Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 8 czerwca 2023

Jak długo można brać kwasy Omega 3?Jak długo można brać kwasy Omega 3 i jak regularna suplementacja wpływa na zdrowie i urodę? Omega 3 należą do grona nienasyconych kwasów tłuszczowych, tak ważnych w diecie człowieka. Niestety współcześnie zmagamy się z niedostateczną ich podażą. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju suplementy diety, np. Omega 3 w kapsułkach.

Czym są kwasy tłuszczowe Omega 3?

Kwasy tłuszczowe Omega 3 to bardzo skoncentrowane źródło energii w diecie człowieka i jednocześnie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu składnik żywności. Zaliczamy do nich: kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas dokozaheksaenowy (DHA) oraz kwas eikozapentaenowy (EPA). Wszystkie one należą do grona Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT).

Organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie syntezować kwasów tłuszczowych Omega 3, dlatego należy podawać je wraz z dietą lub suplementami diety. Ich odpowiedni poziom w organizmie jest wyjątkowo ważny, ponieważ NNKT:

Omega 3 są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu i zmniejszają ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Dzięki nim masa urodzeniowa noworodka jest prawidłowa. Jako że dzienne spożycie produktów bogatych w Omega 3 jest zbyt niskie w porównaniu do zapotrzebowania, warto rozważyć dodatkową ich suplementację. Zwłaszcza w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących piersią, osób przewlekle chorych, pracujących umysłowo i sportowców.

Dzienna dawka Omega 3

Według EFSA (Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności) optymalne dzienne spożycie kwasów tłuszczowych Omega 3 wynosi 250 mg. Jednak dopiero spożycie na poziomie 2-4 g dziennie daje pożądane efekty terapeutyczne, jeśli konsument ich potrzebuje. Suplementacja kwasów tłuszczowych jest całkowicie bezpieczna, nie potwierdzono skutków ubocznych związanych z nadmiarem NNKT w organizmie człowieka. Nawet dawka 5 g nie wykazuje wzrostu ryzyka działań niepożądanych.

Ostateczna dawka, którą konsument będzie przyjmować wraz z suplementami diety powinna być dobrana indywidualnie w zależności od wieku, płci, stanu zdrowia, a nawet codziennej diety. Jeśli przestrzegamy zbilansowanej i urozmaiconej diety bogatej w orzechy, oleje roślinne, ryby i algi, dzienna dawka suplementów Omega 3 może być nieco niższa.

Jak długo można brać kwasy Omega 3?

Zdrowa dieta bogata w NNKT (np. dieta śródziemnomorska uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie) może mieć charakter trwały. Oznacza to, że podaż Omega 3 powinna odbywać się przez całe życie. Nie ma konieczności przerywania suplementacji, jako że nie istnieją do niej żadne przeciwwskazania. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta wyszczególnionych na opakowaniu. Wybierajmy jedynie sprawdzone, wysokiej jakości kwasy tłuszczowe Omega 3 w kapsułkach.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bojkowski Ł., Mojs E., Rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w wybranych obszarach psychologicznego funkcjonowania człowieka, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1/2016.
  2. Marciniak-Łukasik K., Rola i znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3, Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 6/2011.
  3. Materac E., Marczyński Z., Bodek K., Rola kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w organizmie człowieka, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2013.
  4. Dutkowska A., Rachoń D., Rola kwasów tłuszczowych n-3 oraz n-6 w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego, Choroby Serca i Naczyń, 3/2015.
  5. Saran-Jagodzińska A., Kiedy należy rozważyć stosowanie kwasów omega-3?, Lekarz POZ, 5/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami