Letnia wyprzedaż
Letnia wyprzedaż

Aktualizacja: 26 lipca 2021

Spirulina i podejrzane objawySpirulina jest jedną z najpowszechniej stosowanych alg jako suplement. Im więcej osób ją stosuje, tym więcej pojawia się też wątpliwości. Choć zasadniczo jest to bardzo bezpieczny produkt (przy czym oczywiście dotyczy to suplementów diety wysokiej jakości), możliwe są pewne odstępstwa od tej reguły, łącznie z zaburzeniem wyników laboratoryjnych. Takich przykładów jest sporo, ale to jeszcze nie znaczy, że są one następstwem stosowania algi Spirulina lub Chlorella.

Spirulina tylko przy zbilansowanej diecie

Spirulina to prawdziwy skarbiec takich składników jak selen, żelazo, magnez, mangan, witamin z grupy B i kilkunastu innych cennych substancji. Informacja na opakowaniu mówiąca, że jest to suplement diety, a nie jej substytut nabiera w tym kontekście zupełnie nowego znaczenia. Bardzo częstym błędem jest stosowanie Spiruliny przy głodówkach. Co prawda zapobiega ona deficytom soli mineralnych i awitaminozie, ale działanie Spiruliny jest bardziej wielotorowe i może dawać w takim przypadku pewne zaburzenia obrazu klinicznego.

Wskazania do suplementacji Spiruliną

Jedne z najwyraźniejszych wskazań do stosowania Spiruliny to:

Bardzo ważnym działaniem terapeutycznym preparatów zawierających tę algę jest zdolność do obniżania ciśnienia tętniczego, poziomu cholesterolu i glukozy. W połączeniu z dietą redukcyjną obniżenie poziomu glukozy może dawać objawy kliniczne głodówki. W moczu mogą pojawiać się ciała ketonowe, co jest procesem identycznym z tym, jaki zachodzi przy ograniczeniu spożycia węglowodanów, czyli przy głodówce.

Spirulina może zaburzyć wyniki laboratoryjne, jeśli osoba ją przyjmująca nie cierpiała na zburzenia profilu lipidowego ani na nadciśnienie. Działanie Spiruliny nie jest bowiem w żaden sposób kontrolowane przez dodatkowe mechanizmy obronne. Działają tylko te procesy regulacyjne organizmu, które u danej osoby są aktywne. Stąd też Spirulina może doprowadzić przykładowo do osłabienia.

Skutki uboczne Spiruliny

Jeden z podstawowych problemów związanych z suplementami diety jest taki, że to osoba przyjmująca specyfik musi określić jego optymalną ilość. W przypadku prostych suplementów diety robi się to łatwo, bo albo się je przyjmuje, albo nie, gdyż dzienna dawka to jedna tabletka. Spirulina czy Chlorella są od tej zasady wyjątkami, ponieważ w zależności od preparatu producent zaleca przyjmowanie nawet do 12 tabletek dziennie. Można więc w dość dużym stopniu regulować intensywność suplementacji, czego jednak wiele osób nie robi. Liczą na to, że zażycie większej ilości suplementu da lepsze efekty. Takiej pewności jednak nie ma. Jeśli Twoja dieta jest zbilansowana, zapewne wystarczy ¼ dziennej zalecanej dawki, aby wyrównać ewentualne niedobory. Zwiększenie suplementacji stosuje się w przypadku obniżenia odporności, choroby, rekonwalescencji, sporcie czy szczególnych przypadkach.

Przekroczenie wymaganej (nie maksymalnej) dawki, może spowodować nasilenie niepożądanych objawów. Co prawda ustępują one po przywróceniu właściwej dawki suplementu. Jednak, aby to zrobić, trzeba zdawać sobie sprawę ze źródła problemów. Suplementy złożone, takie jak Spirulina i Chlorella, należy przyjmować wtedy w odpowiedni sposób. Jeżeli dieta jest pełnowartościowa i osoba nie cierpi na niedobory minerałów ani witamin, to suplementacja nie powinna być w pełnych dawkach, aby nie pojawiły się ewentualne skutki uboczne po przyjmowaniu zbyt dużych ilości.

Czy bać się algi Spirulina?

W związku z budzącymi wątpliwości i obawy przypadkami, wiele osób rezygnuje z suplementacji diety Spiruliną, zastępując je syntetycznymi preparatami. W większości przypadków jest to błąd, ponieważ oczekiwany rezultat można osiągnąć poprzez ograniczenie dawki alg. Nie ma powodu do obaw. Skutki uboczne Spiruliny są rzadkie, jeśli suplementacja prowadzona jest prawidłowo. W przypadku gdy się pojawią, szybko ustępują samoistnie.

Jeśli masz wątpliwości co do tego, jakie dawkowanie Spiruliny będzie odpowiednie, musisz poradzić się dietetyka lub lekarza. Dzięki analizie Twojego sposobu odżywiania i stylu życia, będzie można określić optymalną dawkę suplementu, jaka spowoduje wyrównanie ewentualnych niedoborów. Dodatkowo wpłynie na poprawę Twojego samopoczucia i nie doprowadzi do uwidocznienia się któregokolwiek z objawów niepożądanych.

Jeśli chodzi o uzasadnione obawy, to wynikać one mogą jedynie ze stosowania suplementów niskiej jakości lub niewiadomego pochodzenia. Odpowiedniej klasy suplement jest bezpieczny, dlatego nigdy nie kupuj nieopisanych produktów lub suplementów bez oryginalnego opakowania, bo to stanowi prawdziwe zagrożenie dla zdrowia.

Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  2. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  3. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  4. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami