Aktualizacja

Spirulina - zalety i korzyści spirulinyNaukowcy na całym świecie prowadzą badania dotyczące właściwości algi Spirulina. W wyniku dotychczasowo przeprowadzonych, udowodniono działanie Spiruliny i jej pozytywny wpływ w przypadku wielu schorzeń. Jest bardzo interesującą rośliną, ponieważ zawiera prawie 4000 różnych związków takich jak witaminy, minerały czy też inne substancje odżywcze. Należy jednak pamiętać, że zdarzały się przypadki, w których nie stwierdzono jednoznacznie, który jej składnik przyczynił się do ustąpienia objawów. Jest to główny powód, trwających w dalszym ciągu, wielu badań na całym świecie.

W dzisiejszych czasach środowisko, które nas otacza zawiera wiele toksycznych substancji. Woda, zanieczyszczone powietrze, przetworzona żywność czy nadmierny poziom stresu to główne czynniki powodujące zagrożenia dla zdrowia powodując różnego rodzaju schorzenia.

Zalety Spiruliny

Co ma z tym wszystkiego wspólnego alga Spirulina platensis? Jest wartościowym i przede wszystkim całkowicie naturalnym suplementem żywnościowym.

Oto powody, dla których Spirulina jest uznawana za zdrową żywność:

  • Spirulina - zdrowa żywnośćPodstawowy budulec to białko. Spirulina zawiera go 4 razy więcej niż taka sama ilość mięsa.
  • Zawiera 8 aminokwasów, które nie mogą być wyprodukowane przez nasz organizm – aminokwasy egzogenne.
  • Zawiera beta-karoten – źródło witaminy A, której ilość jest 20 – 25 razy większa niż w marchewce.
  • Zawiera witaminę B1 w ilości większej niż w warzywach czy owocach.
  • Zawiera witaminę B2 w ilościach 5 – 20 razy większej niż w innym pożywieniu.
  • Zawiera witaminę B12, która wpływa na poprawę pamięci i zapobiega anemii. Większość ludzi spożywa witaminę B12 zawartą w wątrobie zwierzęcej, jednak Spirulina zawiera jej do 2,5 razy więcej i może być spożywana przez wegetarian.
  • Zawiera kwas gamma-linolenowy (GLA), który jest bardzo ważnym kwasem tłuszczowym redukującym cholesterol, a także zapobiegającym nadciśnieniu i chorobom serca.

Korzyści i działanie Spiruliny

Spośród innych korzyści z jakich jest znana alga Spirulina, można przytoczyć następujące przykłady:

1. Spirulina wspomaga kontrolę masy ciała.

Spirulina - wspomaga kontrolę wagiOdpowiednia dieta nie powinna powodować uczucia zmęczenia, utraty sił czy problemów psychicznych. Aby tego uniknąć należy dostarczać organizmowi potrzebnych witamin i minerałów. Podczas odchudzania ogranicza się spożywanie pewnych produktów, co w efekcie powoduje niedobory ważnych dla organizmu substancji.

Spirulina w tabletkach zawiera wiele z nich i może być stosowana jako uzupełnienie tych braków. Dodatkowo jest niskokaloryczna i charakteryzuje się niską zawartością tłuszczy. W efekcie utrata wagi staje się procesem nieszkodliwym dla organizmu. Dodatkowo fenyloalanina zawarta w Spirulinie odpowiada za kontrolę apetytu, przez co mniej podjadamy.

2. Cukrzyca a poziom cukru we krwi.

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi powoduje cukrzycę, która jest trudna do wyleczenia, ale odpowiednia kontrola powoduje, że życie z nią jest możliwe. Składniki pokarmowe zalecane specjalnie dla diabetyków to beta-karoten, witaminy A, B1, B2, B5, B6, B12 i C, mangan, magnez, potas, a także cynk, ponieważ są one niezbędne do zbilansowania organizmu. Wymienione substancje zawarte są w Spirulinie, co powoduję, że wpływa ona znacząco na poprawę jakości życia diabetyków.

3. Spirulina – wzmocnione włosy, skóra i paznokcie.

Spirulina - wzmocnione, włosy, skóra i paznokcieWysoko proteinowa Spirulina, zawierając witaminy i chlorofil ma właściwości osłabiające efekt wypadania włosów. Witamina F oraz kwas nukleinowy zawarty w Spirulinie działa jako dostawca tlenu do wielu komórek w całym organizmie, co bezpośrednio wpływa pozytywnie na włosy, skórę i paznokcie. Znajdująca się również w jej składzie biotyna ma znaczący wpływ na poprawę jakości włosów, paznokci i skóry.

4. Działanie antywirusowe.

Badania przeprowadzone na Farmaceutyczno-Medycznym Uniwersytecie w Toyamie w Japonii pokazały, że wapń wydzielony ze Spiruliny daje najlepsze rezultaty w leczeniu wirusów, takich jak: pokrzywka, grypa, różyczka itd. Jest on też znacznie lepiej przyswajalny od preparatów sztucznych (wytworzonych syntetycznie w warunkach laboratoryjnych).

5. Antyalergiczna.

Kwas pantotenowy (witamina B5) znajdujący się w składzie Spiruliny może przyczynić się do zapobiegania alergii, pozwalając na komfortowe życie.

6. Problemy nerkowe.

Nasz organizm potrzebuje fosfor do ciągłej (w połączeniu z innymi witaminami) likwidacji kamienia w organizmie, który powstaje w wyniku kumulacji kwasu moczowego. Spirulina zawiera ten pierwiastek przez co pomaga w prawidłowym przebiegu tego procesu. Przyczynia się również do oczyszczania dróg moczowych redukując ryzyko artretyzmu czy też powstawania kamienia żółciowego. Dodatkowo fosfor jest czynnikiem wspomagającym proces fosforyzacji dla lepszego funkcjonowania wątroby.

7. Stosowana przez osoby w „złotym wieku”.

Spirulina - osoby w złotym wiekuCiągły deficyt składników odżywczych (protein, witamin i soli mineralnych) przy jednoczesnym osłabieniu możliwości wchłaniania tych substancji, a także okres menopauzy może znacznie wpłynąć na organizm starzejącej się osoby. Spirulina zawiera te składniki, o bardzo wysokiej biodostępności i uznawana jest za pożywienie, które przyczynia się w znacznej mierze do utrzymywania organizmu w dobrej kondycji.

8. Działanie przeciwnowotworowe.

Rak jest uznawany za drugą najgroźniejszą chorobę cywilizacyjną. Beta-karoten o właściwościach antyoksydacyjnych wchodzący w skład algi Spirulinia zapobiega chorobom nowotworowym, a fikocyjanina i chlorofil hamują rozwój komórek rakowych.

9. Odżywienie wątroby.

Wątroba potrzebuje białka dla poprawnego funkcjonowania. Spirulina zawiera metioninę – niezbędny aminokwas, który wpływa na odbudowę komórek po chorobach takich jak zapalenie wątroby czy żółtaczka.

10. Odżywienie dla mózgu.

Aminokwasy to substancje organiczne, które są niezbędne każdego dnia do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spirulina zawiera 8 aminokwasów, które nie mogą być wyprodukowane przez nasz organizm. Ich brak w efekcie może doprowadzić do braku budulca niezbędnego przy produkcji hormonów czy też odżywki dla mózgu. Niedobór aminokwasów jest przyczyną wielu chorób. Spirulina zbudowana z kompletnych aminokwasów, może przyczynić się do odbudowy systemu nerwowego, a także ochrony komórek mózgowych.

Podsumowanie

Powyższe przykłady nie są zwyczajną listą życzeń, a potwierdzonymi badaniami naukowymi i faktami. Dla biegłych w języku angielskim polecamy listę ponad 1000 badań na temat algi Spirulina dostępną tutaj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=spirulina

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, odmładza organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia fizyczną i psychiczną kondycję organizmu, dodaje sił wital
Zobacz tutaj ...