Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 stycznia 2023

ErytrocytozaErytrocytoza to stan odnoszący się do zbyt wysokiego poziomu krwinek czerwonych (erytrocytów) w ustroju człowieka. Stanowi przeciwieństwo erytrocytopenii (zbyt niski poziom erytrocytów) i wiąże się z wystąpieniem licznych dolegliwości zdrowotnych. Bardzo często erytrocytozę obserwuje się jako reakcja organizmu na fizjologiczne sytuacje bądź styl życia, nie zawsze wynika z groźnych chorób. Diagnostyką i leczeniem erytrocytozy zajmuje się przeważnie lekarz hematolog.

Erytrocytoza – przyczyny

Prawidłowy poziom erytrocytów wynosi:

  • 3,5-5,2 mln w przypadku kobiet;
  • 4,2-5,4 mln w przypadku mężczyzn;
  • 3,5-5,4 mln w przypadku dzieci.

Przekroczenie górnego limitu tych wartości wskazuje na erytrocytozę. Wśród przyczyn chorobowych zwiększonego poziomu erytrocytów wyróżniamy między innymi:

Należy wiedzieć, że erytrocytozę obserwuje się również u osób palących papierosy, jak również u tych, które przez długi czas nie piły odpowiedniej ilości wody (nie chodzi więc zawsze wyłącznie o skrajne odwodnienie). Innymi przyczynami fizjologicznymi zbyt wysokiego poziomu erytrocytów jest wymagająca i ciężka praca fizyczna, jak również przebywanie na znacznych wysokościach, np. podczas zdobywania wysokich szczytów górskich.

Erytrocytoza – objawy

Podwyższony poziom erytrocytów może dawać następujące objawy:

Pozostałe objawy mogą pomóc wskazać możliwą przyczynę tego stanu. Przykładowo, jeśli pacjent skarży się na palący ból dłoni i stóp, któremu towarzyszy zaczerwienienie tych części ciała, z dużym prawdopodobieństwem można podejrzewać czerwienicę prawdziwą i właśnie w tym kierunku wykonuje się wstępne badania diagnostyczne.

Erytrocytoza – badanie

Poziom krwinek czerwonych ustala się na podstawie badania krwi. W trakcie badania pobiera się krew żylną, najczęściej z zagłębienia łokcia. Najlepiej, aby na badanie pacjent stawił się z rana, na czczo. Jednocześnie ocenia się inne ważne parametry, między innymi poziom erytrocytów, hemoglobiny, trombocytów (płytek krwi) czy leukocytów. Jedynie kompleksowe spojrzenie na organizm człowieka może dać dokładne rozpoznanie. Badanie krwi jest wystarczające do zdiagnozowania erytrocytozy. Pozostałe badania, np. obrazowe czy badanie moczu, wykonywane są w późniejszym terminie celem ustalenia przyczyny zbyt wysokiego poziomu erytrocytów.

Erytrocytoza – leczenie

Wdraża się leczenie przyczynowe, jeśli to możliwe. Należy zrezygnować z palenia papierosów i zredukować masę ciała (przy nadwadze), a także rozpocząć leczenie choroby podstawowej. W przypadku czerwienicy prawdziwej wdraża się terapię cytoredukcyjną (preparaty hydroksymocznika, interferonu alfa czy busulfanu). Natomiast przy skrajnym odwodnieniu pacjentowi podaje się płyny i elektrolity dożylnie. Leczenie zawsze ustalane jest dopiero po dokładnym zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta. Można stosować leczenie objawowe, np. w przypadku silnych bólów głowy czy stawów.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Jędrzejczak W., Basak G., Hematologia – kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami