Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 24 września 2023

Olejek cynamonowy to cenny olej roślinny pozyskiwany z kory lub liści cynamonowca cejlońskiego. Wykazuje charakterystyczny aromatyczno-korzenny zapach i smak. Ze względu na bogaty skład i wszechstronne właściwości prozdrowotne, wykorzystywany jest powszechnie w ziołolecznictwie i medycynie alternatywnej.Olejek cynamonowy

Olejek cynamonowy – skład

Olejek cynamonowy pozyskiwany jest z drzewa o nazwie cynamonowiec cejloński. Zarówno kora, jak i liście tego drzewa zawierają olejki, jednak ich skład nie jest identyczny. Stwierdzono, że olejek otrzymywany z kory drzewa zawiera w składzie znacznie więcej aldehydu cynamonowego niż ten pozyskiwany z liści. Natomiast w olejku eterycznym otrzymywanym z liści znajduje się więcej eugenolu (70-80%) w porównaniu z olejkiem otrzymywanym z kory cynamonowca (7-18%). Stałymi składnikami są natomiast:

  • fenole i terpeny;
  • kwas trans-cynamonowy;
  • aldehyd dihydrocynamonowy;
  • aldehyd benzoesowy;
  • limonen;
  • α-terpineol;
  • alkohol cynamonowy;
  • kuminol;
  • α-pinen;
  • garbniki.

Skład olejku zależy również od miejsca pochodzenia surowca. Olejek cynamonowy ma barwę od żółtej do brązowej. Kolor zmienia się na ciemniejszy w trakcie przechowywania oraz po kontakcie z powietrzem.

Właściwości zdrowotne olejku cynamonowego

Olejek cynamonowy wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego i zapobiega zaburzeniom jelitowym oraz wrzodom żołądka. W medycynie alternatywnej jest stosowany w terapii biegunek i zatruć pokarmowych. Ponadto działa przeciwmiażdżycowo, obniżając poziom cholesterolu w surowicy krwi. Badania wskazują, że codzienne spożywanie cynamonu korzystnie obniża poziom glukozy, triglicerydów oraz frakcji cholesterolu LDL – zarówno u ludzi zdrowych, jak i z cukrzycą typu 2.

Olejek cynamonowy stosowany jest w leczeniu przeziębień, zakażeń dróg oddechowych i grypy. W połączeniu z innymi olejkami można go stosować do aerozoloterapii w zakażeniach dróg oddechowych już u dzieci powyżej 12. roku życia. Olejek cynamonowy bywa składnikiem mieszanek ziołowych oraz maści rozgrzewających, stosowanych w bólach reumatycznych i innego pochodzenia. Można go znaleźć choćby w maści tygrysiej, działającej przeciwbólowo.

Dodatkowo olejek cynamonowy działa przeciwpasożytniczo. Używa się go do zwalczania wszy, świerzbu oraz pasożytów przewodu pokarmowego. Jest środkiem insektobójczym i profilaktycznym w stosunku do ukąszeń komarów czy kleszczy. Tak wszechstronne działanie czyni go jednym z najcenniejszych znanych olejów roślinnych.

Olejek cynamonowy – przeciwwskazania

Podstawowymi przeciwwskazaniami do użycia olejku cynamonowego są:

Aldehyd cynamonowy znajdujący się w olejku jest znanym czynnikiem uczulającym u ludzi, będącym, jako składnik perfum i kosmetyków, częstą przyczyną reakcji alergicznych. Stężony działa drażniąco na skórę. Nie należy więc stosować go bezpośrednio na skórę w dużych stężeniach lub zbyt często. Aldehyd cynamonowy może być przyczyną alergicznego kontaktowego zapalenia skóry oraz pokrzywki nieimmunologicznej. Przed użyciem należy wykonać próbę uczuleniową.

Olejek cynamonowy – jak stosować?

Choć olejek cynamonowy można nakładać bezpośrednio na skórę, ze względów bezpieczeństwa zaleca się jednak rozcieńczanie go z innymi olejkami. Istnieje wiele sposobów zastosowania produktu. Można połączyć 2 krople olejku cynamonowego z 2 kroplami olejku rozmarynowego i łyżką oleju bazowego, aby wykonać odprężający, aromaterapeutyczny masaż relaksacyjny. 5 kropel produktu można także dodać do dyfuzora czy kominka zapachowego, aby cieszyć się zaletami aromaterapii. Produkt sprawdzi się do wykonywania inhalacji na zatoki, a także przyrządzania domowych kosmetyków i środków czystości.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Fedyn J., Piska K., Gunia-Krzyżak A., Pękala E., Aldehyd trans’-cynamonowy: właściwości biologiczne i aplikacje w kosmetologii, Farmakologia Polska, 76/2020.
  2. Kędzia A., Aktywność olejku cynamonowego (Oleum Cinnamomi) wobec bakterii beztlenowych, Postępy Fitoterapii, 1/2011.
  3. Kędzia A., Ziółkowska-Klinkosz M., Kusiak A., Kochańska B., Kędzia A., Wojtaszek-Słomińska A., Działanie in vitro olejku cynamonowego na grzyby drożdżopodobne, Postępy Fitoterapii, 1/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami