Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 24 sierpnia 2023

Kolagen do twarzyKolagen do twarzy jest związkiem wartym stosowania zarówno w postaci kremów, jak i suplementów diety. Aby zaobserwować najlepsze efekty, obie formy najlepiej jest ze sobą połączyć, pilnując systematyczności w spożywaniu go i pielęgnacji skóry twarzy. Co warto wiedzieć w tym temacie? Podpowiadamy.

Kolagen do twarzy – działanie

Kolagen to naturalne białko występujące w każdym ludzkim organizmie w bardzo dużych ilościach. Wyróżniamy wiele jego typów, które znajdziemy niemal we wszystkich tkankach ludzkiego organizmu. W największych ilościach znajduje się jednak w skórze i stawach. Białko to pełni głównie funkcję budulcową – wyróżnia się wytrzymałością i odpornością na niszczenie. Zapewnia stabilność oraz trwałość poszczególnych tkanek.

To właśnie wysoki poziom kolagenu sprawia, że skóra dzieci jest tak jędrna i gładka, zaś dolegliwości ze strony stawów nie występują. Aż do 25. roku życia naturalna synteza kolagenu przebiega w sposób ciągły, straty uzupełniane są na bieżąco przez organizm. Od tego wieku (a już szczególnie od 30. roku życia) synteza kolagenu zaczyna jednak konsekwentnie spadać. Organizm nie jest już w stanie produkować go w takich ilościach, aby pokrywać rosnące straty i dzienne zapotrzebowanie. U osób po 60. roku życia synteza kolagenu ulega wręcz zahamowaniu.

Zobacz również: Jakie są objawy braku kolagenu

Kolagen (tuż obok elastyny) produkowany jest przez leżące pod błoną podstawną komórki skóry właściwej – fibroblasty. Spośród 19 rodzajów kolagenu w skórze przeważają dwa, kolagen I i kolagen III. Łączy on ze sobą komórki skóry, stanowiąc jej podstawowy element budulcowy. Ponadto przyspiesza jej regenerację oraz utrzymuje właściwy poziom nawilżenia (wspólnie z kwasem hialuronowym). W rezultacie warunkuje jej odpowiednią sprężystość, wygląd i kondycję. Taka skóra nie jest podatna na działanie negatywnych czynników zewnętrznych oraz na szybkie tworzenie się zmarszczek.

Zobacz również: Typy kolagenu

Kolagen do twarzy – wskazania

Wskazania do suplementacji lub stosowania w postaci kremów kolagenu do twarzy:

  • spadek jędrności i wytrzymałości skóry;
  • wiotkość skóry i utrata jej blasku;
  • pierwsze zmarszczki;
  • utrata naturalnego owalu twarzy;
  • worki pod oczami;
  • częste opalanie się lub ekspozycja twarzy na słońce;
  • widoczne zmęczenie skóry;
  • obrzęki na twarzy.

W praktyce suplementy kolagenowe rekomenduje się każdej osobie po 25. roku życia. Warto wiedzieć, że w przypadku suplementacji oddziałujemy nie tylko na skórę twarzy, ale również na kondycję stawów.

Suplementacja naturalnego kolagenu do twarzy

Najlepszy kolagen, który wpłynie na kondycję skóry twarzy, ma postać proszku do rozpuszczania w wodzie. Kolagen do picia jest nie tylko smaczny i wygodny w użytkowaniu, ale również wydajny i przede wszystkim skuteczny. Należy zwracać uwagę na jego pochodzenie oraz dokładny skład. Najlepiej działający kolagen pozyskiwany jest z tkanek zwierzęcych (kolagen wołowy lub kolagen rybi). Kolagen wołowy ma jednak budowę zbliżoną do kolagenu ludzkiego, przez co będzie mógł być efektywniej wykorzystywany przez układ pokarmowy. W składzie należy natomiast szukać dodatków, które wzmacniają jego wchłanianie i działanie, np. witaminy C. Suplementacja kolagenu do twarzy pozwoli na uzupełnienie wewnętrznych niedoborów. Warto jednak zadbać o skórę również od zewnątrz.

Kremy z kolagenem do twarzy

Do pielęgnacji skóry suchej, zniszczonej, wiotkiej czy dojrzałej poleca się w szczególności kremy z kolagenem. Po przeniknięciu wgłąb skóry, kolagen tworzy w niej siateczkę proteinową. Stanowi to swego rodzaju rusztowanie dla nowo wytworzonego kolagenu przez fibroblasty. W miejscu powstania siateczki następuje wiązanie wody oraz substancji lipofilnych, wykazujących zdolność do rozpuszczania się w tłuszczach. W efekcie dochodzi do odbudowy kolagenu w skórze. Podczas regularnego stosowania zaobserwujemy regenerację, odżywienie i przywrócenie blasku skórze.

Dodatkowo warto wspomnieć, że kolagen tworzy na powierzchni skóry biofilm ochronny, zapobiegający utracie wody czy chroniący przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak promieniowanie UV, skrajne temperatury czy wiatr. Co istotne, praktycznie nie ma przeciwwskazań do stosowania takich kremów, ponieważ są one łagodne i dobrze tolerowane nawet przez skórę wrażliwą. Krem z kolagenem należy stosować codziennie.

Warto mieć jednak w domowej kosmetyczne całą serię produktów z kolagenem. Przykładowo żel kolagenowy jest lżejszy i idealnie sprawdzi się na lato, natomiast mgiełka kolagenowa może być stosowana również do włosów, wzmacniając ich cebulki i chroniąc przed przesuszaniem.

Polecane produkty

Krem kolagenowy do twarzy
Ekskluzywny krem kolagenowy wielowymiarowy, bezzapachowy, pozbawiony sztucznych barwników oraz konserwantów, produkt odpowiedni do każdego rodzaju cery.
Zobacz tutaj ...
Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Lin P., Hua N., Hsu Y., Kan K., Chen J., Lin Y., Lin Y., Kuan C., Oral Collagen Drink for Antiaging: Antioxidation, Facilitation of the Increase of Collagen Synthesis, and Improvement of Protein Folding and DNA Repair in Human Skin Fibroblasts, Oxid Med Cell Longev, 2020.
  2. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
  3. Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009.
  4. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2012.
  5. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami