zwyrodnieniową stawów) znacznie się zmniejsza. Uważa się, że kolagen stosowany regularnie już po 3 miesiącach zmniejsza odczuwanie bólu i poprawia funkcjonowanie stawów, co potwierdzają badania i konsumenci.

Suplementy kolagenowe poprawiają także kondycję skóry. Przy regularnym stosowaniu staje się ona jędrna, elastyczna oraz znacznie bardziej odporna na szkodliwie działające czynniki atmosferyczne czy ewentualne uszkodzenia. Warto wiedzieć, że najwięcej kolagenu w skórze mamy w wieku dziecięcym, właśnie dlatego dzieci cieszą się tak jędrną i pełną blasku skórą. Od 25. roku życia produkcja tego białka spada, pojawiają się więc pierwsze zmarszczki mimiczne i cienie pod oczami.

Kolagen poprawia i przyspiesza regenerację wszystkich tkanek, w których fizjologicznie się znajduje. Suplementacja rekomendowana jest więc przy wszelkich urazach i kontuzjach (złamania, skręcenia, zwichnięcia), oparzeniach, odmrożeniach, uszkodzeniach skóry czy po operacjach. Istnieją badania wskazujące na korzyści płynące z przyjmowania kolagenu przez kobiety w ciąży – jest on także składnikiem mięśni dna miednicy. Natomiast po porodzie odpowiednia ilość kolagenu w ustroju przyspiesza gojenie się ran i tworzenie blizn.

Jaki kolagen wybrać?

W praktyce nie ma więc znaczenia, czy kupimy suplement kolagenowy, na którym widnieje informacja o wspieraniu stawów, czy może zdecydujemy się na kolagen na skórę. Oba będą działać podobnie, wspierając obie te struktury. Większe znaczenie mają parametry produktu:

  • zawartość czystego kolagenu – zaleca się kolagen do picia zawierający minimum 8000 mg w 10 g proszku;
  • rodzaj kolagenu – kolegen rybi szybciej się wchłania ze względu na niską masę cząsteczkową, jednak kolegen wołowy ma budowę zbliżoną do kolagenu ludzkiego, będzie więc efektywniej wykorzystany;
  • produkcja kolagenu – unikajmy preparatów z nieznanych źródeł, bez żadnych certyfikatów czy informacji o składzie i pochodzeniu. Jednym z lepszych produktów o potwierdzonej jakości jest kolagen do picia Bioalgi;
  • skład kolagenu – poza czystym kolagenem powinien zawierać składniki zwiększające jego biodostępność i naturalną produkcję, np. witaminę C, ekstrakt z granatu, cynk czy witaminę E.

Na koniec warto zwrócić uwagę na opinie innych konsumentów. To właśnie one są rzetelnym źródłem wiedzy dotyczącym rzeczywistego działania produktu.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
  2. Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009.
  3. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2012.
  4. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami